Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówi, że bitwa o Sołedar nadal trwa.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach w Ukrainie będziemy informować od rana.
Kanclerz Scholz narzeka na "presję" i przywołuje słowa przypadkowego Polaka
Podczas piątkowego posiedzenia klubu parlamentarnego SPD kanclerz stanowczo bronił swojego ostrożnego kursu w sprawie czołgów dla Ukrainy, twierdząc, że sprawa ta jest załatwiana zbyt "gorączkowo".
Czytaj więcej
Podczas piątkowego posiedzenia klubu parlamentarnego SPD kanclerz Scholz skarżył się na wywieranie na niego presji w sprawie przekazania Ukrainie Leopardów. - To wszystko jest zbyt gorączkowe - narzekał.
ONZ: Dotychczas udokumentowano około 90 przypadków przemocy seksualnej związanej z wojną
Doszło również do przemocy seksualnej w postaci gwałtów, w tym gwałtów grupowych, na terytoriach kontrolowanych przez Rosję, powiedziała zastępca sekretarza stanu ONZ Rosemary DiCarlo.
Zełenski: Trwają zacięte walki o obwód doniecki
- Trudna bitwa o obwód doniecki trwa, walka o Bachmut i Sołedar, o Kreminną, o inne miasta i wsie na wschodzie naszego kraju. Chociaż wróg skoncentrował swoje największe siły w tym kierunku, nasze wojska – Siły Zbrojne Ukrainy, wszystkie siły obrony i bezpieczeństwa – bronią państwa – powiedział prezydent w cowieczornym nagraniu.
Rosja szykuje kolejną masową deportację Ukraińców
Ma to dotyczyć ok. 100 tys. osób z obwodu chersońskiego.
Czytaj więcej
Rosyjskie władze okupacyjne mogą przygotowywać się do masowej deportacji obywateli Ukrainy z terenów okupowanych do Federacji Rosyjskiej.
Departament Stanu: Moskwa zdaje sobie sprawę, że atak na Sołedar miał wysoką cenę
- Oczywiste jest, że trwająca miesiące kampania rosyjska doprowadziła do skrajnych i ogromnych strat. Tysiące nieprzygotowanych i słabo wyposażonych rosyjskich poborowych zostało zabitych - powiedział zastępca głównego rzecznika Departamentu Stanu USA, Vedant Patel.
Minister obrony Niemiec zrezygnuje ze stanowiska
Po szeregu wpadek Christine Lambrecht zdecydowała się odejść z rządu Olafa Scholza.
Czytaj więcej
Christine Lambrecht postanowiła zrezygnować ze stanowiska ministra obrony - informuje internetowe wydanie dziennika "Bild".
Liczba rosyjskich firm i obywateli objętych sankcjami sięgnęła prawie 8 tysięcy
Do końca 2022 roku 4832 Rosjan i 2972 firmy z Rosji podlegały różnym sankcjom, nałożonym przez sojuszników Ukrainy.
Minister obrony Ukrainy: W walkach o Sołedar codziennie ginie 500 rosyjskich żołnierzy
Według Reznikowa wojska rosyjskie próbują zdobyć to miasto, aby przejąć kontrolę nad drogą między Sołedarem a Bachmutem, wzdłuż której będą mogły przemieszczać swój sprzęt i jednostki do Bachmuta.
- Zatrzymali się w pobliżu Bachmuta i przenieśli część swoich jednostek do Sołedaru - zauważył Reznikow.
Minister przypomniał, że Rosjanie od ponad czterech miesięcy próbują zająć Bachmut, ale bezskutecznie. Dlatego starają się przeprowadzić potężny atak z pomocą najemników Grupy Wagnera, powietrznych jednostek szturmowych i innych .
Zapytany o straty powiedział, że straty Sił Zbrojnych Ukrainy są znacznie mniejsze niż wroga, podkreślając, że każdego dnia ginie i zostaje rannych około 500 rosyjskich żołnierzy.
Rosyjskie Ministerstwo Obrony wydało oświadczenie
Szojgu oddaje "honor" Grupie Wagnera.
Czytaj więcej
Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o udanym szturmie ochotników Grupy Wagnera na Sołedar. Wcześniej szef i założyciel grupy oskarżył wysokich urzędników oskarżył ministerstwo o korupcję, zaniedbania i biurokrację.
