23:59
09.09.2023

Kontynuacja relacji

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 564
23:40
09.09.2023

Alarm powietrzny w Ukrainie

W obwodach czernihowskim, sumskim i kijowskim ogłoszono alert powietrzny w związku z groźbą ataku jednokierunkowych dronów szturmowych Szahed.

O godzinie 23:08 czasu ukraińskiego Siły Powietrzne poinformowały o zagrożeniu atakiem dronów w regionie Sumy. O godzinie 23:17 pojawiła się informacja, że drony szturmowe zmierzają w stronę obwodu czernihowskiego.

Około północy ogłoszono alarm przeciwlotniczy w obwodzie kijowskim.

23:28
09.09.2023

Niemcy wyślą Ukrainie dwa rodzaje amunicji dla Gepardów

Niemcy dostarczają Ukrainie dwa rodzaje amunicji do czołgów przeciwlotniczych Gepard – do rażenia celów opancerzonych i celów powietrznych - poinformowała Ambasada Niemiec na Ukrainie.

„Do dział samobieżnych Gepard na Ukrainę dostarczane są dwa rodzaje amunicji: amunicja podkalibrowa APDS-T (Armor-Piercing-Discarding-Sabot-Tracer) w ilości 150 000 sztuk, która zawiera elementy penetrujące metale ciężkie i doskonale nadaje się do zwalczania celów opancerzonych sztuk amunicji klasycznego typu HEI-T (ang. High-Explosive-Incendiary – Tracer), przeznaczonej do rażenia typowych celów powietrznych, takich jak samoloty czy rakiety kierowane” – poinformowała placówka dyplomatyczna.

23:06
09.09.2023

Premier Kanady o tzw. wyborach na terenach okupowanych

„W tym tygodniu Władimir Putin podjął próbę przeprowadzenia tak zwanych wyborów na okupowanych terytoriach Ukrainy – co było cyniczną próbą legitymizacji podboju militarnego pod pozorem demokracji. Ale Ukraińcy nie dali się oszukać i my też nie. Kanada tego nie robi i nigdy nie zrobi. uznają wyniki tych fikcyjnych wyborów lub próby nielegalnej aneksji Ukrainy przez Rosję” – powiedział Justin Trudeau.

„Fałszywy wybór, jaki zaoferowano mieszkańcom obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, a także Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol, jest atakiem na suwerenność, integralność terytorialną i niezależność Ukrainy” – powiedział premier „Te fikcyjne wybory stanowią poważne naruszenie prawa międzynarodowego, w tym Karty Narodów Zjednoczonych”.

Podkreślił, że Kanada „w możliwie najostrzejszy sposób” potępia nielegalną wojnę agresywną Rosji przeciwko Ukrainie i próbę aneksji terytorium Ukrainy.

„Kanada pozostanie zjednoczona z naszymi partnerami z G7, aby zapewnić, że Władimir Putin i współpracownicy rosyjskiego reżimu poniosą konsekwencje za swoje działania” – powiedział Trudeau.

Premier zaapelował do wszystkich Ukraińców, którzy w dalszym ciągu przeciwstawiają się autorytaryzmowi rosyjskiego reżimu, zapewniając ich, że „Kanada będzie nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne”. „Widzimy kłamstwa. Putin nie będzie przerysowywał mapy, jak mu się podoba, a terytorium Ukrainy pozostanie Ukrainą” – podsumował.

22:45
09.09.2023

Podsumowanie walk w rejonie Tawrii

W ciągu ostatnich 24 godzin armia rosyjska straciła 321 żołnierzy w rejonie Tawrii - poinformował generał Ołeksandr Tarnawski, dowódca operacyjno-strategicznego zgrupowania wojsk Tawria.

„Praca sił obronnych w rejonie Tawrii trwa. Ogółem w ciągu ostatnich 24 godzin nieprzyjaciel zaatakował nasze pozycje 17 razy i przeprowadził 744 ostrzały, 4 ataki rakietowe i 18 nalotów” – napisał Tarnawski.

Według niego w ciągu ostatniej doby ukraińskie jednostki artylerii przeprowadziły 1468 akcji ogniowych w sektorze Tavria.

W ciągu ostatniego dnia Rosjanie stracili 321 żołnierzy (81 zabitych, 233 rannych, 7 wziętych do niewoli).

