04:37
12.04.2023

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 413
00:15
12.04.2023

Koniec wtorkowej relacji

Na kolejne doniesienia, dotyczące wojny Rosji z Ukrainą, zapraszamy w środę od wczesnego poranka.

00:10
12.04.2023

Szef MSZ Bułgarii: Realia zmusiły nas do zerwania niektórych powiązań z Rosją

Stosunki między Bułgarią a Rosją są praktycznie zamrożone - zadeklarował Nikołaj Miłkow, szef bułgarskiej dyplomacji, w rozmowie z portalem Kyiv Independent. – „Nie mamy niczego, co byłoby częścią współpracy między naszymi dwoma krajami - dodał. Zwrócił uwagę, że bułgarski sektor energetyczny był zdominowany przez Rosję, ale jednocześnie zadeklarował, że inwazja na Ukrainę „przyspieszyła wysiłki jego kraju zmierzające do wyeliminowania utrzymującego się wpływu Rosji”. Pomimo ciągłego wpływu Rosji na bułgarski sektor energetyczny, Miłkow powiedział, że jego kraj jest teraz „w 100 proc. niezależny” od rosyjskiego gazu, częściowo dzięki uruchomieniu w 2022 r. interkonektora Grecja-Bułgaria.

00:01
12.04.2023

Rosjanie zastanawiają się nad gazową pomocą Węgrom

„Gazprom rozważy możliwość dostaw ponadkontraktowych ilości gazu ziemnego na Węgry w 2023 roku i zastosowanie odroczonej płatności za te dostawy” – głosi komunikat Gazpromu.

Czytaj więcej

Gazprom zastanawia się czy ulżyć Węgrom. Rosja dementuje oświadczenie szefa MSZ
23:53
11.04.2023

Transport ropy ominie Rosję

Kazachstan i Azerbejdżan założyły firmę do tranzytu ropy z ominięciem Rosji.

Czytaj więcej

Ropa płynie z ominięciem Rosji. Sojusz Kazachstanu i Azerbejdżanu
23:43
11.04.2023

Kreml naciska na zdobycie Bachmutu

– Rosjanie obecnie przeszli do taktyki spalonej ziemi – wyjaśnia dowódca ukraińskich sił lądowych, gen. Ołeksandr Syrśkyj.

Czytaj więcej

Kreml znów próbuje zebrać nową armię
23:35
11.04.2023

Zełenski dziękuje za wsparcie Howardowi Buffettowi

- Dzisiaj miałem bardzo ciekawe, znaczące spotkanie z amerykańskim biznesmenem i filantropem Howardem Buffettem - poinformował w swoim wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że syn znanego miliardera Warrena Buffetta „od dawna pomaga Ukrainie”. - Przy jego wsparciu realizowanych jest wiele projektów - mówił, wymieniając przy tym wsparcie przy zapewnianiu posiłków w szkołach obwodu kijowskiego. 

23:24
11.04.2023

Szmyhal: Na kontrofensywę najbardziej naciskają Ukraińcy

- Wszyscy nasi przyjaciele i partnerzy wyraźnie rozumieją, że aby rozpocząć kontrofensywę, trzeba być na nią gotowym w stu procentach, a nawet bardziej - powiedział szef ukraińskiego rządu w rozmowie z amerykańskim „The Hill”. Denys Szmyhal w wywiadzie, opublikowanym w przeddzień jego wizyty w Stanach Zjednoczonych, zaznaczył też, że „największa presja na rozpoczęcie kontrofensywy pochodzi z wewnątrz (społeczeństwa – red.) Ukrainy”.

Czytaj więcej

Premier Ukrainy: Kontrofensywa może rozpocząć się już latem
23:09
11.04.2023

Dzięki sankcjom na Rosję koniunktura sprzyja JSW

- Sankcje nałożone w ubiegłym roku na Rosję zablokowały import ok. 4 mln ton rocznie rosyjskiego węgla koksowego na rynek europejski. Alternatywą dla tego węgla są dostawy zamorskie, co może być utrudnione ze względów logistycznych. Powyższe fakty sprawiają, iż JSW – jedyny w UE producent węgli koksowych hard – nie obawia się spadku zapotrzebowania na swoje węgle i optymistycznie ocenia perspektywy 2023 r. - mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

22:40
11.04.2023

Putin: W Rosji brakuje pracowników

- Biorąc pod uwagę historycznie minimalne bezrobocie, w całym kraju na poziomie 3,5 proc., w wielu obszarach (gospodarki - red.) po prostu brakuje pracowników - mówił Władimir Putin na spotkaniu, dotyczącym sytuacji gospodarczej Rosji. Brak pracowników to dla gospodarza Kremla jedno z trzech głównych zadań do rozwiązania. Drugie to konieczność wprowadzenia automatyzacji i nowoczesnych technologii w przemyśle oraz „zwiększenie inwestycji w kształcenie specjalistów w najważniejszych, poszukiwanych zawodach”.

22:11
11.04.2023

Dyrektor IBiRM: Największą porażką Putina jest przyjęcie Finlandii do NATO

Głównym celem inwazji na Ukrainę, deklarowanym przez Władimira Putina, było odsunięcie NATO od granic i zabezpieczenie Rosji. Tymczasem osiągnięty został odwrotny skutek. - 1300 km więcej granicy z NATO to jest sprawa poważna - zauważył gen. Bogusław Pacek.

21:52
11.04.2023

Ławrow grozi Zachodowi za nawiązywanie relacji z krajami Eurazji

Moskwa odpowie na „zachodnie próby osłabienia jej stosunków z sąsiadami” - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow na konferencji prasowej po rozmowach z jego kazachskim odpowiednikiem Muratem Nurtleu. Odpowiedział w ten sposób na pytanie, czy Kreml widzi zagrożenie w obecnym poziomie interakcji między krajami Eurazji a USA i UE. - Jeżeli mówimy o prawdziwej interakcji, równej, wzajemnie korzystnej, przejrzystej, prowadzonej zgodnie z prawem międzynarodowym, nikt nie może mieć żadnych obaw - odparł Ławrow. Zastrzegł, że jest Zachód „będzie próbował angażować się w groźby, szantaż, zmusi sojuszników (Moskwy - red.) do podważenia relacji z Rosją ze szkodą dla własnych interesów narodowych”, to Kreml „nie będzie ukrywać swojego stosunku do takich prób”.

21:23
11.04.2023

Kamala Harris: Liczę na dalsze wzmacnianie relacji USA z Polską

Z kolei Kamala Harris podkreślała, że siła relacji polsko-amerykańskich w ostatnich latach stałe wzrastała. Wiceprezydentka USA  w swoim oświadczeniu mówiła też o przyjęciu przez Polskę uchodźców z Ukrainy oraz o dalszym wzmocnieniu relacji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi - relacjonuje z Waszyngtonu Michał Kolanko.

21:17
11.04.2023

Morawiecki: Jeżeli nie będziemy bronić Ukrainy, ryzykujemy konfliktem globalnym

Premier Mateusz Morawiecki w wypowiedzi dla mediów przed spotkaniem z wiceprezydentką USA Kamalą Harris zwrócił uwagę, że Polska i Stany Zjednoczone stoją dziś razem w obronie wolności narodu ukraińskiego. - Po upadku komunizmu Rosja leżała przyczajona przez niemal trzy dekady, ale powrót rosyjskiego imperializmu jest zapowiedzią nowej zimnej wojny. Jeżeli nie będziemy bronić Ukrainy, ryzykujemy konfliktem i kryzysem globalnym o skali trudnej do wyobrażenia - mówił szef polskiego rządu.

Według Morawieckiego Putin, jeśli powiedzie mu się inwazja na Ukrainę, nie zatrzyma się na niej. Dlatego tak istotne jest zjednoczone wolnych narodów i powstrzymanie Rosji. Zapowiedział, że „Polska chce budować najsilniejszą armię w Europie, dlatego chcemy współpracować z najbardziej zaawansowanym przemysłem obronnym na świecie, czyli przemysłem amerykańskim”.

20:55
11.04.2023

Przestrzeń powietrzna nad Ukrainą, Rosją, Białorusią i Mołdawią zamknięta

Eurocontrol uznał, że nie ma szans na odblokowanie kluczowych trasy przelotowych w ruchu z Zachodu na Daleki Wschód. I nie jest to koniec złych wiadomości.

Czytaj więcej

Fatalne prognozy dla europejskiego lotnictwa. Kluczowe trasy będą niedostępne
20:26
11.04.2023

Rinat Achmetow pozwał Rosję trzeci raz

Biznesmen „będzie domagał się od Rosji odszkodowania za wszystkie straty poniesione w wyniku ingerencji w działalność lub wywłaszczenia aktywów i inwestycji przez tzw. KRLD i ŁRL znajdujących się pod kontrolą Rosji w latach 2014 -2017.”

Czytaj więcej

Najbogatszy Ukrainiec pozywa Rosję. Chce odszkodowania za grabież majątku
19:57
11.04.2023

Minister spraw zagranicznych Białorusi z wizytą na Węgrzech

We wtorek do Budapesztu przyleciał minister spraw zagranicznych Białorusi Siarhiej Alejnik, który w środę ma spotkać się z Péterem Szijjártó. Dziś szef węgierskiej dyplomacji był natomiast w Moskwie.

19:29
11.04.2023

Prigożyn: Rosja kontroluje 80 proc. Bachmutu

80 proc. powierzchni Bachmutu znajduje się pod kontrolą wojsk rosyjskich - powiedział założyciel grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn. - W tym wszystkie ośrodki administracyjne, zakłady, fabryki - dodał w rozmowie z jednym z rosyjskich „blogerów wojskowych”. Zacięte walki o niemający wielkiego znaczenia strategicznego Bachmut toczą się od ponad pół roku. Według prezydenta Wołodymyra Zełenskiego miasto w tym czasie „zostało zredukowane do spalonych ruin”.