Samochód szefa rosyjskiej administracji w Berdiańsku wyleciał w powietrze
Według szefa administracji wojskowej miasta odnotowano trzy eksplozje w pobliżu bazy lotniczej na okupowanym przez Rosję Berdiańsku w obwodzie zaporoskim.
Samochód Aleksieja Kiczigina, szefa rosyjskiej administracji w Berdiańsku, został wysadzony w powietrze. Kiczigin nie odniósł obrażeń.
Brytyjczyk oskarżony o szpiegostwo na rzecz Ukrainy
Brytyjczyk, który pracował jako operator drona dla Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE, ang. OSCE), został oskarżony o przekazywanie informacji wywiadowczych na temat pozycji wspieranych przez Rosję bojowników i broni.
Czytaj więcej
Tak zwana Ługańska Republika Ludowa, wspierana przez Rosję władza okupująca obwód ługański w Ukrainie, poinformowała, że wszczęła śledztwo w sprawie Davida Orrellsa.
W styczniu Ukraina otrzyma pakiet pomocowy w wysokości 18 mld euro
Zapowiedziała to szefowa KE Ursula von der Leyen.
Ukraińska państwowa firma zbrojeniowa kończy testy drona uderzeniowego dalekiego zasięgu
Firma Ukroboronprom pracuje nad rozwojem technologii od początku lata.
Czytaj więcej
Ukroboronprom, główny ukraiński koncern zbrojeniowy, poinformował 13 stycznia, że zakończył wstępne etapy testowania drona dalekiego zasięgu.
Berlin wkrótce podejmie decyzję ws. Leopardów dla Ukrainy
Według źródeł Bloomberga Berlin podejmie decyzję przed szczytem ds. obrony w Ramstein 20 stycznia.
Czytaj więcej
Niemcy prawdopodobnie sfinalizują swoją decyzję w sprawie dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard w przyszłym tygodniu, poinformował Bloomberg, powołując się na dwóch anonimowych urzędników zaznajomionych ze sprawą.
Wybuch gazociągu łączącego Litwę i Łotwę
Wybuch nastąpił z dala od budynków mieszkalnych i nikt nie został ranny.
Przyczyn eksplozji na razie nie podano.
Czytaj więcej
W piątek po południu doszło do wybuchu gazociągu łączącego Litwę i Łotwę – poinformował litewski operator przesyłu gazu Amber Grid. Jak zapewnia, nikt nie został ranny.
Blinken zapewnia, że pomoc USA dla Ukrainy będzie kontynuowana
Sekretarz stanu USA Antony Blinken rozmawiał w piątek z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą, podkreślając, że Stany Zjednoczone będą nadal udzielać Kijowowi wsparcia gospodarczego i militarnego.
„Sekretarz podkreślił trwałe i niezachwiane wsparcie Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy, co zostało podkreślone przez ostatnie dostawy zaawansowanego sprzętu obrony powietrznej i pojazdów opancerzonych z zasobów USA” – czytamy w komunikacie Departamentu Stanu.
Polska i Litwa chcą sankcji nuklearnych w nowym pakiecie UE
Polska i Litwa chcą obniżenia pułapu cenowego na rosyjską ropę i objęcia rosyjskiego sektora nuklearnego nowymi sankcjami UE.
Czytaj więcej
Polska i Litwa chcą, aby Unia Europejska nałożyła restrykcje na rosyjski sektor nuklearny w ramach nowych sankcji wobec Moskwy i Mińska za wojnę w Ukrainie, poinformowali w piątek wysocy rangą dyplomaci obu krajów UE.
Nexta publikuje aktualne zdjęcia Sołedaru
Prigożyn otwarcie nazywa największego wroga Grupy Wagnera
Szef Grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn, przekazał słabo zawoalowaną odpowiedź dla rosyjskiego Ministerstwa Obrony w sprawie rzekomego zajęcia Sołedaru.
Czytaj więcej
W poście na Telegramie szef rosyjskiej grupy najemników przekazał, że chociaż Stany Zjednoczone są „poważnym przeciwnikiem, w tej chwili nie jest on kluczowy”. Wskazał rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Rosjanie wciąż uprowadzają ukraińskie dzieci
Dzieci urodzone w latach 2005 i 2006, a pozostające na terytoriach samozwańczych republik, podlegałyby już obowiązkowej rejestracji wojskowej.
Czytaj więcej
Według doniesień od 1 stycznia 2023 roku Rosja uprowadziła z Ukrainy aż 2 tysiące dzieci - poinformował w swoim raporcie Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE.