Siły ukraińskie zniszczyły 40 sztuk sprzętu wojskowego wroga, w tym czołg, BWP, dziewięć systemów artyleryjskich i moździerzy, system obrony powietrznej, radar Zoopark, system PPK, 17 UAV, sześć pojazdów i trzy elementy wyposażenia specjalnego. Zniszczono także osiem składów amunicji i dwa stanowiska dowodzenia.

22:22
09.09.2023

Rosyjski urzędnik: trzy drony zestrzelone nad Krymem

Siergiej Aksjonow, szef nielegalnego rosyjskiego rządu okupacyjnego na Krymie, oświadczył, że obrona powietrzna zniszczyła nad Półwyspem Krymskim trzy drony.

21:51
09.09.2023

Cywil ranny w obwodzie czernihowskim

 Jak podała prokuratura obwodu czernihowskiego, 9 września w wyniku rosyjskiego ostrzału 68-letni mężczyzna został ranny we wsi Kostobobrów w obwodzie czernihowskim.

21:18
09.09.2023

Ambasador RP: Najlepsza odpowiedź na rosyjski szantaż nuklearny to „nie dać się zastraszyć”

Ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki uważa, że choć temat potencjalnego rozpoczęcia przez Rosję wojny nuklearnej należy traktować poważnie, nie należy ulegać rosyjskiemu szantażowi.

Ambasador zauważył podczas rozmowy z BBC, że rosyjskie twierdzenia, że Polska może być celem rosyjskiego ataku nuklearnego, są „straszne”, a posunięcie w sprawie rozmieszczenia taktycznej broni nuklearnej na Białorusi jest „bardzo złe”.

„Niestety, w XXI wieku musimy poważnie rozważyć temat wojny nuklearnej, którą może rozpocząć Rosja. Jeśli jednak ulegniemy szantażowi – to tak, jak w przypadku terrorysty, porywacza – to tylko zachęci go do  dalszych ataków.  Wydaje mi się, że najlepszą reakcją na taki szantaż nuklearny jest nie dać się zastraszyć. Być może wtedy ten terrorysta zrozumie, że groźby wobec nas nie działają" - powiedział Cichocki.

20:54
09.09.2023

Reprezentacja Ukrainy zremisowała z Anglią w eliminacjach Euro 2024

Ukraina rozegrała swój czwarty mecz w rundzie kwalifikacyjnej Mistrzostw Europy. Niebiesko-żółci, którzy formalnie byli gospodarzami meczu we Wrocławiu, zremisowali 1:1 z liderem grupy C, Anglią.

Oleksandr Zinczenko z Arsenalu otworzył listę strzelców w 26. minucie. Jeszcze przed przerwą wyrównał obrońca Manchesteru City Kyle Walker.

20:32
09.09.2023

Narodowe Centrum Oporu: ataki na żołnierzy na terytoriach okupowanych

Narodowe Centrum Oporu podało, że 9 września ukraińscy partyzanci zabili jednego rosyjskiego żołnierza i ranili dwóch, wysadzając samochód w Nową Kachowkę w obwodzie chersońskim. Żołnierze ochraniali wybory odbywające się na terenach okupowanych.

19:45
09.09.2023

UE liczy na pozytywną rolę Chin w osiągnięciu sprawiedliwego pokoju na Ukrainie

Unia Europejska postrzega Chiny jako ważnego partnera w rozwiązywaniu problemów globalnych i ma nadzieję, że Pekin będzie mógł odegrać pozytywną rolę w osiągnięciu sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie. -  napisała w mediach społecznościowych przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała po spotkaniu z premierem Chin Li Qiangiem na marginesie szczytu G20.

„Szczera wymiana zdań z premierem Li Qiangiem. Chiny mają do odegrania kluczową rolę we wspólnych wysiłkach na rzecz znalezienia rozwiązań globalnych problemów. Rozwój, zmiany klimatyczne, globalny wpływ wojny Rosji na Ukrainę. Jeśli chodzi o wojnę, mamy nadzieję, że Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w osiągnięciu sprawiedliwego i trwałego pokoju na Ukrainie” – napisała.

19:20
09.09.2023

Minister spraw zagranicznych Japonii Hayashi Yoshimasa uczcił ofiary rosyjskiej agresji w Buczy

Ambasada Japonii na Ukrainie opublikowała wideo z ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem.

„Minister spraw zagranicznych Japonii Hayashi Yoshimasa odwiedził pomnik ofiar rosyjskiej inwazji w Buczy” – podała ambasada.

