Czytaj więcej
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, dziękuje obrońcom Sołedaru.
- Przyszedł czas, by ktoś wystarczająco odważny, z dużymi mięśniami i szerokimi plecami przyszedł i powiedział, że popełniliśmy błąd - mówił Orban, który w przeszłości krytykował już sankcje wobec Rosji przekonując, iż szkodzą one europejskim gospodarkom.
Węgry poparły wszystkie przyjęte dotąd sankcje wobec Rosji, ale zapewniły sobie np. wyłączenie w kwestii sankcji na ropę z Rosji dostarczaną drogą lądową (ropociągami).
Czytaj więcej
Obroty handlowe między Rosją a Chinami osiągnęły w roku rosyjskiej agresji na Ukrainę rekordowy poziom ponad 190 miliardów dolarów. Rosyjski eksport do Chin wyrósł o blisko połowę. Za to Chińczycy nie rzucili się na objęty sankcjami rosyjski rynek.
Węgry, które są członkiem NATO, nie wspierają też militarnie Ukrainy i nie pozwalają na transport przez swoje terytorium pomocy militarnej dla tego kraju. Węgry dostarczają natomiast Ukrainie pomocy humanitarnej i przyjmują uchodźców z Ukrainy.