Reklama

Od początku roku Rosja wywiozła z Ukrainy 2 tys. dzieci

Według doniesień od 1 stycznia 2023 roku Rosja uprowadziła z Ukrainy aż 2 tysiące dzieci - poinformował w swoim raporcie Michael Carpenter, ambasador USA przy OBWE.
Kijów, Wigilia. Dzieci w schronie podczas alarmu przeciwlotniczego. Zdjęcie ilustracyjne

Kijów, Wigilia. Dzieci w schronie podczas alarmu przeciwlotniczego. Zdjęcie ilustracyjne

Foto: AFP

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 324

Siły rosyjskie bezprawnie deportowały do Rosji tysiące ukraińskich cywilów, łamiąc konwencje genewskie, przekazał Carpenter.

Ukraińskie władze, cytowane przez śledztwo Detektor Media, podały, że według stanu na 22 grudnia 2022 Rosjanie przymusowo wywieźli na swoje terytorium ponad 13 tys. tysięcy ukraińskich dzieci, rzekomo pod pozorem ich ochrony ich przed przemocą.

Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni nowego roku wywieziono ich kolejne 2 tysiące.

Carpenter informuje, że jeśli chodzi o dzieci, którym Rosja zezwala na pozostanie w okupowanym Doniecku i Ługańsku, lokalne marionetkowe władze już  sporządzają listy dzieci, które mają dołączyć do wojny, gdy osiągną pełnoletność. Dzieci urodzone w latach 2005 i 2006 podlegałyby już obowiązkowej rejestracji wojskowej.

Reklama
Reklama

"To zaawansowane planowanie wykorzystania ukraińskich dzieci jako mięsa armatniego dla rosyjskiej wojny  – nie mam innych słów – to po prostu zło. Byłoby również pogwałceniem praw wojennych, gdyby Rosja powoływała obywateli Ukrainy z terenów okupowanych przez Rosję" - pisze ambasador w raporcie.

Konflikty zbrojne
Analiza: USA obwiniały Iran, jednak to amerykański pocisk mógł ranić cywilów w Bahrajnie
Materiał Promocyjny
Jedna rata i większa kontrola nad budżetem domowym?
Materiał Promocyjny
Bank Pekao przyjął Plan Dekarbonizacji
Konflikty zbrojne
Wojna na Ukrainie. Wołodymyr Zełenski apeluje o utrzymanie presji na Rosję
Konflikty zbrojne
Falstart rosyjskiej ofensywy wiosennej. Ukraińcy odpowiadają „powietrzną pięścią”
Konflikty zbrojne
Ukraińscy instruktorzy na Bliskim Wschodzie zszokowani amerykańskim stylem walki z dronami
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama