Austriacki bank pozbywa się rosyjskiej filii. Chce stracić jak najmniej

Raiffeisen Bank International ma problem z pozbyciem się rosyjskiego oddziału. Chce go sprzedać akcjonariuszom, ale nie ma na to zgody Europejskiego Banku Centralnego.

Publikacja: 23.05.2023 11:07

Austriacki bank pozbywa się rosyjskiej filii. Chce stracić jak najmniej

Foto: Bloomberg

Rosyjska spółka-córka Raiffeisen Bank International była od rosyjskiej agresji na Ukrainę złotą kurą przynoszącą Austriakom ponad połowę rocznego zysku. Bank ułatwiał Kremlowi transakcje z zagranicą, obsługiwał rosyjską machinę wojenną i zarabiał na tym krocie.

Krytyka opinii publicznej i unijnych instytucji, ale przede wszystkim decyzja Europejskiego Banku Centralnego, który nakazał RBI zamknięcie rosyjskiego oddziału, zmusiła w końcu Austriaków do wycofania się z Rosji.

Czytaj więcej

Austriacki bank zamyka rosyjskie konta. Z Rosji jednak nie wychodzi

Teraz okazuje się, że nie jest to takie proste i wszystko, co RBI zarobił na wojnie, może bardzo szybko stracić. Jak dowiedziała się agencja Reuters, przekazanie udziałowcom rosyjskiej spółki zależnej już napotyka na przeszkody, w tym na uzyskanie zgody Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Jak określił jeden z rozmówców agencji, właściciele RBI mogą otrzymać udziały w nowej spółce, która zostanie zarejestrowana w Wiedniu. Nie jest jednak jasne, czy organizacja będzie rzeczywiście niezależna od RBI, co decyduje o tym, czy powinna pozostać pod nadzorem władz austriackich czy EBC.

Według innego źródła „stopień niezależności” wydzielonej jednostki od RBI zadecyduje o tym, czy EBC będzie ją kontrolować. Władze USA już wyraziły już obawy, co do tego, jak nowa organizacja będzie monitorowana pod kątem prania brudnych pieniędzy.

Czytaj więcej

Raiffeisen Bank pod ścianą. Nie chce, ale musi opuścić Rosję

EBC odmówił komentarza. Rzecznik RBI powiedział, że bank „będzie kontynuował prace nad potencjalnymi transakcjami, które mogłyby skutkować sprzedażą lub wydzieleniem” rosyjskiej spółki-córki.

W marcu EBC nakazał RBI zamknięcie działalności w Rosji. Bank zapowiadał ograniczenie działalności w kraju i zapowiadał sprzedaż rosyjskiego oddziału lub wycofanie go ze struktur grupy. Na początku maja Raiffeisen Bank International zamknął rachunki korespondencyjne wszystkich rosyjskich banków, z wyjątkiem swojej rosyjskiej spółki-córki.

Takie postępowanie wywołało kolejną falę krytyki, bo zostawiona furtka wciąż pozwala rosyjskim firmom handlować ze światem. Biały Dom wszczął dochodzenie wobec RBI. Amerykanie sprawdzają, czy bank nie łamie sankcji nałożonych na rosyjską bankowość.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji