Walki o Bachmut: Rosjanie sięgają po taktykę znaną z Syrii

Nie ustają rosyjskie ataki na miasta położone w obwodzie donieckim - Bachmut i Awdijiwkę - relacjonuje Reuters. Kijów twierdzi, że w walkach w Donbasie Rosjanie sięgają po taktykę znaną z walk w Syrii.

Publikacja: 11.04.2023 05:06

Ukraińscy żołnierze na pozycjach obronnych w rejonie Bachmutu

Ukraińscy żołnierze na pozycjach obronnych w rejonie Bachmutu

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 412

W Donbasie Rosjanie mają prowadzić intensywne naloty i ataki artyleryjskie na ukraińskie pozycje w rejonie oblężonego Bachmutu i innych miast w pobliżu linii frontu - informuje strona ukraińska.

Rosyjska taktyka spalonej ziemi w Donbasie

- Wróg sięgnął po tzw. taktykę spalonej ziemi, znaną z Syrii. Niszczy budynki i pozycje obronne atakami z powietrza i ostrzałem artyleryjskim - mówił o Bachmucie gen. Ołeksandr Syrski, dowódca ukraińskich wojsk lądowych.

Syrski twierdzi, że Moskwa wysyła żołnierzy sił specjalnych i powietrzno-desantowych w celu wsparcia szturmu na Bachmut. Siły najemników z Grupy Wagnera, którzy stanowili trzon oddziałów nacierających na miasto mają być wyczerpane.

Czytaj więcej

Wyciek dokumentów wywiadu USA. Rosja obiecuje premie za zniszczone czołgi NATO

Bachmut, niewielkie, obecnie całkowicie zniszczone miasto w obwodzie donieckim, od miesięcy jest celem rosyjskich ataków. W rejonie miasta rozgrywa się najbardziej krwawa bitwa piechoty w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej. Zajęcie Bachmutu umożliwiłoby Rosjanom rozwinięcie ofensywy w kierunku kolejnych miast w obwodzie donieckim - Słowiańska i Kramatorska.

Denis Puszylin, stojący na czele władz samozwańczej, separatystycznej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, stwierdził, że Rosjanie kontrolują obecnie 75 proc. Bachmutu.

75 proc.

Taką część Bachmutu zajmować mają obecnie Rosjanie - według przywódcy separatystów z obwodu donieckiego

Rosjanie prowadzą też intensywny ostrzał Awdijiwki, miasta położonego na południe od Bachmutu, w pobliżu Doniecka okupowanego przez prorosyjskich separatystów od 2014 roku.

- Rosjanie zmienili Awdijiwkę w całkowitą ruinę - mówił Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, komentując uderzenie z powietrza na miasto, w wyniku którego w poniedziałek uszkodzony został wielopiętrowy budynek.

- W Awdijiwce pozostaje 1 800 osób, których życie jest codziennie zagrożone - dodał.

Oprócz Awdijiwki Rosjanie mają prowadzić też ostrzał Marijinki i Krasnohoriwki, a także Wuhłedaru - podaje Sztab Generalny armii Ukrainy.

Wyciek dokumentów: Ukraińcy muszą zmienić plany?

Tymczasem, w związku z wyciekiem niejawnych dokumentów Pentagonu, dotyczących wojny na Ukrainie, Kijów ma - jak informuje CNN - zmieniać plany wojskowe związane z długo oczekiwaną kontrofensywą, która ma rozpocząć się wiosną.

Czytaj więcej

"WSJ": Kolejne tajne dokumenty wywiadu USA w sieci. Podolak: Cel - zasiać niezgodę

Władze USA próbują zidentyfikować źródło przecieku i dokonują przeglądu obiegu tajnych dokumentów.

Opublikowane dokumenty zawierają m.in. szczegółowe informacje dotyczące dostaw broni na Ukrainę.

Pytany o całą sprawę doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak stwierdził, że "strategiczne plany Kijowa pozostają niezmienione", ale "konkretna taktyka zawsze może ulec zmianie".

Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, w rozmowie z agencją Reutera powiedział, że "opinia osób, które nie mają z tym (kontrofensywą - red.) nic wspólnego nie interesuje nas". - Krąg osób, które posiadają informacje jest bardzo ograniczony - dodał.

W Donbasie Rosjanie mają prowadzić intensywne naloty i ataki artyleryjskie na ukraińskie pozycje w rejonie oblężonego Bachmutu i innych miast w pobliżu linii frontu - informuje strona ukraińska.

Rosyjska taktyka spalonej ziemi w Donbasie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna w Strefie Gazy. Kolejna masakra pokoju nie przybliża
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Kiedy drugi szczyt pokojowy? Ukraina chce, by pojawili się przedstawiciele Rosji
Konflikty zbrojne
Zełenski podał ilu baterii Patriot potrzebuje Kijów, by "zamknąć niebo" nad Ukrainą
Konflikty zbrojne
Sondaż. Ilu Ukraińców uważa, że ​​czas usiąść z wrogiem przy stole negocjacyjnym?
Konflikty zbrojne
Niemcy "po cichu" przekazują czołgi Ukrainie
Konflikty zbrojne
Kto i po co wzywa w Ukrainie do pokoju