18:59
11.04.2023

Zmiany w ukraińskiej administracji

Ukraińska Rada Ministrów zdymisjonowała przewodniczącego Biura Bezpieczeństwa Gospodarczego (BBG) Wadyma Melnyka. Wcześniej był on szefem Państwowej Służby Fiskalnej Ukrainy. Rząd poparł też powołanie Artema Łyzgora na szefa ługańskiej Obwodowej Administracji Państwej i Wołodymyra Artiucha na szefa administracji w obwodzie sumskim.

18:31
11.04.2023

Rosyjski polityk chce odpowiednika Eurowizji dla „zaprzyjaźnionych krajów”

- Potrzebna jest alternatywa. (Rosyjski) krajowy konkurs piosenki powinien stać się międzynarodowy, jak Eurowizja - powiedział Siergiej Kołunow. Według niego utwory na festiwalu powinny być wykonywane wyłącznie w języku rosyjskim.

Czytaj więcej

Rosja wykluczona z Eurowizji. Deputowany do Dumy proponuje utworzenie Ruswizji
18:01
11.04.2023

Przesyłał znajomemu informacje o pozycji ukraińskich wojsk. Został skazany

O wyroku poinformowała w mediach społecznościowych Prokuratura Generalna Ukrainy.

Czytaj więcej

Sześć lat więzienia dla kolaboranta, który wskazywał ukraińskie pozycje w Łymanie
17:33
11.04.2023

Putin: Rosyjska gospodarka nadal aktywnie się rozwija, PKB znacząco wzrośnie

Rosyjska gospodarka rośnie, a Kreml „zrewidował prognozy rozwoju społeczno-gospodarczego w kierunku poprawy” - powiedział Władimir Putin na spotkaniu poświęconym kwestiom gospodarczym. - Zgodnie z wynikami z kwietnia PKB Rosji znacząco realnie wzrośnie (...) Na tle pozytywnych statystyk koledzy zrewidowali swoje szacunki i znacznie je poprawili - mówił. Podkreślił jednocześnie, że prognozy dotyczące rozwoju gospodarczego Rosji powinny być „jak najbardziej obiektywne”. - To ważne zarówno dla systemu administracji publicznej, jak i dla całej krajowej gospodarki - powiedział.

17:04
11.04.2023

Rosja wprowadza elektroniczny rejestr poborowych

Duma Państwowa przyjęła ustawę zakładającą utworzenie jednolitego, elektronicznego rejestru osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej. Osobom wezwanym do wojskowego biura poborowego grozi zakaz wyjazdu za granicę i zatrzymanie prawa jazdy. Teraz Rosjanin będzie uznany za wezwanego do wojska po siedmiu dniach od ukazania się dotyczącego go wpisu w rejestrze. Analitycy oceniają, że w tej sytuacji najlepszym sposobem na uniknięcie grzywny lub odpowiedzialności karnej jest ciągłe monitorowanie rejestru (lub opuszczenie Rosji przed podpisaniem ustawy przez Władimira Putina).

Rosyjscy deputowani twierdzą, że rejestr będzie służył wyłącznie do wzywania poborowych, a nie do mobilizacji. Ale ci sami deputowani jeszcze wcześniej zaprzeczali pracom nad powstaniem rejestru.

16:35
11.04.2023

Rzecznik Kremla: Nie ma drugiej fali mobilizacji w Rosji

Zapytany o mobilizację rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekonywał we wtorek, że nic takiego nie ma miejsca. Jak relacjonuje propagandowa agencja TASS, przypomniano mu jego wypowiedź z marca, gdy mówił, że na Kremlu nie jest omawiany wariant przeprowadzenia drugiej fali mobilizacji. Na pytanie, czy są jakieś zmiany w tym zakresie, rzecznik podkreślił: „Nie, nie było i nadal nie ma”.

16:06
11.04.2023

Gen. Skrzypczak: Grupa Wagnera nie ma kluczowego znaczenia na froncie

Zdaniem byłego dowódcy Wojsk Lądowych założyciel grupy, miliarder Jewgienij Prigożyn, przede wszystkim „trzyma w szachu światowe media”.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak: Wagnerowcy nie mają wielkiego znaczenia, ale Prigożyn trzyma w szachu światowe media
15:37
11.04.2023

Doniesienia o eksplozjach w Chersoniu

Lokalne kanały na Telegramie donoszą o wybuchach, które były słyszane w Chersoniu. W regionie nie obowiązuje w tej chwili alarm powietrzny. Nie ma oficjalnego potwierdzenia ze strony władz.

15:08
11.04.2023

W czasie okupacji obwodu kijowskiego przez Rosjan 717 cywilów zginęło od strzałów z broni ręcznej

Informacje takie przekazał szef Głównego Wydziału policji w obwodzie kijowskim, Andrij Niebytow.

