04:38
24.08.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 547
00:09
24.08.2023

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana

00:06
24.08.2023

Po informacjach o śmierci Prigożyna najemnicy próbują opuścić Białoruś

Według białoruskiego podziemia wieczorem 23 sierpnia zamykana jest część obozów najemników z Grupy Wagnera  na Białorusi.

23:54
23.08.2023

Żadnej reakcji rosyjskich władz

Korespondent brytyjskiego dziennika "The Guardian" w Rosji, Pjotr Sauer, zwraca uwagę na brak jakiegokolwiek komentarza dotyczącego domniemanej śmierci Prigożyna ze strony najwyższych przedstawicieli rosyjskich władz.

23:45
23.08.2023

Świat reaguje na niepotwierdzona śmierć Prigożyna

Dominuje brak zaskoczenia.

Czytaj więcej

Świat reaguje na domniemaną śmierć Jewgienija Prigożyna
23:22
23.08.2023

Rostów nad Donem: funkcjonariusze bezpieczeństwa odwoływani z urlopów

Funkcjonariusze policji i Gwardii Narodowej obwodu rostowskiego są zbierani w trybie alarmowym po incydencie z samolotem założyciela PKW Wagner Jewgienija Prigożyna, który rozbił się wieczorem 23 sierpnia w obwodzie twerskim.

- Zaalarmowane zostały wszystkie służby bezpieczeństwa - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Gwardia Narodowa i inne - informuje lokalny serwis 161.ru.

W pobliżu Rostowa nadal znajdują się obozy wagnerowców.

22:48
23.08.2023

Kanał powiązany z Grupą Wagnera apeluje o niepublikowanie niesprawdzonych informacji

  „Jesteśmy z Tobą” – czytamy w poście.

22:32
23.08.2023

Centrum PKW Wagnera w Petersburgu z pożegnalną iluminacją

22:07
23.08.2023

Baza: Na miejscu katastrofy odnaleziono dziesięć ciał

Baza, kanał na Telegramie, informuje, że na miejscu katastrofy odnaleziono 10 ciał - zgadzałoby się to z listą pasażerów opublikowaną przez Rosawiację.

Jak pisze Baza, ciała są w większości trudno rozpoznawalne, jedno z nich nie ma głowy, inne mocno poobijaną twarz. Najprawdopodobniej w przypadku wszystkich ofiar potrzebne będzie badanie DNA.

21:43
23.08.2023

Rosawiacja opublikowała listę pasażerów samolotu, który spadł w obwodzie twerskim

21:23
23.08.2023

Rogow: Wagnerowcy potwierdzili śmierć Prigożyna i Utkina

Szef prorosyjskiegio zaporoskiego ruchu „Jesteśmy razem z Rosją” Władimir Rogow przekazał, że biznesmen Jewgienij Prigożin zginął w katastrofie lotniczej. Pisze o tym na swoim kanale na Telegramie.

"Królestwo Niebieskie dla nowo zmarłych sług Bożych Eugeniusza i Dmitrija ”- napisał Rogow.

Wciąż nie ma oficjalnego potwierdzenia śmierci Jewgienija Prigożyna i Dmitrija Utkina.

21:05
23.08.2023

Grey Zone: Prigożyn nie żyje

Szef Grupy Wagnera, Bohater Rosji, prawdziwy patriota swojej Ojczyzny, Jewgienij Wiktorowicz Prigożin, zmarł w wyniku działań zdrajców Rosji - podał na Telegramie kanał Grey Zone, powiązany z Grupą Wagnera.

Coraz więcej kanałów na najpopularniejszym w Rosji komunikatorze, Telegramie, informuje, że ciała Prigożyna i Utkina zostały "wstępnie rozpoznane".

20:46
23.08.2023

Biden został poinformowany o katastrofie rosyjskiego samolotu

Zastępca członka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu powiedział, że „nikt nie powinien być zaskoczony”, jeśli potwierdzą się doniesienia rzecznika, że ​​założyciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigozhin był na pokładzie rozbitego samolotu.

„Widzieliśmy raporty. Jeśli to się potwierdzi, nikt nie powinien być zaskoczony. Katastrofalna wojna na Ukrainie doprowadziła do marszu prywatnej armii na Moskwę i teraz – jak się wydaje – do tego doszło” – oznajmiła w oświadczeniu rzeczniczka Rady Adrienne Watson.

20:28
23.08.2023

Donbas - Operatywnij; Prigożyn i Utkin zginęli

Jeden z kanałów na Telegramie, Donbas - Operatywnij, poinformował, powołując się na radę dowódców Grupy Wagnera, że Jewgienij Prigożyn i Dmitrij Utkin zginęli.

