06:00
06.07.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można przeczytać tutaj

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 133
01:15
06.07.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

01:14
06.07.2022

Zełenski żąda wyjaśnień w sprawie decyzji Sztabu Generalnego

Chodzi o decyzję w sprawie konieczności uzyskiwania zezwoleń na opuszczenie obwodów przez osoby podlegające obowiązkowi wojskowemu.

Czytaj więcej

Zezwolenia na opuszczenie obwodu. Zełenski żąda wyjaśnień od Sztabu Generalnego
00:57
06.07.2022

Doniesienia o eksplozjach w Charkowie

Rosyjskie siły przypuściły kolejny atak rakietowy na Charków - podały ukraińskie media. Według doniesień, po północy w mieście słychać było trzy eksplozje, a kolejna wybrzmiała poza miastem. Wkrótce potem w Charkowie znów słychać było wybuch. Pojawiły się doniesienia o pożarze w jednym z rejonów miasta. Jak dotąd brak oficjalnych informacji o ataku.

00:31
06.07.2022

Ukraińskie lotnictwo: Zestrzelono dziewięć rosyjskich pocisków manewrujących

Dowództwo ukraińskich Sił Powietrznych przekazało, że 5 lipca na Ukrainę przeprowadzono atak rakietowy przy użyciu wystrzelonych z rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym pocisków Kalibr. Według tego źródła, rano w obwodzie dniepropetrowskim zestrzelono sześć z siedmiu pocisków, a ok. godz. 20:00 kolejne trzy rakiety zostały zestrzelone przez siły dowództwa "Zachód". W komunikacie podano, że ukraińskie samoloty szturmowe zaatakowały wroga na kilku kierunkach, niszcząc dwa polowe składy amunicji oraz pozycje dwóch plutonów.

23:55
06.07.2022

Na Ukrainie zginął dowódca z pułku białoruskich ochotników

Doradca Swiatłany Cichanouskiej Franciszak Wiaczorka poinformował w mediach społecznościowych, że w walkach na Ukrainie zginął dowódca o pseudonimie "Brześć", należący do pułku białoruskich ochotników imienia Konstantego Kalinowskiego. Pułk (wcześniej batalion) walczy po stronie ukraińskiej. Dziennikarz Tadeusz Giczan podał, że "Brześć" zginął w pobliżu Lisiczańska (obwód ługański) podczas odpierania ataku rosyjskiego czołgu. "Kilku innych białoruskich ochotników zaginęło lub zostało wziętych do niewoli" - czytamy.

23:31
05.07.2022

Daniłow: Rosja nie zmieniła planów całkowitego zniszczenia Ukrainy

- Wojna nie będzie krótka. Wróg jest potężny, podstępny i nie zmienił swoich planów całkowitego zniszczenia Ukrainy - powiedział sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow, cytowany przez Ukrinform.

23:11
05.07.2022

Haidai: Ciężkie walki na obrzeżach obwodu ługańskiego

Na obrzeżach obwodu ługańskiego w pobliżu Lisiczańska toczą się ciężkie walki - przekazał szef lokalnej administracji ukraińskiej Serhij Haidai. Według niego, Rosjanie rzucają na ten kierunek wszystkie rezerwy, którymi obecnie dysponują. Gubernator obwodu ługańskiego dodał, że siły rosyjskie poniosły znaczne straty, ponieważ niektóre oddziały są wycofywane w celu przegrupowania. Serhij Haidai oświadczył też, że w ostatnich dniach wysadzono "wiele magazynów" znajdujących się "za linią wroga", niszcząc rosyjskie składy amunicji i paliwa.

22:42
05.07.2022

Drugi francuski ochotnik zginął na Ukrainie

MSZ Francji potwierdziło wcześniejsze doniesienia mediów o tym, że drugi francuski ochotnik zginął w walkach na Ukrainie. Chodzi o 20-latka, który zmarł 25 czerwca w wyniku obrażeń, których doznał w obwodzie charkowskim na początku ubiegłego miesiąca.

