04:36
24.05.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 455
01:00
24.05.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

00:43
24.05.2023

Alarmy lotnicze na wschodzie Ukrainy

00:17
24.05.2023

Pentagon komentuje oświadczenia Rosji w sprawie zdobycia Bachmutu

Departament Obrony USA nie ujawni publicznie własnej oceny, czy Rosja w pełni opanowała Bachmut w obwodzie donieckim, ale przyznaje, że wojska rosyjskie kontrolują dużą jego część.

- Wiemy, że Rosja naprawdę zajmuje dużą część terytorium Bachmutu i jego okolic, ale według naszej oceny Ukraińcy nadal prowadzą działania wojenne w pobliżu miasta – powiedział  Patrick Ryder, sekretarz prasowy Pentagonu.

W nocy z 20 na 21 maja Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o rzekomym zdobyciu Bachmutu po wielomiesięcznej kampanii ofensywnej. Strona ukraińska deklaruje, że wojsko nadal kontroluje część miasta.

00:00
24.05.2023

Legion "Wolność Rosji" i Rosyjski Korpus Ochotniczy zaprzeczają informacjom rosyjskiego MON

Legion „Wolność Rosji”, ogłoszony przez władze rosyjskie „organizacją terrorystyczną”, ogłosił po południu 23 maja, że ​​wraz z Rosyjskim Korpusem Ochotniczym „kontynuuje wyzwalanie obwodu biełgorodzkiego”.

Czytaj więcej

Rosyjscy ochotnicy w obwodzie biełgorodzkim: Walczymy dalej
23:35
23.05.2023

Ukraińskie wojsko przechodzi specjalne szkolenie w zakresie obsługi M270 MLRS

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało, że ukraińskie wojsko przechodzi specjalne szkolenie w zakresie obsługi M270 MLRS.

23:17
23.05.2023

WHO: Rosja i Syria zaproponowały "cyniczny" projekt rezolucji ws. sytuacji zdrowotnej na Ukrainie

W najnowszym rosyjskim projekcie rezolucji nie ma mowy o trwającej rok wojnie na Ukrainie rozpętanej przez Moskwę.

Czytaj więcej

Rosyjski projekt rezolucji ws. sytuacji zdrowotnej Ukrainy uznany za „cyniczny”
22:59
23.05.2023

Eksplozja w Biełgorodzie

Nad miastem unosi się słup dymu. Według lokalnych mediów eksplozja nastąpiła w okolicach dworca kolejowego.

22:38
23.05.2023

Hiszpania nie ma możliwości szkolenia Ukraińskich pilotów na F-16

Minister obrony Margarita Robles poinformowąła we wtorek, że Hiszpania nie może pomóc Ukrainie ani w transferze myśliwców F-16, ani w szkoleniu ukraińskich pilotów.

- Obecnie kraj nie ma takiej możliwości - powiedziała Robles.

22:17
23.05.2023

Szef wywiadu: Ukraina ma dość broni, by kontrofensywa zaczęła się „wkrótce”.

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow powiedział 23 maja w wywiadzie dla Japan Broadcasting Corporation, że Ukraina ma wystarczającą ilość broni i długo oczekiwana kontrofensywa rozpocznie się „wkrótce”.

21:55
23.05.2023

Niemcy przyznały Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej

Obejmuje m.in. systemy wykrywające drony, samochody ciężarowe, sprzęt do rozminowywania, drony rozpoznawcze.

21:34
23.05.2023

Kto dostarczy Ukrainie F-16? Są prognozy

Akces do koalicji szkoleniowej nie oznacza wcale obietnicy dostaw F-16. Nieoficjalnie mówi się jednak, że przynajmniej kraje przewodzące tej inicjatywie gotowe byłyby je dostarczyć.

Czytaj więcej

Co z F-16 dla Ukrainy? Najpierw piloci, potem samoloty
21:13
23.05.2023

Izraelscy inwestorzy zbudują najnowocześniejszy kompleks sportowy na Ukrainie

Przy szacowanej inwestycji wynoszącej około 1,2 miliona dolarów, projekt ma na celu rewitalizację regionu i zapewnienie miejscowej ludności potrzebnych obiektów rekreacyjnych.

Czytaj więcej

Izraelczycy budują w Buczy najnowocześniejszy kompleks sportowy na Ukrainie
20:48
23.05.2023

Słoweński parlament uznał Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego

W deklaracji słoweńscy posłowie potępiają „czyny ludobójcze, które spowodowały śmierć milionów Ukraińców i spustoszyły podstawy ukraińskiego społeczeństwa”, a także potępiają i odrzucają „próby fałszowania faktów historycznych” związanych z Hołodomorem.