Republikanie coraz bardziej nie chcą pomagać Ukrainie
Na początku wojny poparcie dla Ukrainy było kwestią zdecydowanie ponadpartyjną.
Czytaj więcej
Nowy sondaż CBS News/YouGov wskazuje, że w Partii Republikańskiej rośnie odsetek członków przeciwnych udzielaniu dalszej pomocy walczącej Ukrainie. Odwrót republikanów od wspierania Ukrainy osiąga nowy kamień milowy - pisze "The Washington Post".
Eksport Rosji do Chin wyrósł o niemal połowę
Obroty handlowe między Rosją a Chinami osiągnęły w roku rosyjskiej agresji na Ukrainę rekordowy poziom ponad 190 miliardów dolarów. Rosyjski eksport do Chin wyrósł o blisko połowę. Za to Chińczycy nie rzucili się na objęty sankcjami rosyjski rynek.
Czytaj więcej
Obroty handlowe między Rosją a Chinami osiągnęły w roku rosyjskiej agresji na Ukrainę rekordowy poziom ponad 190 miliardów dolarów. Rosyjski eksport do Chin wyrósł o blisko połowę. Za to Chińczycy nie rzucili się na objęty sankcjami rosyjski rynek.
Przedstawiciel rosyjskiego MSZ o udziale Mińska w wojnie
W rozmowie z mediami państwowymi przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksiej Poliszczuk powiedział, że wspólne ćwiczenia Rosji z Białorusią mają na celu zapobieżenie eskalacji, ale ostrzegł, że Białoruś może przystąpić do konfliktu na Ukrainie, jeśli ona lub Rosja zostaną najechane.
- Z prawnego punktu widzenia użycie siły militarnej przez kijowski reżim lub inwazja na terytorium Białorusi lub Rosji przez siły zbrojne Ukrainy są wystarczającymi przesłankami do zbiorowej odpowiedzi – powiedział Poliszczuk państwowej agencji informacyjnej TASS.
Polsko-ukraińskie Piraty nie mogą trafić do armii
Przeciwpancerne Piraty już dowiodły swojej skuteczności.
Czytaj więcej
Lekkie, naprowadzane laserowo granatniki przeciwpancerne Pirat polsko - ukraińskiej konstrukcji choć wyjątkowo trafiły w swój czas, do tego dowiodły skuteczności w poligonowych testach nie mogą się doczekać zainteresowania armii i seryjnej produkcji.
Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego: Bachmut i Sołedar to Verdun XXI wieku
Andrij Jermak, szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, nazwał walki o Bachmut i Sołedar mianem "bitwy o Verdun XXI wieku" - najdłuższej i najbardziej krwawej bitwy I wojny światowej. - Sytuacja jest trudna, bardzo trudna. To bitwa o Verdun XXI wieku. Walki trwają od kilku miesięcy, ale nasi żołnierze utrzymują pozycje - stwierdził Jermak dodając, że Rosjanie "wypuszczają kryminalistów, którzy umierają wkrótce po dotarciu na linię frontu" a ich ciała nie są zbierane z pola walki. - Sołedar jest areną walk ulicznych, ale żadna ze stron nie kontroluje miasta - zaznaczył.
W styczniu Ukraina wyeksportowała drogą morską milion ton żywności
Informacje takie podaje Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy. Z danych tego resortu wynika, że od 22 lipca, gdy w życie weszło tzw. porozumienie zbożowe, z Ukrainy drogą morską wyeksportowano 17,3 mln ton zbóż i innych produktów żywnościowych.
Pieskow mówi, że nie wszyscy Rosjanie, którzy wyjechali, są wrogami
- Oni wszyscy są naszymi obywatelami, wszyscy są równi, każdy mógł mieć inny powód, z którego wyjechał. Ale ci, którzy nie ześlizgnęli się na ścieżkę otwartej wrogości wobec naszego kraju, są naszymi obywatelami, o których musimy walczyć - mówił rzecznik Kremla o Rosjanach, którzy wyjechali z Rosji.
Czytaj więcej
- Wrogowie to wrogowie, musimy ich zwalczać, ale reszta to nasi obywatele, muszą pozostać naszymi obywatelami - mówił rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, cytowany przez agencję Interfax.