Nie ma potwierdzenia tej informacji.

20:22
23.08.2023

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczyna śledztwo ws. katastrofy samolotu w obwodzie twerskim

Śledztwo jest prowadzone na podstawie artykułu 263 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej, który mówi o naruszeniu zasad bezpieczeństwa i funkcjonowania transportu powietrznego - podaje służba prasowa Komitetu. 

20:09
23.08.2023

Drugi Embraer należący do Jewgienija Prigożyna wylądował na lotnisku Ostafiewo w pobliżu Moskwy

Informacje takie podaje związany z Grupą Wagnera kanał Grey Zone.

Drugi samolot powiązany z Jewgienijem Prigożynem wylądował w Moskwie. Według Flightradar, w Ostafiewie wylądował Embraer ERJ-135BJ „Legacy 650” o numerze RA-02748.

Wcześniej o godzinie 17:19 samolot wyleciał ze stolicy do Petersburga, gdzie wylądował o 18:27. Następnie wrócił i wylądował w stolicy o godzinie 20:02 - podaje na Telegramie prokremlowski kanał Mash.

19:57
23.08.2023

Kanał Grey Zone w serwisie Telegram podaje, że samolot Jewgienija Prigożyna został zestrzelony

Grey Zone to kanał powiązany z Grupą Wagnera. O zestrzeleniu samolotu mają świadczyć m.in. smugi kondensacyjne widoczne na niebie których zdjęcie publikuje kanał.

Czytaj więcej

Kanał związany z Grupą Wagnera: Samolot Jewgienija Prigożyna został zestrzelony
19:38
23.08.2023

Rosja. W obwodzie twerskim spadł samolot. Na liście pasażerów Jewgienij Prigożyn i Dmitrij Utkin

Zginęło 10 osób, w tym 3 osoby z załogi.

Embraer rozbił się po półgodzinnym locie.

Kanały na Telegramie zbliżone do Grupy Wagnera twierdzą, że samolot został zestrzelony przez obronę powietrzną.

Czytaj więcej

Kanał Grey Zone: Prigożyn zginął w wyniku działań zdrajców Rosji
19:16
23.08.2023

Kijów: Rosyjskie ataki na porty zniszczyły w ciągu miesiąca 270 tysięcy ton zboża

Od lipcowego fiaska wynegocjowanej przez ONZ umowy zbożowej z Morza Czarnego, której celem było zapewnienie bezpiecznych dostaw zboża z Ukrainy, Moskwa bombarduje ukraińskie porty na morzu i Dunaju.

„Rosja systematycznie uderza w zbiorniki i magazyny zboża, aby wstrzymać eksport produktów rolnych” – oznajmił w poście w mediach społecznościowych minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. „W sumie w ciągu miesiąca ataków na porty zniszczono 270 000 ton zboża” – dodał.

18:52
23.08.2023

Organizacja charytatywna twierdzi, że od początku wojny na Ukrainie zginęło ponad 500 dzieci

Od rozpoczęcia wojny w lutym 2022 r. na Ukrainie zginęło około 541 dzieci – podała w środowym raporcie brytyjska organizacja charytatywna Save the Children, przy czym czerwiec był miesiącem, w którym odnotowano największą liczbę ofiar śmiertelnych.

„Od lutego ubiegłego roku w wyniku nieustających działań wojennych zginęło lub zostało rannych ponad 1680 dzieci. Zdecydowaną większość tych ofiar przypisuje się wystrzeleniu rakiet i dronów w kierunku obszarów mieszkalnych” – stwierdził w oświadczeniu Amjad Yamin, dyrektor organizacji Save the Children’s Advocacy na Ukrainie.

18:26
23.08.2023

Ukraińska flaga w Robotyne

Zdjęcie opublikowało biuro prasowe 47. oddzielnej brygady zmechanizowanej na Facebooku.

17:58
23.08.2023

Założyciel firmy Spacebit w ramach brytyjskiej misji wyśle flagę Ukrainy na Księżyc

Pochodzący z Ukrainy Pavlo Tanasiuk, założyciel brytyjskiej firmy Spacebit, potwierdził zamiar wysłania na Księżyc flagi narodowej Ukrainy i szczegółowej mapy kraju z okazji Dnia Flagi Narodowej Ukrainy.

Jak podaje służba prasowa Spacebit, planowana na 2022 rok część brytyjskiej misji księżycowej została przesunięta na IV kwartał 2023 roku ze względu na prace przygotowawcze

- Wysyłając na Księżyc flagę i mapę Ukrainy, chcę uczcić niezłomnego ducha mojej ojczyzny. Ta misja, podobnie jak flaga, jest symbolem wiary narodu ukraińskiego w swoją przyszłość, pomimo wyzwań zewnętrznych – stwierdził Tanasiuk.