Deklaracja uznająca Hołodomor za ludobójstwo została przyjęta większością 67 głosów, przy poparciu wszystkich ugrupowań parlamentarnych z wyjątkiem Partii Lewicy. Jej przedstawiciel Matej Vatovec nazwał dokument „aktem politycznym”, który „opiera się na fałszywych założeniach”.

20:33
23.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Doba bez ataku rakietowego

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w wieczornym raporcie, że w ciągu ostatnich 24 godzin na Ukrainie nie było żadnych ataków rakietowych.

"Ale wróg przeprowadził 25 nalotów i przeprowadził ponad 20 ostrzałów miast i wsi” – czytamy w raporcie. „Niestety są zabici i ranni cywile, a domy prywatne i infrastruktura administracyjna zostały zniszczone”.

20:15
23.05.2023

Łukaszenko: Miałem adenowirusa, nie umrę

Aleksander Łukaszenko, komentując ostatnie doniesienia na temat jego zdrowia, zaapelował, by przestać o tym rozmawiać. - Ja nie umrę, ludzie. Jeszcze bardzo długo będziecie się ze mną męczyć - zapowiedział białoruski dyktator, cytowany przez agencję BiełTA. 

- Jeśli ktoś myśli, że umrę, niech się uspokoi. Uspokójcie się. To nic innego jak czcze gadanie w komunikatorach i na kanałach na Telegramie. Adenowirus, czy co tam było? Adenowirus. Nic. To się leczy trzy dni - mówił.

19:57
23.05.2023

Rosyjski Su-27 eskortował nad Bałtykiem amerykańskie bombowce

We wtorek nad Morzem Bałtyckim wykryto dwa strategiczne bombowce B-1B Lancer Sił Powietrznych USA, zbliżające się do granic Federacji Rosyjskiej - podało rosyjskie Ministerstwo Obrony. „W celu zapobiegnięcia naruszeniu granic państwowych” Rosjanie poderwali z lotniska myśliwiec Su-27. Jednocześnie Rosjanie nie stwierdzili naruszenia granic. Stany Zjednoczone nie odniosły się na razie do tych doniesień.

19:36
23.05.2023

Daniłow: Część Bachmutu pozostaje pod kontrolą Ukrainy

- Jeśli oni (Rosjanie – red.) uważają, że zdobyli Bachmut, to mogę powiedzieć, że to nieprawda. Dziś część Bachmutu jest pod naszą kontrolą. Nie mogę powiedzieć, że całość, ale część Bachmutu jest nadal pod naszą kontrolą ogniową – powiedział w rozmowie z CNN Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy. Zauważył też, że decyzja o jak najdłuższym utrzymaniu tego miasta doprowadziła do potężnych strat po stronie najeźdźców.

19:13
23.05.2023

Rosja. Wsie w obwodzie kurskim graniczącym z Ukrainą pozbawione prądu po ataku drona

Prądu pozbawione są trzy wioski.

Gubernator obwodu kurskiego Roman Starowojt twierdzi, że jest to efekt zrzucenia przez dron materiałów wybuchowych na podstację elektryczną.

Ekipy remontowe prowadzą obecnie prace naprawcze. Nie ma poszkodowanych.

18:54
23.05.2023

Flaga samozwańczej DRL nad Bachmutem

„Rosyjska flaga wisiała już nad Artiomowskiem (jak po rosyjsku nazywany jest Bachmut - red.) już wcześniej. Dziś przyjechałem do wyzwolonego miasta, aby wywiesić flagę Donieckiej Republiki Ludowej i jeszcze raz obejrzeć miasto, aby poznać priorytetowe potrzeby” – napisał Denis Puszylin na swoim kanale na Telegramie.

Czytaj więcej

Puszylin wywiesił flagę nad Bachmutem. Ukraina: Wciąż kontrolujemy część miasta
18:40
23.05.2023

Orbán chce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu

Węgry prowadzą rozmowy z Katarem w sprawie zakupu gazu, aby zmniejszyć zależność kraju od Rosji. Takie oświadczenie złożył premier Węgier Wiktor Orbán, zaznaczając jednocześnie, że negocjacje nie zostały jeszcze zakończone, a kraj szuka dostawców gazu na całym świecie.

Czytaj więcej

Orbán szuka gazu w Katarze. Zwrot w węgierskiej polityce energetycznej?
18:17
23.05.2023

Rosja oburzona wizytą amerykańskiego lotniskowca w Norwegii

- pod uwagę, że Oslo przyznaje, iż Rosja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Norwegii, takie pokazy siły wydają się nielogiczne i szkodliwe - powiedział rzecznik ambasady FR w Norwegii.