14:50
11.04.2023

Minister obrony Danii: Decyzja o zachodnich myśliwcach dla Ukrainy zapadnie "przed latem"

Troels Lund Poulsen, p.o. minister obrony Danii spodziewa się, że jego kraj i państwa sojusznicze podejmą decyzję o tym, czy dostarczać zachodnie myśliwce Ukrainie "przed latem". Jak dodał dyskusja na ten temat trwa długo, ponieważ wszystkie państwa wspierające Ukrainę muszą działać wspólnie. - Dania sama tego nie zrobi - podkreślił Poulsen podczas wizyty na Ukrainie. Zaznaczył jednak, że dostawy zachodnich myśliwców na Ukrainę nadal są możliwe w "bliskiej przyszłości". Duńskie Siły Powietrzne używają obecnie ok. 30 myśliwców F-16. Od lat 70-tych Dania kupiła 77 takich myśliwców.

14:37
11.04.2023

Kto wyląduje dronem na Placu Czerwonym dostanie nagrodę

Ukraiński biznesmen oferuje 500 tysięcy dolarów dla pierwszego śmiałka.

Czytaj więcej

Pół miliona dolarów dla tego, kto wyląduje dronem na Placu Czerwonym
14:35
11.04.2023

Dmytro Kułeba rozmawiał z szefem MSZ Włoch

Z wpisu na Twitterze szefa ukraińskiej dyplomacji wynika, że rozmowa dotyczyła kolejnego pakietu pomocy wojskowej, jaki Włochy mogłyby przekazać Ukrainie.

14:18
11.04.2023

"Jerusalem Post" pisze, że Kijów może nazwać ulicę na cześć twórcy ukraińskiej dywizji Waffen-SS

O tym, że kijowska rada miejska może nadać jednej z ulic imię Wołodymyra Kubijowycza, alarmuje dyrektor Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego, Eduard Dolinsky.

Czytaj więcej

"Jerusalem Post": Kijów może nazwać ulicę na cześć twórcy dywizji SS
14:12
11.04.2023

Rynek pracy w Rosji się starzeje

Przy rekordowo niskich stopach bezrobocia w Rosji spadek liczby młodych pracowników może wynikać z podjęcia przez wiele osób pracy w tzw. „szarej strefie”, ale też z powodu zeszłorocznego masowego exodusu Rosjan, uciekających przed mobilizacją.

Czytaj więcej

Młodzi Rosjanie znikają z rynku pracy. Masowo wracają emeryci
13:44
11.04.2023

Doradca szefa kancelarii Zełenskiego: Mniej rozważań o "przeciekach", więcej broni dalekiego zasięgu

"Gdybyśmy mieli czas, moglibyśmy oglądać jak Federacja Rosyjska się rozpada, a jej elity pożerają się nawzajem. Ale nie mamy czasu, ponieważ nasi ludzie umierają. Potrzebujemy mniej rozważań o 'przeciekach' a więcej broni dalekiego zasięgu, aby właściwie zakończyć wojnę i sprawić, by Federacja Rosyjska musiała zmierzyć się z rzeczywistością..." - napisał na Twitterze Mychajło Podolak.

13:25
11.04.2023

W obwodzie chersońskim Ukraińcy zestrzelili rosyjskiego drona

Informację taką podaje Dowództwo Sił Powietrznych "Wschód" na swoim profilu na Facebooku.

13:07
11.04.2023

Polskie załogi myśliwców F-35 zakwalifikowane do szkolenia specjalistycznego w USA zakończyły szkolenie przygotowawcze

Wkrótce polscy piloci rozpoczną szkolenie w USA na myśliwcach piątej generacji.

13:05
11.04.2023

Okupacyjne władze Krymu nie wykluczają, że półwysep będzie celem ukraińskiego kontrataku

- Nie możemy lekceważyć wroga, ale z pewnością możemy powiedzieć, że jesteśmy gotowi na to i że nie będzie katastrofy - mówił na konferencji prasowej szef okupacyjnych władz Krymu, Siergiej Aksjonow.

Czytaj więcej

Władze Krymu przyznają, że przygotowują się na ukraiński atak
12:49
11.04.2023

Rosjanie domagają się od Finlandii 3 mld euro odszkodowania

Rosatom pozwał fińską firmę, która po rosyjskiej agresji na Ukrainę, rozwiązała kontrakt na budowę elektrowni atomowej.

Czytaj więcej

Rosyjski Rosatom chce od Finów 3 mld euro, bo zerwali kontrakt atomowy
12:38
11.04.2023

Rosja: Duma przyjmie dziś przepisy zakazujące wyjazdu z kraju osobom, które dostaną powołanie do wojska

Andriej Kartapołow, przewodniczący komisji ds. obrony Dumy powiedział na antenie telewizji Rossija-24, że wezwania będą uznane za doręczone, gdy zostaną odebrane przez osobę, która podlega obowiązkowej służbie wojskowej.

Czytaj więcej

Rosja zmienia prawo: Zakaz opuszczania kraju dla powołanych do wojska
12:12
11.04.2023

Eksżona Putina zarabia na pożyczkach

Organizacja mikrofinansowa CarMoney, powiązana z byłą żoną prezydenta Rosji Władimira Putina, Ludmiłą Oczeretną, zarobiła w 2022 roku rekordowe 391,3 mln rubli

Czytaj więcej

Była żona Putina zbiła majątek na pożyczkach dla biedniejących Rosjan
12:12
11.04.2023

Pieskow: Rosja nie planuje nowej fali mobilizacji

Rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, w odpowiedzi na pytania dziennikarzy oświadczył, że w kwestii kolejnej fali mobilizacji w Rosji "nic się nie zmieniło ani nie zmienia". Pieskow przypomniał, że już wcześniej mówił, że kwestia ta nie była przedmiotem dyskusji na Kremlu.

12:05
11.04.2023

Andruszkiewicz: Nie tylko polscy liderzy mówią, że w Smoleńsku nie było przypadku

Zdaniem Adama Andruszkiewicza, sekretarza stanu w KPRM, "do całej listy zarzutów w kontekście Ukrainy powinny być także dodane zarzuty dotyczące tego, co wydarzyło się w Smoleńsku w 2010 roku. - Już nie tylko polscy liderzy państwowi mówią, że w Smoleńsku nie było przypadku, tylko celowe działanie, które doprowadziło do śmierci polskiej delegacji z panem prezydentem na czele - powiedział polityk w rozmowie z TVP Info.

Czytaj więcej

Andruszkiewicz o Rosji: Do zarzutów ws. Ukrainy dodać te dotyczące Smoleńska
12:03
11.04.2023

Wyciek dokumentów USA pokazuje do jakiego stopnia USA kontrolują sojuszników

Kompromitacja jest tak wielka, że nawet najbliżsi sojusznicy Ameryki, członkowie grupy Five Eyes (Wielka Brytania, Australia, Nowa Zelandia i Kanada) zastanawiają się, do jakiego stopnia przekazywanie najbardziej poufnych danych Amerykanom jest dla nich bezpieczne. Ograniczenie szkód dyplomatycznych powierzono jednej z najbardziej doświadczonych ekspertek ds. międzynarodowych, zastępczyni sekretarza stanu Wendy Sherman - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Korea Płd., Izrael, Zełenski. Ameryka szpieguje wszystkich
11:58
11.04.2023

W ciągu 12 miesięcy na rosyjskim rynku, malała oferta sprzedaży samochodów

Teraz dominują tam marki rodzimej produkcji lub te sprowadzane z Chin, których udział wzrósł już do 38 proc.

Czytaj więcej

Motoryzacyjna inwazja Chin na Rosję
11:47
11.04.2023

Z tajnych dokumentów USA wynika, że Rosja nawiązała współpracę wywiadowczą z ZEA wymierzoną w USA

W USA od pewnego czasu rosną obawy, że ZEA pomaga Rosji i Rosjanom omijać sankcje nałożone na Moskwę w związku z inwazją na Ukrainę.

Czytaj więcej

Wyciek dokumentów USA: Rosja znalazła nowego sojusznika na Bliskim Wschodzie?
11:22
11.04.2023

We wtorek rano rosyjska armia przeprowadziła atak powietrzny na Hulajpole, miasto w obwodzie zaporoskim

Informację taką przekazał Jurij Malaszko, gubernator obwodu zaporoskiego. Malaszko dodał, że w wyniku ataku nikt nie ucierpiał.

11:18
11.04.2023

Białoruś: Rezerwiści powołani w ramach sprawdzenia gotowości bojowej armii, wrócą do domów przed 9 maja

Ministerstwo Obrony Białorusi zapewnia, że rezerwiści wezwani do jednostek w związku ze sprawdzeniem gotowości bojowej Sił Zbrojnych Republiki Białorusi, "będą mogli świętować Dzień Zwycięstwa (9 maja) w domach, ze swoimi bliskimi, w kręgu rodzinnym".

11:07
11.04.2023

Szef rosyjskiej FSB: Ukraińskie służby prowadzą agresywną rekrutację młodych Rosjan

Aleksandr Bortnikow, szef rosyjskiej FSB a zarazem przewodniczący Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego, na posiedzeniu Komitetu mówił, że "w warunkach specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.)", ukraińskie służby specjalne prowadzą "agresywną" rekrutację młodych Rosjan, którzy mają przeprowadzać zamachy terrorystyczne i akty sabotażu, wymierzone w Rosję.

10:40
11.04.2023

Na Morzu Czarnym znajdują się obecnie cztery rosyjskie okręty

Tylko jeden z tych okrętów uzbrojony jest w pociski Kalibr - na jego pokładzie znajdują się cztery takie pociski - informuje na swoim profilu na Facebooku ukraińskie Dowództwo Marynarki Wojennej.

