Kontrofensywa: Ukraińcy docierają do drugiej linii obrony Rosjan?

Ukraińska 47. Samodzielna Brygada Zmechanizowana przełamała obronę rosyjską w rejonie wsi Robotyne i weszła do tej miejscowości - pisze think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w swojej najnowszej analizie.

Aktualizacja: 23.08.2023 07:43 Publikacja: 23.08.2023 06:56

Ukraiński transporter opancerzony

Ukraiński transporter opancerzony

Foto: Sztab Generalny armii Ukrainy

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 546

We wtorek pojawiły się nagrania ze wsi Robotyne, na których widać mieszkańców ewakuowanych przez żołnierzy brygady poruszających się bojowym wozem piechoty bradley.

Kontrofensywa Ukrainy: Wszystkie kierunki uderzenia są istotne?

ISW pisze, że Ukraińcy osiągnęli sukcesy nie tylko w rejonie Robotyne, ale też w pobliżu Nowopokrowki (13 km na południowy wschód od Orichiwia).

Think tank zauważa, że ewakuacja cywilów z Robotyne, na dodatek odbywająca się w obecności dziennikarzy, wskazuje na to, że w rejonie tym jest względnie bezpiecznie, w związku z wycofaniem się Rosjan z tego rejonu. Jednak rosyjscy blogerzy wojskowi twierdzą, że Ukraińcy zajęli jedynie północny skraj wsi, a Rosjanie nadal kontrolują jej południową część.

Czytaj więcej

Znów niespokojna noc w Moskwie. Dron uderzył w budynek w stolicy Rosji

Think tank z USA pisze też, że Rosjanie zdają się koncentrować ograniczone, dostępne zasoby z innych odcinków frontu w rejonie Orichiwia, w zachodniej części obwodu zaporoskiego (to tzw. melitopolski kierunek natarcia).

W rejonie Robotyne 16 sierpnia mieli pojawić się żołnierze 108. Pułku Powietrzno-Desantowego rosyjskiej 7. Dywizji Powietrzno-Desantowej. Żołnierze tej samej jednostki mieli pojawić się 20 sierpnia w rejonie Nowopokrowki.

W walki w rejonie Robotyne na początku sierpnia miały być zaangażowane jednostki 56. Pułku Powietrzno-Desantowego z 7. Dywizji. Z kolei żołnierze 247. Pułku z 7. Dywizji mają walczyć w rejonie miejscowości Wełyka Nowosiłka na granicy między obwodem zaporoskim i donieckim.

ISW ocenia, że przerzut pododdziałów 7. Dywizji w rejon Robotyne wskazuje, iż ukraińskie natarcie poważnie nadwątliło rosyjskie siły na tym odcinku.

Drugą linię obrony Rosjan obsadzą jednostki osłabione walkami i wycofujące się z pierwszej linii?

Think tank ocenia przy tym, że ofensywa Ukraińców na innych odcinkach, w tym na odcinku bachmuckim również jest istotna, ponieważ wiąże rosyjskie siły i uniemożliwia przerzut ich na południe. ISW zauważa przy tym, że "problematyczne" są sugestie, by Ukraińcy skupili się na jednej osi uderzenia i nie rozpraszali swoich sił. Podobne znaczenie ma ukraińska ofensywa w rejonie miejscowości Wełyka Nowosiłka (berdiański kierunek natarcia).

Rosjanie nie mają świeżych sił do obsadzenia drugiej linii obrony na południu Ukrainy?

ISW pisze też w analizie, że postępy Ukraińców w rejonie Robotyne zbliżają Ukraińców do drugiej linii rosyjskiej obrony, która ma być słabsza niż silnie zaminowana i znajdująca się pod ogniem rosyjskiej artylerii pierwszej linii. Think tank pisze przy tym, że do zachodniej części obwodu zaporoskiego nie trafiły ostatnio żadne inne nowe jednostki oprócz pododdziałów 7. Dywizji, a rosyjskie siły broniące szerokiego odcinka w zachodnim obwodzie zaporoskim powstrzymują ukraińską kontrofensywę od jej początku i nie są rotowane. 

Według ISW Rosjanie nie mają odwodów w obwodzie zaporoskim, które nie byłyby zaangażowane w walkę. To z kolei oznaczałoby, że drugą linię obrony obsadzą jednostki osłabione walkami i wycofujące się z pierwszej linii.

Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w środę rano nowe dane o stratach Rosji: od 24 lutego 2022 roku Rosjanie mieli stracić 258 820 żołnierzy, 4 373 czołgi, 8 488 pojazdów opancerzonych, 5 318 zestawów artyleryjskich, 722 wyrzutnie rakiet, 491 zestawów przeciwlotniczych, 315 samolotów, 316 śmigłowców, 4 324 bezzałogowe statki powietrzne, 1 406 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 7 745 pojazdów (w tym cystern), 800 jednostek sprzętu specjalnego. Tylko w ciągu doby Rosja miała stracić ok. 480 żołnierzy, 11 czołgów, 12 pojazdów opancerzonych i 23 zestawy artyleryjskie.

We wtorek pojawiły się nagrania ze wsi Robotyne, na których widać mieszkańców ewakuowanych przez żołnierzy brygady poruszających się bojowym wozem piechoty bradley.

Kontrofensywa Ukrainy: Wszystkie kierunki uderzenia są istotne?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Generał z kraju NATO: Rosja zakłóca sygnał GPS na naszych wodach terytorialnych
Materiał Promocyjny
Podróżuj ekologicznie! Program Fundusze Europejskie dla zrównoważonej mobilności
Konflikty zbrojne
Śmiertelne zagrożenie dla Floty Czarnomorskiej? Nowa broń Ukrainy
Konflikty zbrojne
Władimir Putin znalazł nowego Jewgienija Prigożyna?
Konflikty zbrojne
Kontrofensywa: Ukraińcy nacierają, tempo ofensywy Rosjan słabnie
Materiał Promocyjny
„Skoro wiemy, że damy radę, to zróbmy to”. Oto ludzie, którzy tworzą Izerę
Konflikty zbrojne
Po kolejnym wypadku Australia rezygnuje z europejskich śmigłowców. Stawia na USA
Konflikty zbrojne
Zachodnie pancerze nie sprawdzają się na Ukrainie. Zostały zaprojektowane z myślą o innych rodzajach konfliktów