Czytaj więcej

Rosja o wizycie lotniskowca USA w Norwegii: Nielogiczny i szkodliwy pokaz siły
17:59
23.05.2023

Polska propozycja sankcji: zakaz wjazdu naczep z Rosji i Białorusi

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przyznał, że Polska zgłosiła do 11 pakietu sankcji zakaz wjazdu na teren UE naczep rejestrowanych w Rosji i na Białorusi. – Jest to naturalna konsekwencja zakazu wjazdu pojazdów, który obowiązuje od piątego pakietu. Na dzisiaj propozycje nie są kwestionowane przez inne kraje, ale uzgodnienia trwają – przyznaje wiceminister Rafał Weber.

Czytaj więcej

Szlaban dla białoruskich i rosyjskich naczep
17:34
23.05.2023

Orbán: Rolą polityków jest ratować życie

- Emocjonalnie jest to tragiczne, całym sercem jesteśmy z Ukraińcami – powiedział premier Węgier Viktor Orbán redaktorowi naczelnemu "Bloomberga", Johnowi Micklethwaitowi. - Ale rozmawiamy jako politycy. A politycy powinni ratować życie.

Czytaj więcej

Orbán: Ukraina nie ma szans na wygranie tej wojny
17:17
23.05.2023

Evan Gershkovich zatrzymany w areszcie na kolejne 3 miesiące

Rosyjska Służba Bezpieczeństwa (FSB) zatrzyma reportera Wall Street Journal w areszcie przez kolejne trzy miesiące, poinformowała propagandowa agencja informacyjna Tass.

Evan Gershkovich miał pozostać w areszcie tymczasowym do 29 maja, ale teraz został on przedłużony do 30 sierpnia.

FSB aresztowała Gershkovicha, obywatela USA, 29 marca w Jekaterynburgu na Uralu pod zarzutem zbierania tajemnic państwowych, za co grozi do 20 lat więzienia.

16:53
23.05.2023

Przedstawiciel rosyjskiej opozycji zbrojnej: W obwodzie biełgorodzkim rozpoczęła się specjalna operacja wojskowa

- Planem maksimum jest nie tylko wyzwolenie Biełgorodu, ale i pochód wyzwoleńczy na Moskwę. Nic się nie zmieni, dopóki nie wyrzucimy Putina z Kremla - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Aleksiej Baranowski, przedstawiciel kijowskiego Centrum politycznego rosyjskiej opozycji zbrojnej, w skład której wchodzi Legion „Wolność Rosji”.

Czytaj więcej

Przedstawiciel rosyjskich ochotników: Idziemy po władzę w Moskwie
16:35
23.05.2023

Obywatel Ukrainy  skazany w Rosji na 16 lat więzienia za szpiegostwo

"W toku czynności prowadzonych przez funkcjonariuszy FSB ustalono, że cudzoziemiec na polecenie ukraińskich służb wywiadowczych usiłował werbować  pracowników rosyjskich przedsiębiorstw zbrojeniowych. Jego celem było uzyskanie od nich prawnie chronionych informacji o obiecujących osiągnięciach w dziedzinie broni strzeleckiej" - podała propagandowa agencja TASS.

Skazany Ukrainiec, Andrij Petkewycz, będzie odbywał karę w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

16:24
23.05.2023

Samorząd stolicy Finlandii nie chce u siebie rosyjskiej cerkwi

Samorząd stolicy Finlandii nie chce u siebie rosyjskiej cerkwi Urząd Miasta Helsinek postanowił wypowiedzieć Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RKP) umowę dzierżawy miejskich gruntów. Trwają rozmowy w sprawie warunków rozwiązania podpisanej w 2006 r umowy. Poinformował o tym Ilkka Aaltonen, szef działu nieruchomości w Helsinkach.

Czytaj więcej

Helsinki zrywają umowę z rosyjską cerkwią. Zamiast świątyni będą mieszkania
16:09
23.05.2023

Flagi Wolnej Rosji nad Moskwą. Młodzi Białorusini oskarżeni o chuligaństwo

Trzy godziny po zauważeniu balonów z flagą Wolnej Rosji  zatrzymano małżeństwo Białorusinów, które przybyło do Moskwy z Homla - 34-letniego Dmitrija i 33-letnią Julię Gołowlewów.