Zełenski na forum litewskiego parlamentu: Rosjan trzeba pokonać na ukraińskiej ziemi
Wołodymyr Zełenski przemawiając na forum litewskiego Sejmu stwierdził, że rosyjskie wojska trzeba pokonać na ukraińskiej ziemi, aby nie wtargnęła ona do innych krajów Europy. - Obecny rok jest decydujący - powiedział Zełenski w przemówieniu wygłoszonym w czasie sesji litewskiego parlamentu zwołanej z okazji Dnia Obrońcy Wolności. Zełenski mówił, że ważne jest, aby nie dać Rosji czasu na odzyskanie sił.
Orban mówi, że marzy, aby ktoś silny powiedział państwom UE, że sankcje wobec Rosji były błędem
Orban przekonywał, że bez sankcji wobec Rosji poziom inflacji w Europie byłby o połowę mniejszy. Jednak, jak dodał, Węgry mają za mało sił, by wpłynąć na pozycję państw UE w tym zakresie. Jego zdaniem tylko Niemcy i Francja mają wystarczający wpływ, by skłonić UE do zmiany polityki sankcyjnej.
Czytaj więcej
Premier Węgier, Viktor Orban, przekonywał na antenie węgierskiego radia, że "Węgry w pojedynkę nie są w stanie przekonać UE do tego, że obecne podejście Unii do sankcji wobec Rosji jest błędem".
Sekretarz obrony USA, Lloyd Austin, spotka się 19 stycznia z niemiecką minister obrony w Berlinie
Informacje takie przekazało agencji Reutera Ministerstwo Obrony Niemiec. Do spotkania dojdzie w momencie, gdy zachodni sojusznicy - m.in. Polska i Francja - naciskają na Niemcy, by te wyraziły zgodę na reeksport niemieckich czołgów Leopard na Ukrainę.
Ukraina zaprzecza doniesieniom, że Sołedar został zajęty
Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy zaprzeczył doniesieniom resortu obrony Rosji, który podał wcześniej, że w czwartek wieczorem rosyjskie wojsko zajęło Sołedar. - W Sołedarze trwają walki - powiedział Czerewaty.
Reznikow: Ukraina jest de facto członkiem NATO. To nie są kontrowersyjne słowa
- Ukraina jako kraj i siły zbrojne została już członkiem NATO. De facto, a nie de iure (łac. zgodnie z prawem). Jesteśmy nim, ponieważ mamy broń (z zachodu – red.) i pojęcie, jak jej używać - stwierdził Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy. Dodał również, że nie uważa swoich słów za kontrowersyjne oraz że nie powinny one być tak postrzegane zarówno przez Rosję, jak i NATO, które „nie jest stroną konfliktu”.
Czytaj więcej
- Ukraina jako kraj i jej armia stały się członkiem NATO. De facto, a nie zgodnie z prawem - powiedział w rozmowie z BBC Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy. Zdaniem polityka Rosja szykuje się do wiosennej ofensywy, na potrzeby której może szukać przymusowych żołnierzy oraz broni na okupowanych terenach.
Załamanie na rynku nowych samochodów w Rosji
Łącznie w Rosji sprzedano 687 370 samochodów wobec ponad 1,6 mln w 2021 r. W grudniu spadek wyniósł 50,2 proc. - podało AEB.
Czytaj więcej
Sprzedaż nowych samochodów w Rosji załamała się w 2022 roku. Sektor motoryzacyjny odczuwa skutki nałożonych sankcji. W 2022 r. w Rosji sprzedano o 58,8 proc. mniej aut niż rok wcześniej - podało Zrzeszenie Europejskich Firm (AEB).
Chiny zwiększają eksport paliw do Europy
Chiński olej napędowy ma pomóc krajom europejskim uporać się z zaprzestaniem importu rosyjskich produktów naftowych. Europa ma nowego dostawcę paliw, który z powodzeniem zastąpi Rosję.
Czytaj więcej
Chiny szybko zwiększają eksport oleju napędowego do Europy, a wzrost dostaw zbiegł się w czasie z nałożeniem ograniczeń na paliwo z Rosji. Chiński olej napędowy pomoże krajom europejskim uporać się z zaprzestaniem importu rosyjskich produktów naftowych.
Resort obrony Rosji informuje o zajęciu Sołedaru
Miasto, według słów rzecznika resortu obrony Rosji, miało zostać zajęte w czwartek wieczorem.
Czytaj więcej
Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik resortu obrony Rosji poinformował, że w czwartek wieczorem rosyjska armia zajęła Sołedar. Doniesieniom tym zaprzecza strona ukraińska.