17:38
23.08.2023

Rosja znalazła sposób na zakup części do samolotów z pominięciem sankcji

Pomimo zachodnich sankcji uniemożliwiających rosyjskim przewoźnikom zakup części zamiennych do samolotów Airbus i Boeing, od maja 2022 r. do czerwca 2023 r. przewoźnikom lotniczym udało się zaimportować sprzęt o wartości 1,2 miliarda dolarów, podaje Reuters, powołując się na statystyki celne.

Dostarczone wyposażenie obejmowało zarówno istotne podzespoły niezbędne do utrzymania funkcjonowania samolotu – zawory ciśnieniowe w kabinie, wyświetlacze w kokpicie i podwozie – jak i sprzęt gospodarstwa domowego: ekspresy do kawy, telefony stewardów i deski sedesowe.

Części dostarczano do Rosji za pośrednictwem pośredników w Tadżykistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), Turcji, Chinach i Kirgistanie. Kraje te nie nałożyły żadnych sankcji na Rosję.

17:22
23.08.2023

UE przygotowuje długoterminowy plan wsparcia Ukrainy 

Unia Europejska przygotowuje długoterminowy plan wsparcia finansowego dla Ukrainy na łączną kwotę ponad 50 miliardów euro, powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

- Brutalna taktyka Rosji ma związek z atakiem na ukraińskie porty, mającym na celu szerzenie głodu na świecie. Dlatego z zadowoleniem przyjmujemy wysiłki Ukrainy mające na celu znalezienie nowych sposobów eksportu zboża, w szczególności przy zaangażowaniu Turcji.   – powiedział Michel, przemawiając za pośrednictwem łącza wideo na szczycie Platformy Krymskiej, który rozpoczął się w Kijowie

Przewodniczący RE dodał, że UE wspiera  ukraińskie próby wejścia na nowe rynki.  - Rozumiemy, że jest to walka o waszą przyszłość, o realizację waszych marzeń o przyszłości - powiedział

Na szczycie przemawiał także premier Japonii Fumio Kishida, który obiecał przekazanie Ukrainie aż 7 miliardów dolarów pomocy i udział w powojennej odbudowie kraju.

16:59
23.08.2023

Polska oferuje obywatelom USA  opuszczenie Białorusi przez jej terytorium

Rząd w Warszawie oferuje obywatelom Stanów Zjednoczonych opuszczenie Białorusi przez  terytorium RP. Wcześniej Departament Stanu nawoływał obywateli amerykańskich do opuszczenia Białorusi.

16:25
23.08.2023

Zełenski: Wybory w USA będą miały wpływ na poparcie dla Ukrainy

Wybory prezydenckie w USA będą miały wpływ na poparcie dla Ukrainy, powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na środowej konferencji prasowej w Kijowie.

 - Rok rywalizacji wyborczej, rok wyborów. To z pewnością będzie miało wpływ na poparcie dla Ukrainy. Oczywiście może mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ. Zrobimy wszystko, aby wsparcie Stanów Zjednoczonych nie nie zmniejszać się  – stwierdził.

Zełenski zwrócił uwagę na ryzyko, jakie stwarzają pewne głosy w Partii Republikańskiej, ale „w Partii Republikańskiej jest wiele głosów, które nas wspierają”.

16:13
23.08.2023

Putin proponuje organizację kolejnego szczytu BRICS

Putin zaproponował organizację kolejnego szczytu BRICS  po tym, jak nie mógł uczestniczyć w tym wydarzeniu w Republice Południowej Afryki ze względu na nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK).

W przemówieniu wygłoszonym za pośrednictwem łącza wideo na trzydniowym szczycie w Johannesburgu Putin zaprosił przedstawicieli pozostałych państw członkowskich, Brazylii, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki, do Kazania w październiku 2024 r.

15:56
23.08.2023

Andrzej Duda bierze udział w posiedzeniu Platformy Krymskiej

Powołana przez prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Platforma Krymska to format służący dyskusjom na temat kwestii Krymu nielegalnie okupowanego przez Rosję od 2014 roku.

15:50
23.08.2023

Przedstawiciel wywiadu Ukrainy o atakach dronów na Moskwę: Szlachetne niezidentyfikowane obiekty latające

Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Wydziału Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że "szlachetne niezidentyfikowane obiekty latające", które atakują cele w Moskwie, "są wymierzone wyłącznie w te obiekty i instytucje, które są bezpośrednio zaangażowane w ludobójczą wojnę Federacji Rosyjskiej przeciw Ukrainie". Jak dodał chodzi o miejsca, w których "znajdują się określone służby specjalne, urzędy, ministerstwa i inne instytucje, które są zaangażowane we wdrażanie, planowanie i kontrolowanie przebiegu wojny". 