Czytaj więcej

Flagi Wolnej Rosji nad Moskwą. Wypuszczali je młodzi Białorusini
15:53
23.05.2023

Błaszczak: Polska gotowa szkolić ukraińskich pilotów na F-16

- Jesteśmy gotowi, strona polska jest gotowa żeby szkolić pilotów (z Ukrainy) na samolotach F-16 - poinformował w Brukseli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. -  Takie szkolenie jeszcze się nie rozpoczęło, jesteśmy gotowi, żeby takie szkolenie prowadzić i zaproponowałem, żeby takiego rodzaju szkolenie zostało zaliczone do misji unijnej, która jest prowadzona w Polsce - wyjaśnił szef MON.

15:36
23.05.2023

Około 100 cywilów ewakuowanych z rejonów przygranicznych obwodu biełgorodzkiego

Około 100 cywilów zostało ewakuowanych z przygranicznych osiedli Głotowo i Kozinka w obwodzie biełgorodzkim - poinformowały lokalne władze.

W poniedziałek grupa antyputinowskich ochotników walczących po stronie Ukrainy stwierdziła, że „wyzwoliła” osadę Kozinka, w której znajduje się przejście graniczne w pobliżu granicy Rosji z Ukrainą.

15:12
23.05.2023

Białoruska opozycja: Mińsk brał udział w nielegalnej deportacji dzieci z Ukrainy

Narodowe Zarządzanie Antykryzysowe, grupa przeciwników politycznych rządu Aleksandra Łukaszenki, podała w raporcie, że 2150 ukraińskich dzieci, w tym sieroty w wieku od 6 do 15 lat, zostało wywiezionych do tzw. obozów rekreacyjnych i sanatoriów na terytorium Białorusi.

Czytaj więcej

Opozycja oskarża reżim Łukaszenki o nielegalną deportację dzieci z Ukrainy
15:02
23.05.2023

Rosja: Zmarł wiceminister, który miał mówić o "faszystowskiej inwazji" na Ukrainę

Ministerstwo poinformowało, że Piotr Kuczerenko poczuł się źle na pokładzie samolotu, którym rosyjska delegacja wracała z Kuby. Samolot wylądował awaryjnie w mieście Mineralnyje Wody w Kraju Stawropolskim, "gdzie lekarze próbowali udzielić mu pomocy" - informuje Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rosji.

Czytaj więcej

Wiceminister nauki Rosji zmarł gdy wracał z Kuby. "Nie można było go ocalić"
14:42
23.05.2023

Nowe informacje w sprawie F-16 dla Ukrainy

Kiedy Kijów otrzyma myśliwce F-16? Są nieoficjalne doniesienia na temat terminu.

Czytaj więcej

Kiedy Ukraina otrzyma myśliwce F-16? Jest nieoficjalny termin
14:18
23.05.2023

Rosjanie ostrzelali z moździerzy wieś w obwodzie chersońskim

W wyniku ostrzału śmierć poniosła mieszkanka wsi Kozackie, w obwodzie chersońskim - informuje lokalna prokuratura.

14:08
23.05.2023

Atak w obwodzie biełgorodzkim. Rosja twierdzi, że odniosła zwycięstwo

Komunikat w sprawie sytuacji w obwodzie biełgorodzkim wydało Ministerstwo Obrony Rosji.

Czytaj więcej

Walki w obwodzie biełgorodzkim. Rosja twierdzi, że wyeliminowała 70 "ukraińskich nacjonalistów"
14:03
23.05.2023

Nieoficjalnie: Ukraińcy szkolą się w Polsce z obsługi myśliwców F-16

W ubiegłym tygodniu, na szczycie G7, prezydent USA, Joe Biden dał zielone światło dla rozpoczęcia szkoleń ukraińskich pilotów z obsługi zachodnich myśliwców. Stany Zjednoczone deklarują, że nie zamierzają przekazywać swoich F-16 Ukrainie, ale sygnalizują, że nie będą się sprzeciwiać przekazaniu Ukrainie myśliwców przez inne kraje Zachodu, które je posiadają.

Czytaj więcej

Szef dyplomacji UE: W Polsce rozpoczęły się szkolenia Ukraińców na F-16
13:23
23.05.2023

Pieskow przekonuje, że Rosjanie, którzy zaatakowali Rosję, to Ukraińcy

Na pytanie dotyczące tego, że według doniesień w przestrzeni medialnej napastnicy byli Rosjanami, Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla odparł, że "to byli ukraińscy bojownicy z Ukrainy". - Jest wielu etnicznych Rosjan, którzy żyją na Ukrainie, ale wciąż są ukraińskimi bojownikami - stwierdził.