Hayashi przybył na Ukrainę 9 września. Jest to pierwsza wizyta ministra spraw zagranicznych Japonii na Ukrainie od początku wojny.

18:56
09.09.2023

Ukraińska flaga wypuszczona z Awdijiwki poleciała nad okupowany Donieck

Witalij Barabasz, szef administracji wojskowej miasta Awdijiwka, powiedział w ogólnokrajowej telewizji, że 9 września siły ukraińskie wypuściły w niebo nad Donieckiem flagę narodową, aby uczcić 245. rocznicę założenia Awdijiwki.

18:30
09.09.2023

Rumunia rozbuduje port w Konstancy, by zwiększyć eksport z Ukrainy

Rząd Rumunii zatwierdził rozbudowę infrastruktury portu w Konstancy, aby można było zwiększyć eksport zboża z Ukrainy. Prace będą kosztować 721,3 mln lei (144,73 mln euro) i potrwają 36 miesięcy.

Czytaj więcej

Rumunia zadba o infrastrukturę portu w Konstancy. Będzie większy eksport z Ukrainy
17:54
09.09.2023

Jermak: Rosja straciła już 100 miliardów dolarów przez sankcje energetyczne

„Konsekwencje dla stabilności finansowej Rosji są już dość bolesne. W szczególności mówimy o następujących stratach: 100 miliardów dolarów strat w wyniku sankcji energetycznych, 85% spadku ogólnej nadwyżki na rachunku bieżącym oraz deficytu budżetowego na poziomie 2,3 biliona rubli  - powiedział Szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak

Jermak dodał, że wprowadzone sankcje już znacząco wpływają na rosyjską gospodarkę i ograniczają jej zdolność do prowadzenia wojny. Jego zdaniem w dłuższej perspektywie będzie to miało pozytywny wpływ na całą globalną architekturę bezpieczeństwa.

17:21
09.09.2023

Fragmenty prawdopodobnie rosyjskiego drona znalezione na rumuńskiej ziemi

Na terenie Rumunii odnaleziono nowe fragmenty drona podobnego do tych, których używa rosyjska armia – poinformował w sobotę prezydent i ministerstwo obrony.

Prezydent Klaus Iohannis stwierdził, że oznacza to naruszenie suwerennej przestrzeni powietrznej Rumunii, co stanowi zagrożenie dla rumuńskiej ludności cywilnej na tym obszarze.

Iohannis powiedział, że poinformował sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga o fragmentach drona – drugiego, który rozbił się na terytorium Rumunii w tym tygodniu – i że Stoltenberg potwierdził „pełną solidarność” sojuszu z Rumunią.

16:53
09.09.2023

Pożar w jednostce wojskowej na Krymie

W rosyjskiej jednostce wojskowej na okupowanym Krymie wybuchł pożar - poinformował Oleg Kriuczkow, wysoki urzędnik władz okupacyjnych.

Odrzucił twierdzenia, że za pożarem w Symferopolu stoją siły ukraińskie, nazywając go zwykłym pożarem "domowym". „Ukraińska propaganda stara się zamienić każdy pożar w Symferopolu w «zwycięstwo»” – napisał w Telegramie. 

16:18
09.09.2023

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy krytykuje deklarację G20

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy stwierdziło, że wspólna deklaracja przywódców G20 w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę „nie jest powodem do dumy”.

Rzecznik MSZ Oleg Nikołenko podkreślił, że deklaracja nie potępiła wprost Rosji. „Jest oczywiste, że udział strony ukraińskiej w szczycie pozwoliłby uczestnikom lepiej zrozumieć sytuację” – napisał Nikołenko na Facebooku.

Nikołenko powiedział, że jest wdzięczny krajom zachodnim, które nalegały na zdecydowane potępienie Rosji.

15:40
09.09.2023

Gubernator: Wojska rosyjskie zabiły jedną osobę w obwodzie chersońskim

.Wojska rosyjskie ostrzelały wioskę Soniaczne w obwodzie chersońskim, zabijając 48-letniego mężczyznę - poinformował gubernator Oleksandr Prokudin.

15:13
09.09.2023

Zełenski: Trwają przygotowania do ochrony infrastruktury krytycznej Ukrainy w zimie

Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że realizowane są plany ochrony ukraińskiej infrastruktury energetycznej i krytycznej przed rosyjskimi atakami rakietowymi i dronami przez całą zimę.