15:38
23.08.2023

Litwa przekaże Ukrainie pomoc wojskową wartą 200 mln euro

Przekazanie pomocy zapowiedział przebywający z wizytą w Kijowie prezydent Litwy, Gitanas Nauseda. We wrześniu na Ukrainę mają dotrzeć zestawy przeciwlotnicze NASAMS zakupione na potrzeby Ukrainy przez Litwę.

15:21
23.08.2023

Na Morzu Czarnym jest obecnie osiem rosyjskich okrętów

W pociski Kalibr uzbrojony jest jeden z nich - na jego pokładzie znajdują się cztery takie pociski - podaje Marynarka Wojenna Sił Zbrojnych Ukrainy.

15:09
23.08.2023

Ukraińska operacja specjalna. Przejęto rosyjski śmigłowiec Mi-8

Ukraiński wywiad wojskowy od pół roku prowadził operację, która w środę zakończyła się sukcesem. Na lotnisku na Ukrainie wylądował rosyjski Mi-8, który przewoził części do rosyjskich myśliwców.

Czytaj więcej

Rosyjski śmigłowiec Mi-8 wylądował na ukraińskim lotnisku. Udana akcja wywiadu Ukrainy
15:01
23.08.2023

Wielka Brytania zamierza uznać Grupę Wagnera za organizację terrorystyczną

"The Guardian" podaje, że brytyjskie MSW zamierza uznać Grupę Wagnera Jewgienija Prigożyna za organizację terrorystyczną po przygotowaniu się do tego od strony prawnej. Londyn już wcześniej nałożył sankcje na Prigożyna (w 2020 roku) i na Grupę Wagnera (w marcu 2022 roku).

14:57
23.08.2023

Ukraińcy dementują informację o zniszczeniu ich łodzi patrolowej na Morzu Czarnym przez Rosjan

Rosjanie informowali we wtorek, że rosyjski samolot zatopił ukraińską łódź patrolową na Morzu Czarnym, w rejonie Wyspy Węży. Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zdementował jednak te doniesienia podając, że w rzeczywistości samolot nie trafił łodzi a sam został trafiony i musiał odlecieć w stronę najbliższego rosyjskiego lotniska.

14:51
23.08.2023

Polscy przedsiębiorcy wydali oświadczenie z okazji Święta Niepodległości Ukrainy

„Polscy przedsiębiorcy i pracodawcy włączą się w tę pracę, której celem jest odbudowanie Ukrainy – nowoczesnego państwa o silnej pozycji w Europie” – napisały Rada Przedsiębiorczości i Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w oświadczeniu z okazji Święta Niepodległości Ukrainy.

Czytaj więcej

Polscy przedsiębiorcy wspierają Ukrainę. „Odbudujemy silne państwo”
14:44
23.08.2023

Dzięki maszynom z Chin Rosjanie mogli lepiej przygotować pozycje obronne

Analiza umów między Rosja a Chinami wskazuje na duży wzrost sprzedaży do Rosji koparek z Chin. Odbyło się to w czasie, gdy rosyjskie wojska przygotowywały pozycje obronne przed spodziewaną ukraińską kontrofensywą.

Czytaj więcej

Chiny mogły pomóc Rosji w budowie pozycji obronnych na Ukrainie
14:15
23.08.2023

Wielka Brytania pomoże Ukrainie pozyskać paliwo jądrowe z Zachodu

Wielka Brytania zagwarantuje Ukrainie zakup paliwa do elektrowni jądrowych o wartości 245 mln dolarów od zachodnich producentów.

Czytaj więcej

Brytyjczycy pomogą Ukrainie dostać paliwo jądrowe z Zachodu
13:58
23.08.2023

Rosjanie twierdzą, że w rejonie Robotyne w obwodzie zaporoskim zniszczyli polską armatohaubicę Krab

Rzecznik resortu obrony Rosji, gen. Igor Konaszenkow oświadczył, że Ukraińcy stracili na tym kierunku w ciągu ostatniej doby 80 żołnierzy, cztery samochody, haubice samobieżne Krab (polskiej produkcji) i PzH 2000 (niemieckiej produkcji), haubicę D-30, trzy haubice M119 oraz radar kontrbateryjny AN/TPQ-48.