Czytaj więcej

Kreml twierdzi, że atak na obwód biełgorodzki uzasadnia wojnę na Ukrainie
13:12
23.05.2023

Podolak wzywa władze Rosji do wycofania wojsk z Ukrainy

"W piętnastym miesiącu wojny na pełną skalę Kreml oficjalnie (za pośrednictwem Pieskowa) ostatecznie sformułował cel »specjalnej operacji wojskowej«: zapobiec upadkowi obwodu biełgorodzkiego" - napisał w mediach społecznościowych doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Zwracając się do rosyjskich władz dodał, że im szybciej Rosjanie opuszczą terytorium Ukrainy, "tym mniejsza katastrofa" spotka Rosję.

12:56
23.05.2023

Dwie osoby ranne w wyniku ataku powietrznego na Awdijiwkę

O skutkach wtorkowego ataku powietrznego na miasto w obwodzie donieckim informuje gubernator obwodu, Pawło Kyryłenko. Kyryłenko zamieszcza też zdjęcia ilustrujące skutki ataku.

12:53
23.05.2023

Alarmy powietrzne na Ukrainie

W obwodach charkowskim, połtawskim, dniepropietrowskim oraz na terenie części obwodu kirowohradzkiego ogłoszono alarm powietrzny.

12:35
23.05.2023

Szef dyplomacji UE mówi, że ukraińscy piloci szkolą się na myśliwcach F-16 w Polsce

Szkolenie ukraińskich pilotów z obsługi F-16 rozpoczęło się w Polsce - oświadczył przed spotkaniem szefów ministrów obrony państw UE szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell. - Jestem szczęśliwy, że szkolenie pilotów F-16 rozpoczęło się w kilku krajach. To zajmie czas, ale im szybciej tym lepiej... (Rozpoczęło się) Na przykład w Polsce - mówił w Brukseli Borrell.

12:16
23.05.2023

Skandal korupcyjny na Ukrainie. Służby przejęły pół miliona dolarów

To kolejny odcinek głośnej sprawy korupcji w ukraińskim Sądzie Najwyższym.

Czytaj więcej

Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów
12:14
23.05.2023

Kamerun odmówił rozegrania meczu z piłkarską reprezentacją Rosji

Informacje takie podaje rosyjski dziennik sportowy "Sport-Express". Według tego źródła rząd Kamerunu zakazał reprezentacji tego kraju grania z Rosjanami. Mecz Rosja-Kamerun miał zostać rozegrany w Moskwie, 15 czerwca. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę reprezentacja piłkarska Rosji została zawieszona przez FIFA i UEFA, i nie bierze udziału w międzynarodowych rozgrywkach.

12:05
23.05.2023

Kreml: Ukraińscy milicjanci nadal aktywni w obwodzie biełgorodzkim

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, poinformował, że "ukraińscy bojownicy" są nadal aktywni w graniczącym z Ukrainą rosyjskim obwodzie biełgordzkim, do którego w poniedziałek wkroczyły jednostki rosyjskich ochotników walczących na Ukrainie.

11:53
23.05.2023

Władze obwodu biełgorodzkiego informują o ewakuacji mieszkańców miasta Grajworon

Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował o ewakuacji dziewięciu przygranicznych miejscowości na terenie obwodu, w tym miasta Grajworon, w związku z wtargnięciem na teren obwodu formacji rosyjskich ochotników walczących po stronie ukraińskiej armii.

11:50
23.05.2023

Dowódca Marynarki Wojennej Rosji z wizytą w Iranie

O wizycie w Iranie, admirała Nikołaja Jewmienowa w Iranie, poinformował resort obrony Rosji. W Iranie admirał Jewmieniow miał spotkać się m.in. z dowódcą Marynarki Wojennej Iranu, kontradmirałem Szahramem Iranim. 

11:41
23.05.2023

Polska armia będzie używać szwedzkich samolotów wczesnego ostrzegania?

O planach zakupu w Szwecji takich maszyn poinformował minister obrony, Mariusz Błaszczak.

Czytaj więcej

Błaszczak: Polska chce kupić szwedzkie samoloty wczesnego ostrzegania
11:36
23.05.2023

Spór na spotkaniu szefów MSZ państw UE ws. pomocy militarnej dla Ukrainy

Pomoc taką blokują Węgry, na co miała zareagować szefowa MSZ Niemiec, Annalena Baerbock.

Czytaj więcej

Węgry blokują pomoc wojskową UE dla Ukrainy. Niemcy zareagowały
11:14
23.05.2023

Austriacki bank ma kłopoty z pozbyciem się rosyjskiego oddziału

Raiffeisen Bank International chce go sprzedać akcjonariuszom, ale nie ma na to zgody Europejskiego Banku Centralnego.

