Wśród przejętego mienia znajdują się tysiące rosyjskich wagonów kolejowych należących do różnych rosyjskich banków i dużych firm – wynika z dokumentów udostępnionych przez Fińskie Urząd Kontroli Utsökningsverket, który jest częścią Ministerstwa Sprawiedliwości.

Na przejęty majątek składają się różne typy wagonów towarowych, które wjechały do kraju przed zamknięciem ruchu granicznego w kwietniu tego roku. W wyjątkowych sytuacjach może on być utrzymany, ale nie dłużej jak do końca roku. Jak podają władze Finlandii, przejęte dotychczas wagony ustawione w szeregu tworzyłyby pociąg o długości co najmniej dwudziestu kilometrów – około 20 razy dłuższy niż najdłuższe pociągi towarowe w Finlandii – pisze portal Rynek Kolejowy. Wagony są rozlokowane na terenie całego kraju a nie skoncentrowane w jednym miejscu.

Agencja Utsökningsverket zajęła dotychczas rosyjskie mienie o wartości około 82 mln euro – w tym majątki kilku oligarchów. Do najcenniejszych skonfiskowanych rzeczy w Finlandii należy ładunek 300 tys. ton granulatu żelaza z kopalni Severstal w Karelii blisko Finlandii o łącznej wartości ponad 40 mln euro. Stal znajduje się obecnie w porcie Kokkola pod opieką operatora portowego Rauanheimo. Natomiast w magazynie w Kotce znajduje się ponad 1 285 ton kwasu octowego.

Czytaj więcej

Gazprom odciął gaz Finlandii, Finowie pozwali Rosjan