10:28
11.04.2023

Z wizytą w Moskwie przebywa szef MSZ Węgier, Peter Szijjarto

Szijjarto ma rozmawiać w Rosji o współpracy Moskwy i Budapesztu w zakresie energetyki. Szef węgierskiej dyplomacji będzie rozmawiał z wicepremierem Rosji, Aleksandrem Nowakiem i szefem Rosatomu, Aleksiejem Lichaczewem.

10:00
11.04.2023

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Kijowie z Richardem Bransonem

Brytyjski przedsiębiorca został nowym ambasadorem stworzonej przez Ukrainę platformy UNITED24.

09:56
11.04.2023

Od 11 kwietnia transport publiczny w Chersoniu jest darmowy

Informację taką przekazała służba prasowa chersońskiej rady miasta. Zarządzenie wprowadzające darmowy transport w mieście podpisał kierujący chersońską administracją miejską, Roman Mroczko.  Z darmowego transportu będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy Chersonia, jak i stacjonujący tam żołnierze i przesiedleńcy.

09:30
11.04.2023

Doniesienia o eksplozji drona w pobliżu ogrodzenia lotniska w Biełgorodzie

Lotnisko im. Władimira Szuchowa w Biełgorodzie ma być zamknięte po tym, jak w pobliżu ogrodzenia lotniska spadł dron przenoszący ładunek wybuchowy, w wyniku czego doszło do eksplozji - wynika z wpisu na kanale "Baza" w serwisie Telegram.

09:27
11.04.2023

Rząd Białorusi przedłużył zakaz importu do kraju alkoholu z "nieprzyjaznych krajów"

Zakaz taki wprowadzono w kwietniu 2022 roku na 12 miesięcy. Obecnie został przedłużony do 31 grudnia 2024 roku.

09:04
11.04.2023

The Washington Post" o kontrofensywie Ukrainy: Negatywne prognozy wywiadu USA

"Niedawno ujawniony dokument sygnalizuje to, co wielu dowódców i żołnierzy już wie: trudna walka z Rosją wyczerpała ukraińskie wojska i sprzęt, sprawiając, że wojna każdego dnia przechyla się na korzyść większej rosyjskiej armii" - pisze waszyngtoński dziennik.

Czytaj więcej

USA wątpią w powodzenie ukraińskiej kontrofensywy
08:38
11.04.2023

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii: Rosyjscy spadochroniarze otrzymują ciężkie miotacze ognia

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii odnotowuje przekazanie wyrzutni rakiet TOS-1A rosyjskim wojskom powietrzno-desantowym. Jak czytamy w raporcie fakt, iż po raz pierwszy ciężkie miotacze ognia trafią do rosyjskich spadochroniarzy, jest zapowiedzią "przyszłej roli wojsk powietrzno-desantowych w operacjach ofensywnych na Ukrainie".

08:35
11.04.2023

Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 do Polski z Ukrainy wjechało 11,012 mln osób

Z informacji przekazywanych przez Straż Graniczną wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 20 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 24,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - prawie 9,259 mln osób.

08:34
11.04.2023

W wyniku ostrzału obwodu donieckiego w ciągu ostatniej doby rannych zostało pięć osób

Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.

08:32
11.04.2023

Marek Suski przekonuje, że Rosja dokonała zamachu w Smoleńsku, by "unicestwić możliwość wsparcia tych, którzy zostaną napadnięci"

- Dziś coraz bardziej widzimy, jak agresywna polityka Rosji, te dokumenty, które wypłynęły informacje. że chcieli zamordować prezydenta Ukrainy, wcześniejsze próby zamachów na prezydentów krajów sąsiednich, którzy nie chcieli podporządkować się Rosji, to wszystko udowadnia, że ten zamach (w Smoleńsku) to był element rosyjskiej agresji, to był wstęp do wojny - mówił poseł PiS.

Czytaj więcej

Suski o "zamachu w Smoleńsku": To był wstęp do wojny
08:08
11.04.2023

Obwód chersoński ostrzelany 56 razy w ciągu doby

Na obwód chersoński spadło w ciągu doby 285 pocisków. W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby - informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu.

08:00
11.04.2023

W ciągu ostatniej doby Wowczańsk w obwodzie charkowskim został ostrzelany trzy razy

Informacje o ostrzale rejonów kupiańskiego i czuhujewskiego, w tym Wowczańska, który miał zostać ostrzelany trzy razy w ciągu doby, przekazuje na swoim kanale gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow.

07:36
11.04.2023

Rosjanin zatrzymany pod zarzutem współpracy z ukraińskim wywiadem

22-letni obywatel Federacji Rosyjskiej został zatrzymany w zaanektowanej przez Rosję części obwodu zaporoskiego na Ukrainie w związku z podejrzeniem o pracę dla wywiadu Ukrainy. Według rosyjskich organów ścigania przekazał Ukrainie dane o lokalizacji obiektów wojskowych i cywilnych w obwodach chersońskim i zaporoskim. Zatrzymanemu grozi do 20 lat więzienia, a nawet dożywocie, jeśli Duma Państwowa przyjmie poprawki zaostrzające odpowiedzialność za takie czyny. 10 kwietnia poprawki zostały zatwierdzone przez Komisję Dumy Państwowej ds. Budownictwa Państwowego i Legislacji.