13:39
23.08.2023

80-letnia kobieta ranna w ostrzale Chersonia

Chersońska prokuratura obwodowa informuje, że ok. 13:15 czasu lokalnego rosyjska armia ostrzelała Chersoń. Jeden z pocisków trafił w budynek mieszkalny w wyniku czego ranna została 80-letnia kobieta. Kobieta musiała zostać hospitalizowana.

13:26
23.08.2023

Rosja zniszczyła 13 tys. ton zboża w porcie Izmaił

Ołeksandr Kubrakow, wicepremier Ukrainy poinformował, że w nocnym ataku Rosji z użyciem drony na położony nad Dunajem port Izmaił zniszczonych zostało 13 tys. ton zboża a możliwości eksportowe portu, w wyniku ataku, zmniejszyły się o 15 proc. "Rosja systematycznie atakuje silosy zbożowe i magazyny, by wstrzymać eksport płodów rolnych" - podkreślił Kubrakow.

13:07
23.08.2023

Nad obwodem sumskim strącone zostały dwa drony-kamikadze Shahed

Informacje takie podaje sumska obwodowa administracja wojskowa.

12:48
23.08.2023

Premier Finlandii z wizytą na Ukrainie

Petteri Orpo spotkał się w Kijowie z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. Zełenski zaprosił Finlandię do negocjacji w sprawie dwustronnej umowy dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy.

12:35
23.08.2023

Dwóch nauczycieli zginęło w rosyjskim ataku na szkołę w mieście Romni w obwodzie sumskim

Cztery osoby, które znajdowały się w pobliżu szkoły w momencie uderzenia, zostały ranne.

12:28
23.08.2023

Władimir Putin zabrał głos na szczycie BRICS. Przekonywał, że trzeba przestrzegać zasad zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych

- Wszyscy jednogłośnie opowiadamy się za sformowaniem wielobiegunowego światowego porządku, który jest prawdziwie oparty na prawie międzynarodowym z poszanowaniem kluczowych zasad Karty Narodów Zjednoczonych, w tym zasady suwerenności i poszanowania prawa każdego do jego własnego modelu rozwoju - przekonywał.

Czytaj więcej

Szczyt BRICS: Władimir Putin mówi, że Rosja wywołała wojnę, by zakończyć wojnę
12:13
23.08.2023

Rosja: Ministerstwa zawieszą prawa korporacyjne zagranicznych akcjonariuszy

Ministerstwa odpowiedzialne za konkretne branże będą mogły za pośrednictwem sądów zawieszać prawa korporacyjne „nieprzyjaznych” zagranicznych akcjonariuszy w firmach ważnych dla gospodarki - podała agencja Interfax.

Czytaj więcej

Rosjanie dobierają się do zagranicznych spółek
11:40
23.08.2023

Dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzega przed rosyjskimi atakami rakietowymi i powietrznymi 24 sierpnia

24 sierpnia Ukraińcy świętują Dzień Niepodległości. Gen. Serhij Najew stwierdził, że tego dnia Ukraińcy powinni zachować czujność w związku z możliwymi atakami rakietowymi i powietrznymi na cele na Ukrainie.

11:37
23.08.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o zniszczeniu ukraińskiego drona nad obwodem biełgorodzkim

Dron miał zostać zniszczony ok. 11:30 czasu moskiewskiego. Jak podaje resort obrony Rosji w wyniku ataku nikt nie został ranny, nie ma też informacji o żadnych zniszczeniach.

11:34
23.08.2023

W środę Ukraińcy zaatakowali wojskowy cel na Półwyspie Trachankut

Trafiony miał zostać m.in. radar, który ma być wykorzystywany przez Rosjan do wskazywania celów zestawom przeciwlotniczym S-300 i S-400.

Czytaj więcej

Ukraińcy zaatakowali wojskowy cel na Krymie. Trafiony został radar. "Są teraz ślepi"
11:31
23.08.2023

Ukraina komentuje wypowiedź Larsa von Triera. Reżyser broni Rosjan

"Prosta rada dla znanego reżysera: wyobraź sobie, że rosyjska rakieta spada na twoje miasto każdego dnia, że twój ojciec lub matka zostali zabici, twój wnuk został zabrany do Rosji, a twoja żona została zgwałcona przez rosyjskiego szabrownika przed podpaleniem twojego domu" - napisał Ołeksij Daniłow.

Czytaj więcej

Reżyser Lars von Trier stanął w obronie Rosjan. "Tragedia, gdy artysta staje po stronie kata"
10:58
23.08.2023

W rosyjskich mediach społecznościowych kilkadziesiąt tysięcy osób szydziło ze śmierci 6-letniej Ukrainki

W ten sposób rosyjscy internauci zareagowali na informacje o śmierci dziewczynki, która była jedną z ofiar ataku rakietowego na Czernihów.

