Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów

W trakcie przeszukania Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy i Wyspecjalizowana Prokuratura Antykorupcyjna znalazły kolejne ukryte pieniądze - ok. pół miliona dolarów w gotówce. Chodzi o głośną sprawę korupcji w Sądzie Najwyższym Ukrainy.

Publikacja: 23.05.2023 11:53

Korupcja w Sądzie Najwyższym na Ukrainie. Znaleziono ukryte pół miliona dolarów

Foto: NABU

Ukraińskie służby antykorupcyjne poinformowały o sprawie w mediach społecznościowych. Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) opublikowało fotografie, na których widać stos plików banknotów studolarowych.

"Podczas przeszukania zabezpieczono dużą sumę gotówki w wysokości prawie pół miliona dolarów, ukrytą przez uczestników przestępstwa w sprawie, w której podejrzany jest prezes Sądu Najwyższego. NABU i SAP (Wyspecjalizowana Prokuratura Antykorupcyjna) badają źródło pochodzenia i własności tych funduszy" - czytamy w komunikacie Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Sprawdzić każde euro dla Ukrainy

Z opublikowanych przez ukraińskie służby zdjęć wynika, że pieniądze zostały znalezione w skrytce bankowej.

Przeszukanie zostało przeprowdzone 22 maja w ramach śledztwa przedprocesowego w sprawie otrzymania przez prezesa Sądu Najwyższego Ukrainy i adwokata 2,7 mln dolarów nielegalnych korzyści majątkowych.

Wcześniej ukraińskie służby antykorupcyjne i media donosiły, że w Kijowie na braniu łapówki został przyłapany przewodniczący Sądu Najwyższego Wsiewołod Kniaziew. Szef Narodowego Biura Antykorupcyjnego Ukrainy Semen Kriwonos mówił, że to najgłośniejsza afera w historii działającego od 2015 r. biura.

"NABU i SAP ujawniły korupcję na dużą skalę w Sądzie Najwyższym Ukrainy, a mianowicie schemat pobierania nienależnych korzyści przez kierownictwo i sędziów Sądu Najwyższego" - głosił komunikat.

Czytaj więcej

Ukraińskie sądy na usługach oligarchów?

Kniaziew miał wziąć łapówkę w zamian za korzystną dla jednego z ukraińskich biznesmenów decyzję. Mężczyzna został zatrzymany 15 maja, następnego dnia na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN podjęto uchwałę o wygaszeniu jego mandatu.

Wsiewołod Kniaziew był sędzią Sądu Najwyższego od 2017 roku. W 2021 roku kolegium tego sądu wybrało go na przewodniczącego. Objął urząd 1 grudnia 2021 r.

Przestępczość
FBI: Planowano zamach na królową Elżbietę II
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Przestępczość
Peru: Policja skonfiskowała kokainę w paczkach ze swastyką i nazwiskiem Hitlera
Przestępczość
Sędzia nie chciał, ale musi rozstrzygnąć o areszcie dla milionera
Przestępczość
Przywódca ataku na Kapitol skazany na 18 lat więzienia
Przestępczość
Rosyjski ekspert od pocisków hipersonicznych w przyszłym tygodniu stanie przed sądem
Przestępczość
Niemiecka policja prowadzi dochodzenie w sprawie możliwego otrucia dwóch Rosjan