Szczyt BRICS: Władimir Putin mówi, że Rosja wywołała wojnę, by zakończyć wojnę

Władimir Putin za pośrednictwem wideołącza zabrał głos na forum szczytu BRICS w Johannesburgu. Mówił m.in. o przyczynach wybuchu wojny na Ukrainie.

Aktualizacja: 23.08.2023 13:46 Publikacja: 23.08.2023 12:27

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 546

Putin mówił, że "żądza krajów Zachodu, by utrzymać hegemonię spowodowała obecny kryzys na Ukrainie".

Władimir Putin oskarża Zachód o zamach stanu na Ukrainie

Mówiąc o wywołanej przez Rosję wojnie Putin nazwał ją mianem "poważnego kryzysu".

- Najpierw, z pomocą krajów Zachodu, niekonstytucyjny zamach stanu został przeprowadzony w tym kraju (na Ukrainie), a potem rozpętano wojnę przeciw ludziom, którzy nie zgadzali się z tym zamachem - stwierdził prezydent Rosji.

Żądza krajów Zachodu, by utrzymać hegemonię spowodowała obecny kryzys na Ukrainie

Władimir Putin, prezydent Rosji

- To okrutna wojna, wojna eksterminacyjna - od ośmiu lat - podkreślił Putin.

Władimir Putin nawiązywał do konfliktu, który wybuchł w ukraińskim Donbasie w 2014 roku, po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję. Konflikt wywołało wystąpienie prorosyjskich separatystów w obwodach donieckim i ługańskim, którym nieformalnego wsparcia (w tym militarnego) udzieliła Rosja. Na terenie Ukrainy powstały wówczas samozwańcze, separatystyczne, nieuznawane przez społeczność międzynarodową republiki - Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa. W 2022 roku Rosja nielegalnie anektowała je po pseudoreferendum (wraz z częściowo okupowanymi obwodami chersońskim i ługańskim). Z kolei zamach stanu, o którym mówi Putin, to tzw. rewolucja godności (znana też jako Eurorewolucja), która doprowadziła do utraty władzy przez prorosyjskiego prezydenta Ukrainy, Wiktora Janukowycza, w związku z jego polityką oddalającą Ukrainę od UE.

Putin mówił w czasie szczytu BRICS, że działania Rosji w ramach "specjalnej operacji wojskowej" (tak Rosjanie nazywają wojnę na Ukrainie) mają na celu "zakończenie wojny na Ukrainie"

- Rosja zdecydowała się wesprzeć ludzi, którzy walczą o swoją kulturę, swoje tradycje, swój język, swoją przyszłość. Nasze działania na Ukrainie mają na celu jedną rzecz - zakończenie wojny, która została rozpętana przez Zachód i jego satelitów w Ukrainie przeciw ludziom mieszkającym w Donbasie - przekonywał.

Prezydent Rosji chce "prawa do własnego modelu rozwoju"

- Wszyscy jednogłośnie opowiadamy się za sformowaniem wielobiegunowego światowego porządku, który jest prawdziwie oparty na prawie międzynarodowym z poszanowaniem kluczowych zasad Karty Narodów Zjednoczonych, w tym zasady suwerenności i poszanowania prawa każdego do jego własnego modelu rozwoju - przekonywał.

Rosja, atakując Ukrainę, naruszała zasadę nienaruszalności granic, która jest jedną z zasad prawa międzynarodowego. Naruszyła też suwerenność niepodległej Ukrainy.

Putin mówił też, że Rosja sprzeciwia się "wszelkiego rodzaju hegemonii promowanej przez niektóre kraje i opartym na niej postulacie nowej polityki - polityki kontynuowania kolonializmu, neokolonializmu".

Putin na szczycie BRICS mówił też, że następny szczyt BRICS, który ma odbyć się w październiku 2024 roku, zostanie zorganizowany w Kazaniu.

- Uzgodnimy daty przez kanały dyplomatyczne - podkreślił.

- Nasza piątka słusznie umiejscowiła się na arenie globalnej jako struktura, której wpływy na świecie stale się umacniają. Strategiczny kurs stowarzyszenia (...) jest zgodny z aspiracjami głównej części społeczności międzynarodowej, tzw. światowej większości - przekonywał Putin.

Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa, po wystąpieniu Putina stwierdził, że członkowie BRICS będą "wspierać działania mające na celu doprowadzenie konfliktu do końca".

Putin nie pojawił się na szczycie BRICS w związku z listem gończym wydanym za nim przez Międzynarodowy Trybunał Karny. List gończy to efekt nielegalnego wywożenia z Ukrainy ukraińskich dzieci, w tym sierot.

BRICS to forum współpracy międzynarodowej, tworzone przez Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i RPA.

Putin mówił, że "żądza krajów Zachodu, by utrzymać hegemonię spowodowała obecny kryzys na Ukrainie".

Władimir Putin oskarża Zachód o zamach stanu na Ukrainie

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 874
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Orbán pisze do Michela. Żąda wznowienia stosunków dyplomatycznych z Rosją
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Kolejna masakra pokoju nie przybliża
Konflikty zbrojne
Kiedy drugi szczyt pokojowy? Ukraina chce, by pojawili się przedstawiciele Rosji
Konflikty zbrojne
Zełenski podał ilu baterii Patriot potrzebuje Kijów, by "zamknąć niebo" nad Ukrainą