Czytaj więcej

6-letnia Ukrainka zginęła w nalocie. Kilkadziesiąt tysięcy Rosjan w internecie szydziło z jej śmierci
10:49
23.08.2023

Nad ranem Rosjanie dwa razy ostrzelali Awdijiwkę

O ostrzale miejscowości w obwodzie donieckim informuje gubernator tego obwodu, Pawło Kyryłenko.

10:41
23.08.2023

Główna walka między Jewgienijem Prigożynem i znienawidzonym przez niego resortem obrony rozegra się o afrykańskie kontrakty

Prigożyn jest na lepszej pozycji, ponieważ miejscowym władcom oferuje „kompleksowe usługi”: nie tylko ochronę i zwalczanie różnych grup partyzanckich czy rebelianckich, ale też „operacje w internecie, „czarny piar” wobec przeciwników, prowadzenie kampanii wyborczych i propagandowych”. A tych ostatnich afrykańscy wojskowi nie potrafią.

Czytaj więcej

Jewgienij Prigożyn znów w Afryce. I jego rosyjscy konkurenci
10:36
23.08.2023

W obwodzie sumskim rosyjski dron uderzył w budynek szkoły

O ataku na szkołę w mieście Romni poinformowała sumska obwodowa administracja wojskowa.

10:21
23.08.2023

Ukraiński festiwal muzyczny w Warszawie odwołany

Ukraińscy aktywiści odkryli, że sponsorami festiwalu były firmy wspierające rosyjski biznes. Artyści odwołali swój udział, a organizatorzy odwołali wydarzenie.

Czytaj więcej

Rosyjscy sponsorzy festiwalu w Warszawie. Mieli wystąpić ukraińscy artyści
10:20
23.08.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Wąskie gardła logistyczne na Krymie

Wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii informuje, że Rosjanie zmuszeni są do korzystania z mostów pontonowych po ukraińskich atakach na mosty na północy Krymu.

Czytaj więcej

Uszkodzone przez Ukraińców mosty utrudniły działania rosyjskiej armii
10:05
23.08.2023

RIA: Gen. Wiktor Afzałow nowym p.o. dowódcą rosyjskich Sił Powietrzno-Kosmicznych

Dotychczasowy szef Sztabu Sił Powietrzno-Kosmicznych zastąpił na stanowisku dowódcy odwołanego ze stanowiska gen. Siergieja Surowikina. Gen. Surowikin został odsunięty po jednodniowym puczu Grupy Wagnera - spekuluje się, że gen. Surowikin miał sympatyzować z puczystami.

09:57
23.08.2023

W rejonie miejscowości Chimki spadł kolejny dron

Łączna liczba dronów, które zostały w środę strącone nad obwodem moskiewskim, wzrosła do czterech.

09:51
23.08.2023

Rosjanie informują o próbie wejścia Ukraińców do rejonu klimowskiego w obwodzie briańskim

Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji poinformowała o przeciwdziałaniu wtargnięcia ukraińskich sabotażystów do rejonu klimowskiego w obwodzie briańskim. FSB zapewnia, że granica państwowa nie została naruszona dzięki "zmasowanemu atakowi artyleryjskiemu". Rosjanie drugi dzień z rzędu informują o próbie wtargnięcia do obwodu briańskiego z terytorium Ukrainy.

09:49
23.08.2023

Doniesienia o eksplozjach na okupowanym Krymie

We wtorek wieczorem Rosjanie podrywali myśliwce w związku ze zbliżaniem się dronów do Krymu.

09:46
23.08.2023

Reuters: Głównym celem nocnego ataku na Ukrainę były porty nad Dunajem

W nocy Ukraina atakowała porty w obwodzie odeskim i nad Dunajem - podaje ukraińska armia.

Czytaj więcej

W nocy Rosja atakowała ukraińskie porty w obwodzie odeskim i nad Dunajem
09:22
23.08.2023

Do Kijowa z wizytą przybył też Marcelo Rebelo de Sousa, prezydent Portugalii

24 sierpnia Ukraina obchodzić będzie Dzień Niepodległości.

09:19
23.08.2023

Z wizytą w Kijowie przebywa prezydent Litwy, Gitanas Nauseda

"Zwycięstwo Ukrainy jest bliskie. Litwa będzie nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie trzeba" - napisał Nauseda na swoim profilu w serwisie X (dawny Twitter).

09:17
23.08.2023

Ukraińska armia pokazuje zniszczenie rosyjskiego moździerza przez artylerzystów z 56. Brygady

"Polowanie na moździerze wroga trwa" - czytamy na profilu na platformie X (dawny Twitter) Departamentu Komunikacji Strategicznego resortu obrony Ukrainy.

