Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 324

W rozmowie z fińskim nadawcą publicznym Yle były minister sprawiedliwości Finlandii mówił, że jeśli chodzi o leopardy dla Ukrainy Finlandia mogłaby zaoferować raczej szkolenie z zakresu użycia tych czołgów. Według Häkkänena Finlandia mogłaby także zaoferować poligony do ćwiczeń.

Poseł zwracał uwagę, że "polityka w zakresie bezpieczeństwa Finlandii jest wyjątkowa jako kraju poza NATO, który graniczy z Rosją" (Finlandia stara się o członkostwo w NATO, ale jej akcesję blokują negocjacje z Turcją, która - jako członek Sojuszu - musi wyrazić zgodę na przyjęcie nordyckiego państwa do Sojuszu.

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad: Rosja chce stworzyć 2-milionową armię

- To państwa zachodniej Europy są głównie odpowiedzialne za to (dostawy zachodnich czołgów dla Ukrainy) - stwierdził Häkkänen.

Jak dotąd tylko Polska zadeklarowała jednoznacznie - podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy we Lwowie - ile leopardów może zaoferować Ukrainie (prezydent Duda mówił o kompanii czyli 10-14 pojazdach). Ok. 10 czołgów Challenger II zamierza przekazać Ukrainie Wielka Brytania (choć decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła).

Häkkänen nie chciał mówić o dokładnej liczbie czołgów leopard, jakie jego kraj mógłby przekazać Ukrainie

Polska chce przekazać leopardy Ukrainie jako członek międzynarodowej koalicji państw, które zdecydują się na taki krok. Zgodę na reeksport leopardów na Ukrainę muszą też wydać Niemcy, jako producent tych maszyn.

Häkkänen nie chciał mówić o dokładnej liczbie czołgów leopard, jakie jego kraj mógłby przekazać Ukrainie. Stwierdził jedynie, że jego kraj nie mógłby przekazać Kijowowi zbyt wielu czołgów. Finlandia dysponuje ponad 200 czołgami Leopard 2.