Fiński parlamentarzysta: Państwa zachodniej Europy są głównie odpowiedzialne za dostawy zachodnich czołgów dla Ukrainy
Jak dotąd tylko Polska zadeklarowała jednoznacznie - podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy we Lwowie - ile leopardów może zaoferować Ukrainie (prezydent Duda mówił o kompanii czyli 10-14 pojazdach). Ok. 10 czołgów Challenger II zamierza przekazać Ukrainie Wielka Brytania (choć decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła).
Czytaj więcej
Antti Häkkänen, poseł opozycyjnej wobec rządu Sanny Marin Partii Koalicji Narodowej, przewodniczący komisji obrony parlamentu Finlandii mówi, że gdyby Finlandia zdecydowała się przekazać Ukrainie jakieś czołgi leopard jej wkład w tym zakresie nie byłby duży.
Szrot o czołgach dla Ukrainy: Koalicja państw w tej sprawie już funkcjonuje
- Koalicja państw, które powinny realizować przedsięwzięcie przekazania czołgów Ukrainie, właściwie już funkcjonuje. Udział zadeklarowała na przykład Finlandia, Dania, również Wielka Brytania. Myślę, że politycy z Niemiec muszą to brać pod uwagę - powiedział w rozmowie z Radiem Plus szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
Czytaj więcej
Jak powiedział na antenie Radia Plus szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot, "koalicja państw, które powinny realizować przedsięwzięcie przekazania czołgów Ukrainie, właściwie już funkcjonuje". - Myślę, że politycy z Niemiec muszą to brać pod uwagę - zaznaczył.
Premier Chorwacji: Będziemy nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie
Premier Chorwacji, Andrej Plenković, zapowiedział, że jego kraj będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie. Plenković mówił o tym w czasie wizyty w Estonii. - Nie ujawniamy co dostarczamy Ukrainie, ale to duża pomoc wojskowa, która odpowiada temu, czego Ukraińcy oczekują od swoich sojuszników i partnerów. Będziemy nadal to robić - zadeklarował Plenković.
Rosjanie kopią okopy i wznoszą zapory przeciwczołgowe wokół lotniska Belbek w pobliżu okupowanego Sewastopola
O budowie umocnień wokół lotniska informuje kanał "Krymskij Wieter" na swoim kanale w serwisie Telegram. "Czy boją się ataków czołgów i piechoty?" - czytamy na kanale.
Dwa tysiące złotych – taką kwotę miesięcznie będą otrzymywać dzieci Polaków poległych w walkach w Ukrainie
Jak dowiedział się „Plus Minus”, premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu rent specjalnych, do czego – zgodnie z ustawą – ma prawo w „szczególnie uzasadnionych przypadkach”.
Czytaj więcej
Dzieci poległych ochotników dostaną specjalne renty, jednak prace nad zniesieniem karalności za służbę w ukraińskiej armii są wciąż dalekie od finału.
Ukraiński wywiad podaje, że Rosja chce rozbudować armię do poziomu wyższego, niż deklarował Szojgu
Pod koniec grudnia minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu, zapowiedział rozbudowę rosyjskiej armii do 1,5 mln oraz stworzenie 17 nowych dywizji w Federacji Rosyjskiej.
Czytaj więcej
Rosja usiłuje stworzyć armię liczącą 2 mln żołnierzy - twierdzi Główny Wydział Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Informacja na ten temat pojawiła się na oficjalnej stronie internetowej Wydziału.
Minister obrony Francji: Bojowe wozy piechoty AMX-10RC dotrą na Ukrainę w ciągu dwóch miesięcy
Sebastian Lecornu poinformował, że bojowe wozy piechoty AMX-10RC, które Francja ma dostarczyć Ukrainie, dotrą do tego kraju w ciągu dwóch miesięcy.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 49 razy
W wyniku ostrzału obwodu chersońskiego w ciągu ostatniej doby zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne - podał gubernator obwodu chersońskiego, Jarosław Januszewicz, na swoim kanale w serwisie Telegram. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne, budynki gospodarcze i obiekty infrastruktury cywilnej.
Rolnicy na Krymie w dramatycznej sytuacji
Nie ma czym wywieźć ziarna, a ceny zakupu i popyt na półwyspie spadły przez wojnę.