09:12
23.08.2023

Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 14,876 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że  wciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 30,9 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 33,3 tys. osób a od początku wojny - 13,141 mln osób.

08:35
23.08.2023

Trzy ofiary ataku drona w Rosji

Trzy osoby zginęły w wyniku ataku ukraińskiego drona w obwodzie biełgordzkim - poinformował gubernator regionu.

Wiaczesław Gładkow przekazał, że dwie osoby zginęły na miejsca, a trzeciej nie zdołali uratować lekarza. 

08:19
23.08.2023

Holandia wyśle Ukrainie tysiąc urządzeń do zdalnego rozminowywania

- Podjęto decyzję o dostarczeniu około tysiąca przenośnych urządzeń do zdalnego rozminowywania, które mogą tworzyć przejścia w zaporach inżynieryjnych - powiedziała minister obrony Kajsa Ollongren.

08:05
23.08.2023

W nocy nad Ukrainą zestrzelono 11 dronów-kamikadze

W nocy Rosja atakowała cele na Ukrainie przy użyciu 20 dronów-kamikadze Shahed 136/131. 11 z nich zostało strąconych - dziewięć nad obwodem odeskim, dwa nad obwodem zaporoskim - podają Siły Powietrzne Ukrainy.

07:38
23.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić 258 820 żołnierzy, 4 373 czołgi, 8 488 pojazdów opancerzonych, 5 318 zestawów artyleryjskich, 722 wyrzutnie rakiet, 491 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 324 bezzałogowe statki powietrzne, 1 406 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 745 pojazdów (w tym cystern), 800 jednostek sprzętu specjalnego.

07:29
23.08.2023

Rosjanie zaatakowali z powietrza Chersoń. Sześć osób rannych

W wyniku zrzucenia przez rosyjskie lotnictwo bomb kierowanych na Chersoń uszkodzone zostały budynki przedszkoli i budynki mieszkalne. Sześć osób zostało rannych - informuje gubernator obwodu chersońskiego, Ołeksandr Prokudin.

07:27
23.08.2023

Podmoskiewskie lotniska wznowiły pracę

Praca lotnisk Wnukowo, Szeremietiewo, Domodiedowo i portu lotniczego Żukowskij zawiesiły działanie w środę w nocy, w związku z pojawieniem się dronów nad obwodem moskiewskim.

07:04
23.08.2023

Szef władz okupacyjnych obwodu zaporoskiego: 87 proc. mieszkańców popiera Putina

Jewgienij Balicki, szef władz okupacyjnych zajętej przez Rosję części obwodu zaporoskiego twierdzi, powołując się na rzekome badania opinii publicznej, że 87 proc. mieszkańców obwodu popiera politykę prezydenta Rosji, Władimira Putina, a 71 proc. popiera rosyjską partię prezydencką, Jedną Rosję.

06:58
23.08.2023

Czy Rosjanom brakuje rezerw, by obsadzić drugą linię obrony na południu Ukrainy?

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) pisze, że Rosjanie zdają się koncentrować ograniczone, dostępne zasoby z innych odcinków frontu w rejonie Orichiwia, w zachodniej części obwodu zaporoskiego (to tzw. melitopolski kierunek natarcia).

Czytaj więcej

Kontrofensywa: Ukraińcy docierają do drugiej linii obrony Rosjan?
06:32
23.08.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 11 ataków ukraińskiego lotnictwa na zgrupowania Rosjan

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo atakowało 11 razy zgrupowania Rosjan i dwa razy zestawy przeciwlotnicze - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponadto ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały trzy zgrupowania Rosjan, dwa składy amunicji, a także jeden zestaw artyleryjski i jeden ciężki miotacz ognia TOS-1A.

06:23
23.08.2023

Kijów wciąż nie ratyfikował Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego

– Nie chodzi o nas, ale wśród większości naszych wojskowych ktoś posiał pewne obawy odnośnie do tego, że w przypadku ratyfikacji Rzymskiego Statutu nasi wojskowi mogą być ścigani przez Międzynarodowy Trybunał Karny – mówił wiceszef biura prezydenta Ukrainy Andrij Smirnow Smirnow, cytowany przez portal Interfax-Ukraina.

Czytaj więcej

Międzynarodowy Trybunał Karny: Jak ukarać Putina i nie narazić Ukrainy
06:12
23.08.2023

W nocy Rosjanie ostrzelali centrum Chersonia

Informacje takie przekazał zastępca przewodniczącego chersońskiej rady obwodowej, Jurij Sobolewskij.