Czytaj więcej

Austriacki bank pozbywa się rosyjskiej filii. Chce stracić jak najmniej
11:09
23.05.2023

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy: Norwegia dostarczy nam więcej broni

Rusłan Stefanczuk, przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy twierdzi, że efektem jego wizyty w Norwegii jest zgoda władz w Oslo na przekazanie dodatkowych zestawów NASAMS i radarów kontrbateryjnych Ukrainie.

10:55
23.05.2023

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął postępowanie ws. ataku na obwód biełgorodzki

Postępowanie wszczęto z paragrafów mówiących m.in. o akcie terrorystycznym, próbie morderstwa, godzeniem na życie funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, a także nielegalnym obrocie bronią i materiałami wybuchowymi. Obecnie rosyjski Komitet Śledczy stara się ustalić tożsamość napastników i okoliczności ataku.

10:34
23.05.2023

W Kijowie i obwodzie kijowskim ćwiczenia wojskowe

Od dziś do czwartku w stolicy Ukrainy i w obwodzie kijowskim trwać będą ćwiczenia wojskowe z udziałem jednostek obrony Kijowa - podało ukraińskie wojsko. Manewry będą przeprowadzone z użyciem sprzętu wojskowego i broni. Celem ćwiczeń jest zwiększenie zdolności bojowych oraz prowadzenia operacji obronnych. Wojsko zaapelowało o niepublikowanie informacji o przemieszczaniu się sprzętu i personelu wojskowego.

10:25
23.05.2023

Rankiem Rosjanie ostrzelali Oczaków w obwodzie mikołajowskim z użyciem zestawów przeciwlotniczych

Informacje takie przekazuje komendant policji w obwodzie mikołajowskim.

10:21
23.05.2023

Pawło Kyryłenko pokazał na Twitterze skutki ostrzału Toreśka

Do ostrzału miasta w obwodzie donieckim miało dojść we wtorek rano. Pociski spadły m.in. na szkołę, w której znajdował się tzw. Punkt Niezwyciężoności - wynika z wpisu gubernatora obwodu donieckiego na Twitterze.

10:08
23.05.2023

Władze obwodu kurskiego informują o ostrzale z terytorium Ukrainy

W wyniku ostrzelania wsi Gordiejewka w obwodzie kurskim kilka wsi zostało pozbawionych dostaw prądu - informuje na swoim kanale w serwisie Telegram Roman Starowojt, gubernator obwodu kurskiego. Prądu ma być pozbawionych ok. 400 osób. W wyniku ostrzału nikt nie został ranny.

10:00
23.05.2023

Prezydent Ukrainy spotkał się na linii frontu z żołnierzami ukraińskiej piechoty morskiej

Zełenski zdjęcia ze spotkania, do którego miało dojść w dniu święta żołnierzy piechoty morskiej, zamieścił na swoim koncie w serwisie Telegram.

09:56
23.05.2023

Doradca ministra obrony Ukrainy: Rosyjscy partyzanci atakują, bo pokazaliśmy, że rosyjską armię można pokonać

Jurij Sak podkreślił, że Ukraina dystansuje się od działań rosyjskich partyzantów, choć - jak przyznał - ma podobne cele. - Powiedzieli, że chcą zdemilitaryzować tę część Rosji. Że chcą, aby wojna opuściła ich terytorium. I to jest zgodne z naszymi celami. Ponieważ wierzymy, że aby Ukraina była bezpieczna i Europa była bezpieczna, po tym jak pokonamy Rosję na polu walki, będziemy potrzebować ustanowienia strefy zdemilitaryzowanej w niektórych częściach Rosji - wyjaśnił.

Czytaj więcej

Doradca ukraińskiego ministra: W Rosji muszą powstać strefy zdemilitaryzowane
09:25
23.05.2023

Wiceminister obrony Ukrainy: Ukraińscy żołnierze nadal kontrolują południowo-zachodni skraj Bachmutu

Hanna Malar napisała na swoim kanale w serwisie Telegram, że ukraińskie siły nadal kontrolują południowo-zachodni skraj Bachmutu, ale walki w samym mieście nie są już tak intensywne. Malar poinformowała jednocześnie, że ukraińska armia robi postępy na flankach na północ i południe od Bachmutu.

09:18
23.05.2023

Sąd w Tule skazał obywatela Ukrainy na 16 lat więzienia w kolonii karnej

Informacje takie przekazuje służba prasowa FSB. Skazany został uznany za winnego rekrutowania pracowników rosyjskich przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej do współpracy z ukraińskim wywiadem. Pozyskane do współpracy osoby miały za zadanie przekazywać "chronione prawnie informacje na temat nowych rozwiązań stosowanych przy projektowaniu broni palnej".