07:21
11.04.2023

Wyciek dokumentów. USA podejmują próby zażegnania kryzysu

Londyn, Bruksela, Berlin, Dubaj i Kijów zaczęły zadawać Waszyngtonowi pytania o to, w jaki sposób informacje niejawne trafiły do Internetu, kto był odpowiedzialny za wyciek i co robią Stany Zjednoczone, aby zapewnić usunięcie informacji z mediów społecznościowych.

Czytaj więcej

Analityk wywiadu USA: Sposób, w jaki wyciekły dokumenty, jest niezwykły
07:12
11.04.2023

Nad ranem Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie mikołajowskim

Witalij Kim, gubernator obwodu mikołajowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze o ostrzelaniu przez Rosjan we wtorek nad ranem wsi Kucurubsk w obwodzie mikołajowskim. Rosjanie mieli ostrzelać ją przy użyciu zestawów BM-21 Grad.

07:06
11.04.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 179 320 żołnierzy, 3 644 czołgi, 7 038 pojazdów opancerzonych, 2 765 zestawów artyleryjskich, 535 wyrzutni rakiet, 282 zestawy przeciwlotnicze, 307 samolotów, 293 śmigłowce, 2 332 bezzałogowe statki powietrzne, 911 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 5 620 pojazdów (w tym cystern), 316 jednostek sprzętu specjalnego.

07:05
11.04.2023

ISW: Jewgienij Prigożyn chce przejąć kontrolę nad partią Sprawiedliwa Rosja

"Dwa źródła na Kremlu i jedno we władzach Sankt Petersburga wskazują, że Prigożyn chce zostać liderem oddziału Sprawiedliwej Rosji w Petersburgu, by rzucić wzywanie gubernatorowi Petersburga, Aleksandrowi Biegłowowi i walczyć z nim o wpływy w mieście" - czytamy w analizie.

Czytaj więcej

Think tank: Prigożyn chce przejąć kontrolę nad jedną z rosyjskich partii
06:46
11.04.2023

Morawiecki: Jadę umacniać w USA strategiczną koncepcję partnerstwa

- Kiedy Polska, już za niecałe dwa lata będzie sprawowała prezydencję w UE, to partnerstwo transatlantyckie i sojusz UE z USA, uczynimy najważniejszym punktem prezydencji Polski w UE. Sojusz z USA jest absolutnym fundamentem naszego bezpieczeństwa - ogłosił przed wylotem do USA premier Mateusz Morawiecki. Morawiecki w Stanach Zjednoczonych ma spotkać się m.in. z wiceprezydent USA, Kamalą Harris.

Czytaj więcej

Geopolityczna wizyta Morawieckiego w USA
06:33
11.04.2023

Ukraińska prawniczka: Sprawa rosyjskiego kapitału w Ukrainie, jest już uregulowana

Zajmuje się tym rządowa Agencja Poszukiwania i Zarządzania Aktywami - mówi "Rzeczpospolitej" ukraińska prawniczka Anna Zoria, partner w kancelarii Rymarz Zdort Maruta.

Czytaj więcej

Prawnicy znajdą rosyjskie pieniądze
06:27
11.04.2023

Były wiceszef NATO: Putin liczy, że tak wykrwawi Ukrainę, iż ta w końcu zgodzi się na zawieszenie broni

Widzę trzy scenariusze zakończenia tej wojny. Pierwszy, najbardziej korzystny dla Rosji, to dalsze starcia na wyczerpanie - mówi Camille Grand, do 2022 r. wiceszef NATO, w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim.

Czytaj więcej

Były wiceszef Sojuszu: Wojska NATO mogą być w Ukrainie
06:18
11.04.2023

Polskim młynom sprzedano ukraińskie zboże, które wjechało do Polski jako techniczne

Śledztwo o oszustwo wielkich rozmiarów wszczęła Prokuratura Okręgowa w Zamościu po zawiadomieniu Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie. Pokrzywdzonymi są trzy firmy z grupy największych krajowych młynarnii, które kupiły pszenicę deklarowaną jako polska od firm pod Hrubieszowem - ujawnia "Rzeczpospolita". 

Czytaj więcej

Zboże z Ukrainy: Oszukane polskie młyny
06:16
11.04.2023

Tygodniowo dochodzi do ok. 3,7 tys. ataków hakerskich na cele strategiczne i infrastrukturę Polski

Dowodem zagrożenia jest ubiegłotygodniowa kampania wymierzona w producenta nawozów z Polic. Powiązana z Kremlem grupa Killnet włamała się do zakładowej sieci, paraliżując niektóre systemy. Hakerów finalnie udało się odeprzeć, ale nie oznacza to końca wojny w przestrzeni internetowej.