14:46
09.09.2023

Rosja. Brutalny morderca wysłany na wojnę z Ukrainą

Wiaczesław Kanius, skazany w Rosji na 17 lat więzienia za brutalne morderstwo swojej dziewczyny, został wysłany na wojnę z Ukrainą

Kanius dopuścił się morderstwa Wiery Pechtelewej w styczniu 2020 roku, raniąc dziewczynę 111 razy, gwałcąc ją i dusząc. Policja zignorowała 7 telefonów od sąsiadów w sprawie krzyków ofiary.

Morderca nie spędził w więzieniu nawet sześciu miesięcy.

14:10
09.09.2023

Estonia jako pierwsza w UE przekaże rosyjskie aktywa Ukrainie

Estonia chce być pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zalegalizuje przejmowanie obłożonych sankcjami aktywów rosyjskich. Pieniądze z tego źródła pójdą na pomoc Ukrainie.

Czytaj więcej

Estonia nie czeka na Brukselę. Rosyjskie aktywa pójdą na wsparcie Ukrainy
13:48
09.09.2023

Hiszpania mocno zwiększyła dostawy rosyjskiego LNG

Hiszpania wyróżniała się w UE skokowym wzrostem zakupów gazu skroplonego od rosyjskiego reżimu. W ciągu roku dostawy rosyjskiego LNG do Hiszpanii wzrosły o 65 procent. Madryt zasilił w tym roku kasę wojenną Kremla kwotą 1,15 mld euro, minimalnie mniej niż płacą Węgrzy.

Czytaj więcej

Hiszpania pokochała rosyjski LNG. Madryt nie chce się z nim rozstać
13:22
09.09.2023

Ukraińskie drony zaatakowały biuro wyborcze w obwodzie zaporoskim

Dwa drony przyleciały do ​​siedziby biura wyborczego w okupowanej wsi Skelki w regionie  wasiljewskim. Budynek służył do przechowywania kart do głosowania i dokumentów.

Rosjanie zorganizowali nielegalne wybory lokalne na okupowanych terytoriach Ukrainy,

12:48
09.09.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Siły ukraińskie wywierają coraz większą presję na rosyjskie linie obronne

Siły ukraińskie w dalszym ciągu posuwają się na wschód od Robotyne i „dokonują stopniowego postępu taktycznego przeciwko pozycjom rosyjskim i osłabionym siłom rosyjskim w regionie” – napisało brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Zdaniem ministerstwa jest wysoce prawdopodobne, że Rosja przerzuciła siły z innych rejonów linii frontu, aby zastąpić zdegradowane jednostki wokół Robotyne. Rosnąca presja na rosyjskie linie obronne ostatecznie zmniejsza szanse sił rosyjskich na prowadzenie działań ofensywnych.

12:20
09.09.2023

Erdogan zwrócił się do państw G20 o złagodzenie sankcji wobec Rosji

Prezydent Turcji zwrócił się do G20 o częściowe zaspokojenie żądań Rosji w sprawie „porozumienia zbożowego” i złagodzenie sankcji.

11:43
09.09.2023

Boris Johnson z wizytą we Lwowie

Boris Johnson, były premier Wielkiej Brytanii, złożył wizytę we Lwowie

Mer Lwowa Andrij Sadowyj nazwał Johnsona „wielkim przyjacielem Ukrainy”.

11:21
09.09.2023

Rosja. Operatorzy komórkowi testują chiński sprzęt

Rosyjskie media donoszą, że z powodu sankcji operatorzy komórkowi w Rosji borykają się z niedoborem stacji bazowych niezbędnych do rozbudowy i utrzymania swoich sieci, powiedział Anton Geraszczenko, doradca Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy.

Fińska Nokia, szwedzki Ericsson i chiński Huawei zawiesiły swoje oficjalne dostawy do Rosji, zmuszając operatorów do testowania sprzętu pochodzącego od producentów „trzeciego szczebla” z Chin.

11:00
09.09.2023

Biuro Praw Człowieka ONZ o  "zdumiewającej" liczbie uszkodzonych  placówek edukacyjnych na Ukrainie

Biuro Praw Człowieka ONZ stwierdziło dziś, że „zdumiewająca” 851 placówek oświatowych została uszkodzona lub zniszczona podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę

10:40
09.09.2023

DPA: Antonio Guterres i Siergiej Ławrow w sekrecie omawiali łagodzenie sankcji

Propozycja Guterresa składa się z czterech konkretnych punktów.