Czytaj więcej
Rosyjscy rolnicy z Krymu proszą Kreml o pomoc w eksporcie zboża i roślin oleistych. Nie ma czym wywieźć ziarna, a ceny zakupu i popyt na półwyspie spadły pod wpływem zagrożenia wojennego.
Wiceminister obrony Ukrainy: W Sołedarze w nocy trwały walki
Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy, na swoim kanale w serwisie Telegram napisała, że w nocy, w Sołedarze trwały walki. "Noc w Sołedarze była gorąca, walka trwała. Wróg rzucił niemal wszystkie główne siły na kierunek doniecki i utrzymuje wysoką intensywność ofensywy" - podkreśliła Malar. Wiceminister dodała, że ukraińscy żołnierze "odważnie starają się utrzymać linie obrony". "To trudna faza wojny, ale wygramy. Nie ma wątpliwości" - podkreśliła Malar.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali niemal 20 miejscowości w obwodzie zaporoskim
Czwartkowe ostrzały podsumowuje Zaporoska Wojskowa Administracja Obwodowa. W wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki mieszkalne, a także obiekty infrastruktury.
Przydacz: Polska pozostaje bardzo krytyczna co do tradycji Stepana Bandery
- Proponujemy inne narracje historyczne - mówił nawiązując do wspólnej deklaracji prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy w czasie drugiego szczytu tzw. Trójkąta Lubelskiego.
Czytaj więcej
Coś nowego i bardzo dobrego narodziło się między Polakami a Ukraińcami - mówił w rozmowie z RMF Marcin Przydacz, były wiceszef MSZ, prezydencki minister ds. polityki zagranicznej.
Od 24 lutego na Ukrainie, w wyniku działań wojennych, zginęło 453 dzieci
Dane takie przekazuje ukraińska prokuratura generalna. Z podawanych przez nią informacji wynika też, że 880 dzieci zostało rannych. Rosjanie uszkodzili 3 126 placówek edukacyjnych, 337 zostało w pełni zniszczonych.
Brytyjski resort obrony: Rosyjski przemysł zbrojeniowy sięga po więźniów
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie na temat wojny na Ukrainie pisze, że "rosyjski przemysł zbrojeniowy prawdopodobnie sięga po więźniów", by odpowiedzieć na potrzeby rosyjskiej armii w zakresie dostaw sprzętu. Jak pisze brytyjski resort obrony "w listopadzie 2022 roku Urałwagonzawod, rosyjski producent czołgów, miał zatrudnić 250 skazańców". Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podkreśla, że Federalnej Służbie Karnej Rosji podlega aż 400 tys. więźniów, a od 2017 roku w Rosji przywrócono przymusową pracę jako formę kary w Rosji.
W nocy Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski
O ostrzale rejonu nikopolskiego informuje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. Z wpisu Rezniczenki wynika, że Rosjanie ostrzelali rejon nikopolski z użyciem ciężkiej artylerii.
Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 114 130 żołnierzy, 3 098 czołgów, 6 167 pojazdów opancerzonych, 2 086 zestawów artyleryjskich, 437 wyrzutni rakiet, 218 zestawów przeciwlotniczych, 286 samolotów, 276 śmigłowców, 1 865 bezzałogowych statków powietrznych, 723 pociski manewrujące, 17 jednostek nawodnych, 4 833 pojazdy (w tym cysterny) i 184 jednostki sprzętu specjalnego.
Wołodin: Ci, którzy wyjechali, żyją w komfortowych warunkach dzięki Rosji
"Byłoby właściwym dodać odpowiednie artykuły do Kodeksu karnego, z klauzulą mówiącą o konfiskacie... własności w Federacji Rosyjskiej" - napisał Wołodin. Jak dodał środki te byłyby "rekompensatą za szkody wyrządzone" przez osoby, które opuściły Rosję i które formułują krytyczne opinie pod jej adresem.
Czytaj więcej
Przewodniczący rosyjskiej Dumy (izba niższa parlamentu), Wiaczesław Wołodin, na swoim kanale w serwisie Telegram zaproponował konfiskatę majątku obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy wyjechali z kraju i którzy wygłaszają "obraźliwe komentarze o Rosji i rosyjskich żołnierzach".