Czytaj więcej

Wojna w internecie: tysiące ataków na Polskę tygodniowo prorosyjskich hakerów
06:09
11.04.2023

Wyciek dokumentów USA: Egipt chciał dostarczyć Rosji 40 tys. pocisków rakietowych?

Dokument datowany na 17 lutego podsumowuje rozmowy jakie prezydent Egiptu, Abdel Fatah el-Sisi miał odbyć ze swoimi współpracownikami i odnosi się m.in. do planów dostaw amunicji artyleryjskiej i prochu do Rosji.

Czytaj więcej

"Washington Post": Egipt chciał potajemnie wysłać amunicję Rosji
05:49
11.04.2023

Premier Ukrainy z wizytą w Kanadzie

Denys Szmyhal spotka się we wtorek w Toronto z premierem Kanady, Justinem Trudeau. W spotkaniu wezmą też udział minister finansów Kanady, szefowa MSZ i minister obrony.

05:46
11.04.2023

Sztab Generalny armii Ukrainy: Mieszkańcy Enerhodaru potrzebują przepustek, by opuszczać miasto

W najnowszym raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy czytamy, że mieszkańcy okupowanego Enerhodaru potrzebują przepustek, by poruszać się po okupowanej części obwodu zaporoskiego.

05:28
11.04.2023

Korea Płd.: Wyciek dokumentów USA nie ma wpływu na sojusz Seulu z Waszyngtonem

Informacje zawarte w ujawnionym dokumencie USA, dotyczącym Korei Południowej, wydają się być oparte częściowo na danych wywiadowczych, co wskazywałoby, iż Amerykanie szpiegują swojego sojusznika.

Czytaj więcej

Korea Płd. komentuje wyciek dokumentów USA: Nie są prawdziwe
05:07
11.04.2023

Kijów ma zmieniać plany dotyczące kontrofensywy w związku z wyciekiem tajnych dokumentów USA

Doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak stwierdził, że "strategiczne plany Kijowa pozostają niezmienione", ale "konkretna taktyka zawsze może ulec zmianie".

Czytaj więcej

Walki o Bachmut: Rosjanie sięgają po taktykę znaną z Syrii
04:34
11.04.2023

Zełenski: Wszystko co wzmacnia Ukrainę, chroni każdego na świecie

- Wszystko, co wzmacnia Ukrainę, jej obronę przeciw rosyjskiemu terrorowi, wszystko, co daje naszym żołnierzom więcej możliwości aktywnego działania - chroni wszystkich w krajach partnerskich, wszystkich w Europie, wszystkich na świecie - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. - Słowo "porażka" powinno iść w parze ze słowem "agresor", a tylko ukraińskie zwycięstwo to zapewni - dodał.

04:29
11.04.2023

Od początku wojny ukraińska policja wszczęła 71 015 postępowań w związku ze zbrodniami wojennymi

Informacje takie przekazuje służba prasowa ukraińskiej policji. Z 71 015 wszczętych postępowań 58 891 związanych jest z naruszeniem artykułu 438 Kodeksu karnego Ukrainy (naruszenie praw prowadzenia wojny), 9 193 - naruszenia artykułu 110 Kodeksu karnego (godzenie w integralność terytorialną i nienaruszalność granic Ukrainy), 2 689 - kolaboracji z wrogiem, 145 - zdrady stanu, a 37 - sabotażu.

04:25
11.04.2023

Departament Stanu USA uznał dziennikarza, Evana Gershkovicha, za osobę "nielegalnie przetrzymywaną w Rosji"

Zastępca rzecznika Departamentu Stanu USA, Vedanth Patel, w wydanym oświadczeniu poinformował, że dziennikarzowi "The Wall Street Journal", Evanowi Gershkovichowi, przyznano status osoby nielegalnie przetrzymywanej w Rosji. Już wcześniej Antony Blinken, sekretarz stanu USA, mówił, że osobiście uważa Gershkovicha za osobę nielegalnie przetrzymywaną w Rosji, obecnie zostało to formalnie potwierdzone. Strona rosyjska twierdzi, że Gershkovich, oskarżony o szpiegostwo, został w Jekaterynburgu przyłapany na gorącym uczynku. Grozi mu do 20 lat więzienia.

04:20
11.04.2023

Beniamin Netanjahu: Nie ma decyzji o dostawach broni z Izraela na Ukrainę

Izraelski rząd nie podjął decyzji ws. dostaw broni na Ukrainę - oświadczył premier Izraela, Beniamin Netanjahu, komentując doniesienia mediów na temat możliwości rozpoczęcia takich dostaw. Doniesienia były oparte na tajnych dokumentach, które miały wyciec z Pentagonu. Jednocześnie premier Izraela zadeklarował, że "zrobi wszystko, co w jego mocy, aby pomóc w zakończeniu konfliktu" na Ukrainie.

04:18
11.04.2023

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 411