08:41
23.05.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało ponad 12,056 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 22,2 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 24,2 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,265 mln osób.

08:30
23.05.2023

W nocy doszło do ataku dronów na obwód biełgorodzki

Wiaczesław Gładkow napisał, że celem ataków były Grajworon i Borisowka. W tej drugiej miejscowości celem ataku był budynek administracyjny.

08:26
23.05.2023

Brytyjski resort obrony: Rosja wykorzysta atak na obwód biełgorodzki, by przedstawić się jako ofiarę wojny

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii, po ataku rosyjskich ochotników walczących po stronie Ukrainy na obwód biełgorodzki, zwraca uwagę, że Rosja "doświadcza coraz większego, wielowymiarowego zagrożenia bezpieczeństwa swojego pogranicza". "Rosja niemal z pewnością wykorzysta takie incydenty dla wsparcia oficjalnej narracji, że jest ofiarą wojny" - czytamy w raporcie.

08:24
23.05.2023

Gubernator obwodu biełgorodzkiego: W czasie wczorajszego ataku rannych miało zostać dwóch cywilów

Wiaczesław Gładkow poinformował też, że w trakcie ewakuacji cywilów z rejonu grajworońskiego zmarła 82-letnia kobieta. Przyczyny jej śmierci są obecnie ustalane.

Czytaj więcej

Rosjanie o ataku na obwód biełgorodzki: Ewakuowani cywile nie powinni wracać
07:57
23.05.2023

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę w wyniku działań wojennych zginęło 482 dzieci

982 dzieci zostało rannych w wyniku działań zbrojnych Rosji - podaje ukraińska prokuratura generalna. 22 maja 10-letni chłopiec został ranny w wyniku ostrzału Izium, w obwodzie charkowskim.

07:28
23.05.2023

Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy: W nocy nad Ukrainą zestrzelono sześć dronów-kamikadze

W nocy z 22 na 23 maja obrona powietrzna Ukrainy zestrzeliła sześć dronów-kamikadze Shahed 136/131 i dwa drony rozpoznawcze Merlin-VR - informuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

07:22
23.05.2023

W ciągu doby jeden cywil zginął, a pięciu zostało rannych, w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

07:19
23.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 204 360 żołnierzy, 3 789 czołgów, 7 419 pojazdów opancerzonych, 3 318 zestawów artyleryjskich, 565 wyrzutni rakiet, 327 zestawów przeciwlotniczych, 309 samolotów, 295 śmigłowców, 2 864 bezzałogowe statki powietrzne, 1 015 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 139 pojazdów (w tym cystern), 433 jednostki sprzętu specjalnego.

07:13
23.05.2023

Premier Rosji w Szanghaju: Szczyt Putin-Xi w marcu przyciągnął uwagę całego świata

Michaił Miszustin, premier Rosji, występując na rosyjsko-chińskim forum biznesowym w Szanghaju oświadczył, że wizyta Xi Jinpinga w Rosji nadała impet budowie nowego, wielobiegunowego systemu relacji międzynarodowych.

07:07
23.05.2023

ISW: W ataku rosyjskich przeciwników Putina na obwód biełgorodzki miały brać udział dwa czołgi

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), w swojej analizie pisze, że według niektórych rosyjskich źródeł zgrupowanie, które wtargnęło do obwodu biełgorodzkiego, zajęło też wsie Głotowo i Gora-Podoł (odpowiednio 3 i 5 km od granicy), chociaż niektórzy rosyjscy blogerzy wojskowi kwestionują te doniesienia i wskazują, że siły Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego zajęły jedynie Dom Kultury w Gołotowie.

Czytaj więcej

ISW: Atak na obwód biełgorodzki był zaskoczeniem dla Rosjan
06:44
23.05.2023

Od początku wojny na Ukrainie wszczęto 78 248 postępowań karnych przeciwko Rosjanom i ich poplecznikom

Informacje takie podała służba prasowa ukraińskiego MSW.

06:24
23.05.2023

W nocy z poniedziałku na wtorek przeciwko celom na Ukrainie Rosja wysłała cztery drony-kamikadze

Wszystkie drony Shahed zostały zniszczone przez ukraińską obronę powietrzną - wynika z komunikatu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

06:17
23.05.2023

W Rosji rozpoczęła się nowa kampania antypolska

„W powojenne lata naród radziecki, odejmując sobie od ust, wydał na odbudowę i rozwój Polski – według obecnych cen – ponad 750 mld dolarów” – ogłosił przewodniczący niższej izby parlamentu Dumy, Wiaczesław Wołodin.