05:37
23.08.2023

Chiny i RPA wzywają do zakończenia wojny na Ukrainie poprzez negocjacje

We wspólnym oświadczeniu wydanym w związku z wizytą prezydenta Chin, Xi Jinpinga, w Johannesburgu na szczycie BRICS, Chiny i RPA "zgodziły się, że dialog i negocjacje są jedynym możliwym sposobem rozwiązania ukraińskiego kryzysu". Oba kraje będą "promować proces negocjacyjny i są gotowe odegrać konstruktywną rolę w politycznym rozwiązaniu" konfliktu - informuje chiński MSZ.

05:35
23.08.2023

Były prezydent Rosji pisze na łamach dziennika "Argumenty i Fakty", że Rosja może anektować Abchazję i Osetię Południową

Rosja uznała niepodległość obu republik po wojnie z Gruzją w 2008 roku, w wyniku której władze separatystyczne obu republik uzyskały kontrolę nad całym terytorium separatystycznych regionów.

Czytaj więcej

Dmitrij Miedwiediew mówi, że Rosja może anektować część Gruzji
05:16
23.08.2023

Departament Stanu USA zapewnił, że Waszyngton nie zachęca Kijowa do atakowania celów w Rosji

Oświadczenie takie pojawiło się już po doniesieniach o trzecim z rzędu ataku dronów na obwód moskiewski.

Czytaj więcej

Departament Stanu USA: Nie zachęcamy Ukrainy do ataków na cele w Rosji
05:01
23.08.2023

We wtorek wieczorem Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie charkowskim

W wyniku ostrzału wsi w obwodzie czuhujewskim trafione zostały dwa budynki niemieszkalne - podaje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

04:46
23.08.2023

Moskwa jest obiektem ataków ukraińskich dronów trzecią noc z rzędu

Ataki mogą być odwetem za weekendowy atak Rosji na Czernihów z użyciem pocisku Iskander.

Czytaj więcej

Znów niespokojna noc w Moskwie. Dron uderzył w budynek w stolicy Rosji
04:27
23.08.2023

W nocy w obwodach odeskim i zaporoskim ogłoszono alarm powietrzny

Alarm miał związek z groźbą ataku z użyciem dronów-kamikadze.

04:26
23.08.2023

W mieście Seredyna-Buda w obwodzie sumskim dron-kamikadze uderzył w wielopiętrowy budynek

We wtorek obwód sumski był ostrzeliwany przez Rosjan 20 razy.

04:24
23.08.2023

W sieci pojawiają się nagrania ilustrujące moment uderzenia drona w budynek w Moskwie

04:20
23.08.2023

W wyniku ataku drona w dwóch pięciopiętrowych budynkach z okien wyleciały szyby

Mer Moskwy Siergiej Sobianin, opisując skutki uderzenia drona w znajdujący się w budowie budynek w dzielnicy biznesowej Moskwy, pisze że w dwóch sąsiednich, pięciopiętrowych budynkach z okien wyleciały szyby. "Nie ma ofiar" - zapewnił mer Moskwy na swoim kanale w serwisie Telegram.

04:18
23.08.2023

Władimir Putin o sytuacji na froncie: Stabilna

W czasie spotkania z szefem władz okupacyjnych okupowanej części obwodu ługańskiego, Leonidem Pasecznikiem, Władimir Putin mówił o "stabilnej" sytuacji na linii frontu, pomimo tego, że Ukraina rzuca swoje siły do walki "nie zważając na straty". - Czasem patrzę na to, co robi druga strona i mam wrażenie, że to nie są ich obywatele, których oni rzucają na pola minowe, pod nasz ogień artyleryjski, zachowują się, jakby to nie byli ich obywatele - przekonywał Putin.

04:15
23.08.2023

Ministerstwo Obrony Rosji informuje o strąceniu trzech ukraińskich dronów nad Moskwą

Z komunikatu resortu obrony Rosji wynika, że jeden z dronów został zestrzelony nad rejonem możajskim, a drugi nad Chimkami. Trzeci dron, po zastosowaniu wobec niego urządzenia do walki radioelektronicznej, stracił sterowność i uderzył w budynek znajdujący się w budowie w Moskwie. Budynek znajdował się w dzielnicy biznesowej rosyjskiej stolicy.

04:12
23.08.2023

W nocy dron uderzył w budynek w Moskwie

Siergiej Sobianin, mer Moskwy, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w nocy z wtorku na środę dron uderzył w znajdujący się w budowie budynek na terenie Moskwy. Drugi dron został zestrzelony w rejonie możajskim w rosyjskiej stolicy. 

04:11
23.08.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 545