Czytaj więcej

Sekretne rozmowy Antonio Guterresa i Siergieja Ławrowa. Omawiali łagodzenie sankcji
10:14
09.09.2023

Łukaszenko pogratulował Korei Północnej rocznicy założenia kraju

Wspomniał, że kontakty z Koreą Północną zacieśniają się, „przybliżając przejście do porządku wielobiegunowego”.

09:48
09.09.2023

Prawie 60 rosyjskich ataków w ciągu doby

W ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie przeprowadzili 59 ataków, wystrzeliwując 244 pociski z moździerzy, artylerii, Gradów, dronów i samolotów.

Pięć pocisków zostało wystrzelonych w kierunku Chersonia.

trzy osoby zginęły, osiem zostało rannych.

09:21
09.09.2023

Zełenski rozmawiał przez telefon z saudyjskim księciem

Prezydent Wołodymyr Zełenski o rozmawiał z księciem  i premierem Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem al-Saudem

Jak wynika z komunikatu Kancelarii Prezydenta, przywódcy omówili trwającą współpracę Ukrainy z Arabią Saudyjską, stanowiącą przedłużenie dialogu rozpoczętego w sierpniu podczas rozmów pokojowych w Dżuddzie.

Podczas rozmowy Zełenski „wyraził wdzięczność” Salmanowi za jego ciągłe wsparcie i udane spotkanie w Dżuddzie.

Stosunki prezydenta z Arabią Saudyjską sięgają czasów wcześniejszych niż rozmowy pokojowe w Dżuddzie. W maju 2023 r. Zełenski po raz pierwszy udał się do Arabii Saudyjskiej, gdzie spotkał się z Salmanem i zaapelował do przywódców arabskich, aby poparli plan pokojowy Ukrainy. Arabia Saudyjska odegrała również ważną rolę w negocjacjach z Rosją w sprawie wymiany więźniów, umożliwiając Ukrainie osiągnięcie dużej wymiany z udziałem prawie 300 osób – w tym obrońców Azowstalu – we wrześniu 2022 roku.

08:56
09.09.2023

Premier Litwy przewiduje spory o to, jak zmusić Rosję do wypłaty reparacji Ukrainie

Premier Litwy Ingrida Šimonite powiedziała, że po zakończeniu wojny na Ukrainie pojawią się spory o to, w jaki sposób Rosja zapłaci za wyrządzone szkody.

Zdaniem szefowej litewskiego rządu, choć rozwiązanie tej kwestii będzie budziło pewne kontrowersje, to ostatecznie za to zapłaci kraj agresor, bo to jedyna sprawiedliwa droga.

08:32
09.09.2023

Sztab Główny podaje nowy bilans rosyjskich strat

W ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić 600 żołnierzy.

Sztab Główny

08:11
09.09.2023

Amerykanie bliscy podjęcia decyzji o ATCMS dla Ukrainy. Pozytywnej

Stany Zjednoczone odkryły, że mają w swoich zapasach więcej ATACMS, niż pierwotnie oceniano

Czytaj więcej

Amerykańskie systemy ATCMS dla Ukrainy? Prawdopodobieństwo rośnie
07:51
09.09.2023

Minister spraw zagranicznych Japonii Hayashi z niezapowiedzianą wizytą na Ukrainie

Minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi złożył w sobotę niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie.

Jest to pierwsza wizyta japońskiego ministra spraw zagranicznych na Ukrainie od rozpoczęcia wojny przez Moskwę w lutym 2022 r. Wszystkie pozostałe państwa członkowskie Grupy Siedmiu wysłały swoich ministrów spraw zagranicznych na Ukrainę po inwazji, co czyni Japonię ostatnią, która to uczyniła.

Hayashi, który w ubiegłą niedzielę udał się z podróżą na Bliski Wschód i do Polski, przeprowadzi w Kijowie rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytrem Kulebą i poinformuje go o planie Japonii zorganizowania na początku przyszłego roku konferencji promującej odbudowę gospodarczą Ukrainy – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

07:43
09.09.2023

Ukraińska flaga nad okupowanym Donieckiem

07:24
09.09.2023

Rosjanie ponownie ostrzelali rejon Nikopola obwodu dniepropietrowskiego

Wróg wieczorem ostrzelał z ciężkiej artylerii Nikopol, a nocą gminę Myriwska – powiedział szef Obwodowego Wojska Siergiej Łysak.