Czytaj więcej

Rosjanie chcą wystawić Polsce rachunek za „wyzwolenie”. Ale przekaz propagandzistów nie jest spójny
06:11
23.05.2023

Przewodniczący Dumy twierdzi, że ZSRR zbudował Polsce 800 fabryk „odejmując sobie od ust”

Polski historyk prof. Bogdan Musiał podliczył natomiast, że od stycznia do czerwca 1945 roku – tylko na Ziemiach Odzyskanych – Sowieci ukradli nam ponad 1220 zakładów przemysłowych. A kradli też w centralnej Polsce oraz – rzecz jasna – wcześniej na Kresach, po agresji we wrześniu 1939 roku.

Czytaj więcej

Rosja bije w Polskę zakazem dla tirów i żąda miliardowych reparacji
05:50
23.05.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Osiem uderzeń ukraińskiego lotnictwa na Rosjan w ciągu doby

W ciągu doby lotnictwo ukraińskie zaatakowało osiem zgrupowań rosyjskich wojsk i sprzętu, zaatakowało także dwa zestawy przeciwlotnicze - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Obrona powietrzna strąciła nad Ukrainą cztery rakiety Ch-101/Ch-555, rosyjski śmigłowiec Mi-24, 23 drony-kamikadze Shahed i dziewięć dronów rozpoznawczych.

05:28
23.05.2023

Grupa Wagnera ma szukać możliwości pozyskania dla Rosji broni wspierającej agresję na Ukrainę

- Są przesłanki, że Wagner próbuje kupić zestawy uzbrojenia od zagranicznych dostawców i skierować tę broń przez Mali - powiedział na konferencji prasowej Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA. W ten sposób Rosjanie mieliby obchodzić sankcje nałożone na eksport uzbrojenia do prowadzącej od 24 lutego 2022 roku wojnę napastniczą Rosji.

05:06
23.05.2023

Departament Stanu USA: Nie zachęcamy Ukrainy do ataków poza jej terytorium

Rzecznik Departamentu Stanu USA, Matthew Miller, w czasie konferencji prasowej zapewniał, że USA nie zachęcają Ukrainy do prowadzenia ataków poza terytorium Ukrainy, ale - jak dodał - Ukraina sama decyduje jak prowadzić działania bojowe. - Sądzę, że ważne jest, aby przypomnieć światu, że, oczywiście, to Rosja rozpoczęła tę wojnę - zaznaczył. W ten sposób Miller odpowiedział na pytanie o sytuację w rejonie biełgorodzkim, do którego 22 maja wkroczyć miały formacje Rosjan walczących po stronie Ukraińców.

04:30
23.05.2023

Ukraińska armia wzywa, by nie publikować nagrań, na których widać aktywność obrony powietrznej

Dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy apeluje, aby nie publikować nagrań ani zdjęć, które ilustrują aktywność obrony powietrznej Ukrainy. "W żadnym wypadku nie publikujcie w czasie rzeczywistym: zdjęć i nagrań naszych zestawów obrony przeciwlotniczej w czasie prowadzenia ognia; zdjęć i nagrań pozycji naszych zestawów obrony przeciwlotniczej; waszych refleksji na to, jakie to mogą być rodzaje uzbrojenia i jakich obiektów chronią" - czytamy na profilu Dowództwa na Facebooku. Ukraińskie Dowództwo podkreśla, że Rosjanie mogą wykorzystywać takie informacje np. po to, aby wyznaczać trajektorie rakiet, dzięki którym będą mogły one omijać ukraińską obronę powietrzną, a także korygując uderzenia na same zestawy obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

04:26
23.05.2023

W nocy w kilku obwodach środkowej Ukrainy, w tym w obwodzie kijowskim, ogłoszono alarm powietrzny

Po kilku godzinach alarm został odwołany. Nie ma informacji o ofiarach ani zniszczeniach.

04:23
23.05.2023

Wiceszef MSZ Rosji: W dyskusjach o odnowieniu układu START, należy wziąć pod uwagę potencjał całego NATO

Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ Rosji, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy o rozmowy na temat odnowienia układu o kontroli zbrojeń strategicznych, START, pod uwagę musi być brany potencjał całego NATO, a nie tylko Stanów Zjednoczonych (jak dotychczas). - Bez tego nie będzie można poważnie rozmawiać na te tematy - dodał Riabkow.

04:22
23.05.2023

Premier Rosji rozpoczyna wizytę w Chinach

Michaił Miszustin w Pekinie spotka się z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem i premierem Chin, Li Qiangiem. W Szanghaju weźmie udział w rosyjsko-chińskim forum biznesowym.

04:21
23.05.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 453