Ukraińska armia ostrzelała trzy rosyjskie składy amunicji
Sztab Generalny armii Ukrainy podaje, że w ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 16 uderzeń na zgrupowania Rosjan, a także pięć uderzeń na stanowiska obrony przeciwlotniczej. Nad Ukrainą zestrzelono w ciągu doby rosyjski samolot szturmowy Su-25 i bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10. Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały 12 zgrupowań rosyjskich żołnierzy i sprzętu, zestaw przeciwlotniczy S-300, a także trzy składy z amunicją i "trzy inne ważne obiekty najeźdźców".
Mieszkańcy UE w znakomitej większości – 73 proc. – popierają Ukrainę i sankcje nakładane na Rosję
– Najwyższy priorytetem dla szwedzkiej prezydencji jest Ukraina. Będziemy kontynuować prace nad kolejnymi sankcjami wobec Rosji, wsparciem wojskowym i ekonomicznym dla Ukrainy, a wszystko to przy zachowaniu imponującej jedności UE i w ścisłej współpracy z USA – powiedział Ulf Kristersson, premier Szwecji, w czasie spotkania z korespondentami europejskich mediów w Sztokholmie. 1 stycznia Szwecja objęła przewodnictwo w UE.
Czytaj więcej
Agresywna polityka Kremla zmusiła Sztokholm do przewartościowania swojej polityki neutralności.
MON od ponad miesiąca nie jest w stanie odpowiedzieć ilu żołnierzy odeszło ze służby z końcem poprzedniego roku
Minister Błaszczak kilka dni temu podpisał w Białymstoku koncepcję tworzenia 1. Dywizji Piechoty Legionów. Dywizja będzie liczyła cztery brygady, które będą zlokalizowane głównie na Podlasiu. – Będzie ona wyposażona w nowoczesną broń. Będą tu stacjonowały czołgi K2 oraz czołgi Abrams – zapowiedział szef MON. – Sformowanie 1. Dywizji pozwoli skuteczniej odstraszać potencjalnego agresora i przygotować skuteczniejszą obronę w razie ataku – dodał. Dzisiaj można odnieść wrażenie, że jest to projekt wyborczy PiS. Błaszczak nie mówi, ilu będzie ona liczyła żołnierzy, kiedy osiągnie gotowość bojową i ile będzie kosztowało je powstanie.
Czytaj więcej
Zakupy broni i zwiększanie liczby żołnierzy to niejedyne działania, które mogą poprawić bezpieczeństwo militarne Polski.
Źródło "Rzeczpospolitej" w Berlinie: Niemcy w końcu ulegną ws. leopardów
– W tej chwili presja na Niemcy jest bardzo duża i moim zdaniem w końcu jej ulegniemy, zgodzimy się na przekazanie leopardów. Ale zgodnie z niemieckim przysłowiem, kto szybko daje, dwa razy daje. A Niemcy nie mogą tego zrozumieć – mówi nasze źródło w Berlinie.
Czytaj więcej
Francja, USA, Wielka Brytania i Polska wywierają presję na Olafa Scholza, aby zgodził się na dostarczenie Ukraińcom czołgów niemieckiej produkcji. Źródło w Berlinie mówi „Rz”, że nie wyobraża sobie, aby kanclerz w końcu nie uległ.
Z analizy ISW wynika, że Rosjanie przejęli kontrolę nad Sołedarem
"Wszystkie dostępne dowody wskazują, że Ukraińcy nie prowadzą już zorganizowanej obrony w Sołedarze" - pisze w analizie amerykański think tank.
Czytaj więcej
"Prawdopodobne zajęcie przez Rosjan Sołedaru 11 stycznia nie jest znaczące z punktu widzenia operacyjnego" - pisze w swojej najnowszej analizie amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Boris Johnson zamierza odwiedzić Kijów po raz czwarty od momentu wybuchu wojny
Tym razem, po raz pierwszy, Johnson byłby w Kijowie jako były premier.
Czytaj więcej
Były brytyjski premier, Boris Johnson, planuje wizytę na Ukrainie i spotkanie z prezydentem tego kraju, Wołodymyrem Zełenskim. Część polityków Partii Konserwatywnej obawia się, że taka podróż może podważyć autorytet obecnego premiera, Rishiego Sunaka - pisze "The Guardian".
Obrońca Sołedaru: Sytuacja jest trudna, ale stabilna
24-letni ukraiński żołnierz, stacjonujący w rejonie Sołedaru, w rozmowie z agencją Reutera mówi, iż sytuacja w mieście jest "trudna, ale stabilna". - Powstrzymujemy wroga... walczymy - stwierdził.
