Kontrofensywa: Ukraińcy docierają do drugiej linii obrony Rosjan?

Ukraińska 47. Samodzielna Brygada Zmechanizowana przełamała obronę rosyjską w rejonie wsi Robotyne i weszła do tej miejscowości - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie.

Aktualizacja: 23.08.2023 07:43 Publikacja: 23.08.2023 06:56

Ukraiński transporter opancerzony

Ukraiński transporter opancerzony

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 546

We wtorek pojawiły się nagrania ze wsi Robotyne, na których widać mieszkańców ewakuowanych przez żołnierzy brygady poruszających się bojowym wozem piechoty bradley.

Kontrofensywa Ukrainy: Wszystkie kierunki uderzenia są istotne?

ISW pisze, że Ukraińcy osiągnęli sukcesy nie tylko w rejonie Robotyne, ale też w pobliżu Nowopokrowki (13 km na południowy wschód od Orichiwia).

Think tank zauważa, że ewakuacja cywilów z Robotyne, na dodatek odbywająca się w obecności dziennikarzy, wskazuje na to, że w rejonie tym jest względnie bezpiecznie, w związku z wycofaniem się Rosjan z tego rejonu. Jednak rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że Ukraińcy zajęli jedynie północny skraj wsi, a Rosjanie nadal kontrolują jej południową część.

Czytaj więcej

Znów niespokojna noc w Moskwie. Dron uderzył w budynek w stolicy Rosji

Think tank z USA pisze też, że Rosjanie zdają się koncentrować ograniczone, dostępne zasoby z innych odcinków frontu w rejonie Orichiwia, w zachodniej części obwodu zaporoskiego (to tzw. melitopolski kierunek natarcia).

W rejonie Robotyne 16 sierpnia mieli pojawić się żołnierze 108. Pułku Powietrzno-Desantowego rosyjskiej 7. Dywizji Powietrzno-Desantowej. Żołnierze tej samej jednostki mieli pojawić się 20 sierpnia w rejonie Nowopokrowki.

W walki w rejonie Robotyne na początku sierpnia miały być zaangażowane jednostki 56. Pułku Powietrzno-Desantowego z 7. Dywizji. Z kolei żołnierze 247. Pułku z 7. Dywizji mają walczyć w rejonie miejscowości Wełyka Nowosiłka na granicy między obwodem zaporoskim i donieckim.

ISW ocenia, że przerzut pododdziałów 7. Dywizji w rejon Robotyne wskazuje, iż ukraińskie natarcie poważnie nadwątliło rosyjskie siły na tym odcinku.

Drugą linię obrony Rosjan obsadzą jednostki osłabione walkami i wycofujące się z pierwszej linii?

Think tank ocenia przy tym, że ofensywa Ukraińców na innych odcinkach, w tym na odcinku bachmuckim również jest istotna, ponieważ wiąże rosyjskie siły i uniemożliwia przerzut ich na południe. ISW zauważa przy tym, że "problematyczne" są sugestie, by Ukraińcy skupili się na jednej osi uderzenia i nie rozpraszali swoich sił. Podobne znaczenie ma ukraińska ofensywa w rejonie miejscowości Wełyka Nowosiłka (berdiański kierunek natarcia).

Rosjanie nie mają świeżych sił do obsadzenia drugiej linii obrony na południu Ukrainy?

ISW pisze też w analizie, że postępy Ukraińców w rejonie Robotyne zbliżają Ukraińców do drugiej linii rosyjskiej obrony, która ma być słabsza niż silnie zaminowana i znajdująca się pod ogniem rosyjskiej artylerii pierwszej linii. Think tank pisze przy tym, że do zachodniej części obwodu zaporoskiego nie trafiły ostatnio żadne inne nowe jednostki oprócz pododdziałów 7. Dywizji, a rosyjskie siły broniące szerokiego odcinka w zachodnim obwodzie zaporoskim powstrzymują ukraińską kontrofensywę od jej początku i nie są rotowane. 

Według ISW Rosjanie nie mają odwodów w obwodzie zaporoskim, które nie byłyby zaangażowane w walkę. To z kolei oznaczałoby, że drugą linię obrony obsadzą jednostki osłabione walkami i wycofujące się z pierwszej linii.

Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w środę rano nowe dane o stratach Rosji: od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić 258 820 żołnierzy, 4 373 czołgi, 8 488 pojazdów opancerzonych, 5 318 zestawów artyleryjskich, 722 wyrzutnie rakiet, 491 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 324 bezzałogowe statki powietrzne, 1 406 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 745 pojazdów (w tym cystern), 800 jednostek sprzętu specjalnego. Tylko w ciągu doby Rosja miała stracić ok. 480 żołnierzy, 11 czołgów, 12 pojazdów opancerzonych i 23 zestawy artyleryjskie.

We wtorek pojawiły się nagrania ze wsi Robotyne, na których widać mieszkańców ewakuowanych przez żołnierzy brygady poruszających się bojowym wozem piechoty bradley.

Kontrofensywa Ukrainy: Wszystkie kierunki uderzenia są istotne?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Ilu rosyjskich żołnierzy bierze udział w inwazji na Ukrainę? Putin podał konkretną liczbę
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Losu porwanych z Izraela zakładników nie zna nawet Hamas
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Świat jest bliski punktu, z którego nie ma odwrotu
Konflikty zbrojne
Sąsiad Polski przywraca pobór. Młodzi spędzą w armii nawet 9 miesięcy
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Konflikty zbrojne
Miedwiediew nawołuje do "wyzwolenia Ukrainy z okowów Zachodu" i cytuje papieża
Konflikty zbrojne
Rosja znów szantażuje NATO bronią atomową. Zwykły blef czy realna groźba?