Sekretne rozmowy Antonio Guterresa i Siergieja Ławrowa. Omawiali łagodzenie sankcji

28 sierpnia sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wysłał tajny list do ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa, w którym zaproponował istotne złagodzenie sankcji w zamian za powrót Rosji do „porozumienia zbożowego” i wznowienie Inicjatywy Czarnomorskiej.

Publikacja: 09.09.2023 10:23

Antonio Guterres

Antonio Guterres

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 563

Poinformowała o tym w piątek 8 września agencja DPA, potwierdzając informację Bilda.

Propozycja Guterresa składa się z czterech konkretnych punktów.

Szef ONZ proponuje w szczególności zniesienie unijnych sankcji finansowych nałożonych w czerwcu 2022 roku na Rosyjski Bank Rolny (Rosselkhozbank), który podobnie jak inne rosyjskie instytucje finansowe został odłączony od systemu SWIFT.

Pomysł Guterresa polega na tym, aby bank utworzył spółkę zależną i połączył ją z SWIFT. Będzie świadczyć obsługę techniczną transakcji płatniczych. Spółka ta nie będzie posiadać samodzielnych funkcji bankowych.

Czytaj więcej

Antony Blinken pod bombami w Ukrainie. Przyjaźni z USA szukają też sojusznicy Rosji

Przedstawiciel Komisji Europejskiej w rozmowie z Bildem potwierdził, że Unia Europejska dopuściła możliwość znalezienia „konstruktywnego rozwiązania”. Powinno ono  umożliwiać płatności za handel produktami rolnymi za pośrednictwem SWIFT bez naruszania unijnych sankcji.

Po drugie, ONZ, według Bilda, proponuje ubezpieczenie rosyjskich statków od ukraińskich ataków na Morzu Azowskim i Morzu Czarnym. „Finansowana przez ONZ firma ubezpieczeniowa dla rosyjskiego eksportu żywności i nawozów mogłaby zacząć działać w ciągu 4–6 tygodni” – w publikacji zacytowano list, który miał napisać Guterres.

Trzeci punkt dotyczył  zwrotu Rosji środków zamrożonych w UE.

Punkt czwarty proponuje umożliwienie wpływania rosyjskim statkom przewożącym żywność i nawozy do portów Niemiec i innych krajów.

MSZ Ukrainy odpowiada twardo

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy odpowiedziało na publikacje mediów. Jak podaje „Europejska Prawda”, powołując się na przedstawiciela ukraińskiego MSZ Ołeha Nikołenkę, ukraińskie stanowisko w sprawie złagodzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej pozostaje niezmienione:

- Społeczność międzynarodowa powinna działać na rzecz przywrócenia Rosji obowiązków, a nie zwiększać jej poczucie bezkarności i nie zachęcać jej do nowej agresji poprzez ustępstwa – podkreślił Nikołenko.

„Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa” (lub: „Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa”) to jedna z oficjalnych nazw porozumień w sprawie bezpiecznego transportu zboża i żywności z portów ukraińskich do odbiorców zagranicznych. 22 lipca 2022 roku w Stambule podpisano porozumienie między Rosją, Ukrainą, Turcją i ONZ.

Poinformowała o tym w piątek 8 września agencja DPA, potwierdzając informację Bilda.

Propozycja Guterresa składa się z czterech konkretnych punktów.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Zgrzyt między premierem Beniaminem Netanjahu a izraelską armią
Konflikty zbrojne
Izraelskie wojsko zarządza "przerwę taktyczną". Chodzi o pomoc dla Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 843
Konflikty zbrojne
Kanclerz Niemiec odpowiedział na propozycję Putina w sprawie Ukrainy
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas