Kontrofensywa: Rosyjskie źródła mówią o przewadze Ukrainy w zakresie artylerii

"Ukraińskie siły nadal nacierają na południe od Robotyne i w zachodniej części obwodu zaporoskiego, mieli też posunąć się naprzód w rejonie Bachmutu 10 września" - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

Aktualizacja: 11.09.2023 07:08 Publikacja: 11.09.2023 06:58

Ukraiński artylerzysta na pozycji ogniowej

Ukraiński artylerzysta na pozycji ogniowej

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

ISW, powołując się na publikowane zdjęcia i nagrania pisze o postępach ukraińskich jednostek w rejonie Nowoprokopiwki (18 km na południowy-wschód od Orichiwia).

Kontrofensywa: Postępy Ukraińców na południu i wschodzie

Jak czytamy w analizie think tanku rzecznik południowego zgrupowania ukraińskich wojsk, Ołeksandr Sztupun mówił o postępach ukraińskiej armii w rejonie Robotyne i wyzwoleniu 1,5 km2 terytorium na tym kierunku natarcia.

Z kolei ukraiński Sztab Generalny i rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk, Ilja Ewłasz podają, że ukraińska armia osiągnęła sukcesy w rejonie Kliszczijiwki, 7 km na południowy-zachód od Bachmutu.

W swoim wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówiąc o sytuacji na froncie stwierdził, że w ciągu ostatnich siedmiu dni Ukraińcy posunęli się naprzód. - Jest ruch na kierunku tawryjskim (froncie południowym - red.). Jest ruch na kierunku bachmuckim - mówił Zełenski. Prezydent Ukrainy dodał, że w rejonie Kupiańska i Łymanu oraz Awdijiwki i Marijinki Ukraińcy "utrzymują pozycje". - Każdego tygodnia nasi wojownicy utrzymują inicjatywę w rękach Ukrainy - dodał Zełenski.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego, gen. Kyryło Budanow mówił 10 września, że ukraińska kontrofensywa będzie prowadzona do końca 2023 roku, a spadające temperatury i intensywne opady deszczu w porze jesiennej wpłyną na jej przebieg, ale nie zatrzymają walk.

Tymczasem najwyższy rangą amerykański generał Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, Mark Milley stwierdził, że Ukraińcy mają przed sobą jeszcze prawdopodobnie od 30 do 45 dni korzystnych warunków pogodowych - po czym opady deszczu rozmiękczą drogi na kierunkach natarcia co spowolni ruchy, zwłaszcza wojsk pancernych i zmechanizowanych, po obu stronach.

ISW zauważa jednak, że nadejście przymrozków ponownie utwardzi drogi, co umożliwi wznowienie bardziej aktywnych działań zimą.

Kontrofensywa: Z czym na Rosjanie mają największe problemy na froncie?

Think tank w swojej analizie pisze też, że rosyjskie źródła nadal informują o problemach, z jakimi boryka się rosyjska armia na ukraińskim froncie. Skrajnie prawicowa, paramilitarna organizacja "Rusich" opublikowała 8 września listę różnego rodzaju słabości, z którymi borykają się Rosjanie.

Na liście znajduje się m.in. kwestia wyższości ukraińskich sił w zakresie ognia kontrbateryjnego i precyzyjnego rażenia celów przez artylerię. Rosyjskim siłom ma brakować pocisków naprowadzanych laserem i dronów do namierzania celów. Ponadto rosyjskie wyrzutnie rakiet Tornado-S mają być mniej odporne na środki walki radioelektronicznej niż dostarczone Ukrainie przez USA zestawy HIMARS.

"Rusich" podaje też, że wielu Rosjan korzysta z własnych środków łączności co sprawia, że różne rosyjskie jednostki mają problem z komunikowaniem się ze sobą.

Ponadto Rosjanie mają nie dokonywać ewakuacji rannych i zabitych z frontu, przez co rosyjscy żołnierze na froncie mają często odmawiać wykonywania zadań bojowych.

Jakie straty ponieśli dotychczas na wojnie Rosjanie?

11 września rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosjan. Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 269 210 żołnierzy, 4 560 czołgów, 8 767 pojazdów opancerzonych, 5 839 zestawów artyleryjskich, 760 wyrzutni rakiet, 512 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 628 bezzałogowych statków powietrznych, 1 455 pocisków manewrujących, 19 jednostek nawodnych, 8 370 pojazdów (w tym cystern), 877 jednostek sprzętu specjalnego.

Tylko w ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli stracić 580 żołnierzy, 6 czołgów, 12 pojazdów opancerzonych i 28 zestawów artyleryjskich.

ISW, powołując się na publikowane zdjęcia i nagrania pisze o postępach ukraińskich jednostek w rejonie Nowoprokopiwki (18 km na południowy-wschód od Orichiwia).

Kontrofensywa: Postępy Ukraińców na południu i wschodzie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Zachodnie pancerze nie sprawdzają się na Ukrainie. Zostały zaprojektowane z myślą o innych rodzajach konfliktów
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Konflikty zbrojne
Sekretarz generalny NATO z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. Ocenił kontrofensywę Ukrainy
Konflikty zbrojne
Najemnicy z Grupy Wagnera znów walczą na Ukrainie. Ukraińcy: Wiedzą co ich czeka
Konflikty zbrojne
Najemnicy z Kuby w rosyjskiej armii na Ukrainie. Rosja przerywa milczenie
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Konflikty zbrojne
Szwajcarzy sprzedadzą czołgi Leopard 2. Niemcy uzupełnią zapasy
Konflikty zbrojne
Think tank: W rosyjskiej armii narastają napięcia. "Wśród nas są naziści"