Nie ma ofiar.

07:07
09.09.2023

Rosja modernizuje drony kamikadze

Rosja pracuje nad modernizacją dronów  Shahed, planuje także udoskonalenie kierowanych bomb lotniczych -  poinformował  rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Jurij Ihnat.

Odpowiadając na pytanie dotyczące modernizacji rakiet przeciwlotniczych, Ignat powiedział, że sama kierowana bomba lotnicza została już zmodyfikowana:  - Konwencjonalna bomba lotnicza odłamkowo-burząca została przerobiona na kierowaną, czyli zwiększono jej promień działania, tak aby aby wrogi myśliwiec nie wkroczył w strefę uszkodzeń. 

06:45
09.09.2023

Ukraiński wywiad: Śmierć Prigożyna wciąż niepotwierdzona

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu Wadim Skibicki przypomniał, że historia katastrofy lotniczej z udziałem Prigożyna już się wydarzyła, ale szef najemników przeżył.

To jest Rosja, trudno to zrozumieć - skwitował Skibicki.

06:33
09.09.2023

Wicepremier: Ukraina będzie gotowa do członkostwa w UE za dwa lata

Wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Ukrainy Ołha Stefaniszyna w rozmowie z Voice of America  powiedziała, że ​​Ukraina będzie gotowa do członkostwa w UE za 2 lata, ale może przystąpić do NATO wcześniej niż do UE.

- Będziemy gotowi do członkostwa w UE w ciągu najbliższych 2 lat, ale oczywiście przebieg wojny określi ramy polityczne. Wierzę, że dwa lata wystarczą nam, abyśmy byli w pełni przygotowani, a kiedy wojna się skończy, zrobimy 10 razy więcej niż obecnie, aby ta decyzja została podjęta – podkreśliła Stefaniszyna.

06:15
09.09.2023

MAEA informuje o wzmożonej aktywności wojskowej wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że w zeszłym tygodniu słyszała liczne eksplozje w pobliżu ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże (ZNPP), co może świadczyć o wzmożonej aktywności wojskowej w tym rejonie.

Poinformował o tym dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej agencji. Podkreślił, że działania te mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla bezpieczeństwa jądrowego.

05:51
09.09.2023

W nocy odwołano część lotów z lotnisk w Moskwie

Co co najmniej 13 lotów było opóźnionych, aa cztery odwołane  na trzech moskiewskich lotniskach – Wnukowo, Domodiedowo i Szeremietiewo.

05:47
09.09.2023

Marynarka rumuńska i amerykańska przeprowadzą wspólne ćwiczenia

Marynarka Wojenna USA i Rumunii przeprowadzą wspólne ćwiczenia „Sea Breeze 23.3” na Morzu Czarnym i w delcie Dunaju

W ćwiczeniach weźmie udział także personel wojskowy z Bułgarii, Francji, Wielkiej Brytanii, Turcji i Ukrainy. Ćwiczenia odbędą się w dniach 11-15 września.

05:45
09.09.2023

Administracja Bidena prawdopodobnie wyśle Ukrainie taktyczne systemy rakietowe dalekiego zasięgu (ATACMS)

Informację podało ABC News, która powołuje się na urzędników amerykańskich

Nie jest jeszcze jasne, co dokładnie zmieniło stanowisko administracji USA, która dotychczas odmawiała udostępnienia Ukrainie ATACMS-ów. Jednym z czynników może być nieoczekiwane odkrycie większej liczby tych systemów w amerykańskim wykazie, niż pierwotnie oceniano.

05:43
08.09.2023

Brytyjczyk walczący na Ukrainie znaleziony martwy w wodzie ze związanymi rękami

Brytyjczyk, który dołączył do Międzynarodowego Legionu na Ukrainie, został znaleziony martwy w zbiorniku wodnym z rękami związanymi za plecami - podało BBC.

05:38
08.09.2023

UE nakłada sankcje na Rosjan za łamanie praw człowieka na Krymie

Rada UE nałożyła sankcje na sześciu Rosjan odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka w Rosji i na okupowanym Krymie.

Na liście znaleźli się prokuratorzy i sędziowie, którzy nadzorowali postępowanie sądowe na okupowanym Krymie przeciwko ukraińskiemu dziennikarzowi i krymskotatarskiemu aktywiście.

05:30
08.09.2023

Relacja z piątkowych wydarzeń na Ukrainie

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 562