Czytaj więcej
Strona ukraińska informuje, że jej żołnierze nadal bronią pozycji w Sołedarze, mieście położonym ok. 10 km na północny-wschód od Bachmutu, w pobliżu którego znajduje się duża kopalnia soli. W mieście wciąż przebywają cywile.
Wymiana handlowa między Rosją a Chinami wzrosła w 2022 r. o 29,3 proc.
Dane takie podaje chiński urząd celny. Chiny wyeksportowały do Rosji towary i usługi warte 76,12 mld dolarów (wzrost o 12,8 proc. rok do roku), a import rosyjskich towarów do Rosji wzrósł o 43 proc. w porównaniu z 2021 rokiem - jego wartość wyniosła w 2022 r. 114,15 mld dolarów.
Aleksandr Bastrykin: Obcokrajowcy z rosyjskim paszportem mają obowiązek bronić państwa, które ich przyjęło
Według szefa Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej w pierwszej połowie 2022 roku ponad 60 tys. pełnoletnich mieszkańców Tadżykistanu, Uzbekistanu i Kirgistanu otrzymało rosyjskie obywatelstwo.
Czytaj więcej
Przewodniczący Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, Aleksandr Bastrykin, w rozmowie z dziennikiem "Rossijskaja Gazieta" stwierdził, że "logiczny" byłby udział obcokrajowców, którzy otrzymali rosyjskie obywatelstwo, w konflikcie na Ukrainie.
Zełenski dziękuje obrońcom Sołedaru
- Dziś chciałbym wspomnieć w sposób szczególny o spadochroniarzach z 77. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej, którzy - wraz z żołnierzami z 46. Samodzielnej Brygady Powietrzno-Desantowej, utrzymują pozycje w Sołedarze i zadają znaczące straty wrogowi. Dziękuję wam chłopcy! - mówił w wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.
Mer okupowanego Melitopola: W mieście więcej Rosjan, Kadyrowców, Osetyńców i Buriatów niż Ukraińców
Iwan Fedorow, mer okupowanego przez Rosjan Melitopola, pisze na swoim kanale w serwisie Telegram, że w Melitopolu "liczba zagranicznych 'turystów' - Rosjan, Buriatów, Osetyńców i Kadyrowców (Czeczenów - red.) - przekroczyła liczbę mieszkańców, którzy są zmuszeni żyć pod okupacją". "Wszyscy mieszkańcy czekają na powrót ukraińskiej flagi. Dlatego orkowie prowokują ludzi do emocjonalnych wystąpień, by zidentyfikować i ukarać patriotów Ukrainy (...). Jednej rzeczy okupanci nie rozumieją: nieproszeni 'goście' nigdy nie uczynią ukraińskiej ziemi swoją. Więc jeśli 'turyści' nie kupią biletu powrotnego do Rosji, nasza armia im chętnie pomoże" - dodaje Fedorow.
Na terenie ukraińskich elektrowni atomowych pojawią się inspektorzy MAEA?
Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), Rafael Grossi, chce, by na terenie trzech ukraińskich elektrowni atomowych - Południowoukraińskiej, Rówieńskiej i Chmielnickiej - pojawili się inspektorzy Agencji - podaje "Wall Street Journal", powołując się na swoje źródła. Grossi ma nadzieję uzyskać zgodę na wysłanie inspektorów do tych elektrowni od władz Ukrainy w czasie zaplanowanej na przyszły tydzień wizyty na Ukrainie. Obecność inspektorów na terenie ukraińskich elektrowni ma być elementem "wysiłków na rzecz przeciwdziałaniu wypadkowi nuklearnemu". Plany MAEA przewidują też wysłanie inspektorów do nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Od 22 lipca z ukraińskich portów wypłynęło ponad 17 mln ton żywności
Po trzech dniach przerwy, spowodowanej złą pogodą, z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym w czwartek znów wypłynęły dwa statki z żywnością - informuje Wspólne Centrum Koordynujące (JCC), organ nadzorujący realizację tzw. porozumienia zbożowego. Na pokładzie statków, które wypłynęły w czwartek z portów na Ukrainie, znajdowało się łącznie 56 tys. ton produktów żywnościowych. Statki wypłynęły do Libii i Tunezji. Łącznie, od 22 lipca, z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wypłynęło 17 001 661 ton żywności na pokładzie 635 statków.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Od trzech dni z portów na Ukrainie nie wypływają statki z żywnością - powodem są złe warunki pogodowe.