Urząd Miasta Helsinek postanowił wypowiedzieć Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RKP) umowę dzierżawy miejskich gruntów. Trwają rozmowy w sprawie warunków rozwiązania podpisanej w 2006 r. umowy. Poinformował o tym Ilkka Aaltonen, szef działu nieruchomości w Helsinkach.

- Dzierżawa gruntu nie została jeszcze rozwiązana, ale negocjacje już się odbyły – powiedział RIA Nowosti szef departamentu nieruchomości stolicy Finlandii. Wyjaśnił, że władze Helsinek planują oddać teren pod zabudowę mieszkaniową. I jest to dziś priorytet.

Czytaj więcej

Finlandia skonfiskowała rosyjskie wagony pełne cennych towarów

Zgodnie z umową Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z merem Helsinek, na terenie prawosławnej parafii św. Mikołaja w dzielnicy Itäkeskus w Helsinkach, zamieszkałej także przez rosyjskojęzycznych obywateli Finlandii, miało powstać „centrum duchowe i administracyjne oraz cerkiew”.

Umowa najmu zawarta w 2006 r., powinna obowiązywać do 2042 r. Budowę centrum i świątyni rozpoczęto w 2012 r., ale trzy lata później została przerwana i do dziś wspomniane w umowie budowle nie powstały. Dla samorządu Helsinek jest to podstawa do wypowiedzenia umowy.