22:17
05.07.2022

Kanada ratyfikowała przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO

Kanada jako pierwsze państwo formalnie ratyfikowała przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO - oświadczył premier Justin Trudeau. Na początku czerwca przed letnią przerwą w obradach członkowie Izby Gmin Kanady wyrazili poparcie dla rozszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Na niedawnym szczycie w Madrycie oba skandynawski państwa zostały oficjalnie zaproszone do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Rozszerzenie NATO musi zostać ratyfikowane we wszystkich państwach członkowskich.

22:03
05.07.2022

Atak rakietowy w obwodzie chmielnickim

Doniesienia o eksplozjach napłynęły z obwodu chmielnickiego. Szef miejscowej administracji wojskowej Serhij Hamalij cytowany przez Ukrinform oświadczył, że wojska rosyjskie przeprowadziły atak z użyciem czterech pocisków rakietowych, z których jeden został zestrzelony przez siły obrony przeciwpowietrznej, a trzy uderzyły w cel na terenie rejonu jarmolińskiego. Według lokalnych władz jedna osoba została ranna, nikt nie zginął. Hamalij podał, że celem ataku była wieża ciśnień.

21:46
05.07.2022

Doniesienia o ataku rakietowym z Morza Czarnego

Wieczorem siły rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy z Morza Czarnego - podają ukraińskie media dodając, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła trzy pociski manewrujące. Według portalu Ukraina24, alarmy przeciwlotnicze ogłoszono na terenie niemal całej Ukrainy, poza obwodami mikołajowskim i chersońskim. 

21:24
05.07.2022

Mikołajów skraca godzinę policyjną

Od dziś godzina policyjna w Mikołajowie będzie obowiązywać o godzinę krócej, od 23:00 do 6:00 - podał mer miasta Ołeksandr Senkiewicz. Dotychczas godzina policyjna w stolicy obwodu mikołajowskiego rozpoczynała się o godz. 22:00.

20:58
05.07.2022

ONZ o przypadkach "wymuszonego zaginięcia" cywilów

ONZ udokumentowała 270 przypadków "arbitralnego zatrzymania i wymuszonego zaginięcia" cywilów na terenach Ukrainy znajdujących się pod kontrolą sił rosyjskich i wspieranych przez Rosję - przekazała wysoka komisarz ONZ do spraw praw człowieka Michelle Bachelet. Dodała, że ustalenia te są oparte m.in. o informacje uzyskane podczas wizyt terenowych oraz wywiady przeprowadzone z ponad 500 ofiarami i świadkami naruszeń praw człowieka. Od początku inwazji na Ukrainę, nazywaną na Kremlu "specjalną operacją wojskową" Rosja zaprzecza, by celowo atakowała cywilów.

20:41
05.07.2022

Działalność Komunistycznej Partii Ukrainy zakazana

VIII Administracyjny Sąd Apelacyjny we Lwowie wydał decyzję o zakazie działalności Komunistycznej Partii Ukrainy. W komunikacie czytamy, że sąd uznał stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości Ukrainy. Fundusze i inne aktywa Komunistycznej Partii Ukrainy, jej oddziałów regionalnych, miejskich, powiatowych oraz innych podmiotów strukturalnych przeszły na własność ukraińskiego państwa.

20:22
05.07.2022

Szmyhal: Ukraina chce jak najszybciej zostać członkiem OECD

W szwajcarskim Lugano premier Ukrainy Denys Szmyhal przekazał wniosek o członkostwo swego kraju w OECD sekretarzowi generalnemu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Mathiasowi Cormannowi. Ukraiński polityk w mediach społecznościowych oświadczył, że Ukraina podziela wszystkie zasady organizacji i chce tak szybko, jak to możliwe zostać jej członkiem. OECD skupia 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw, Polska należy do organizacji od 1996 r.

19:56
05.07.2022

Władze Kijowa dziękują mieszkańcom za zapory przeciwczołgowe

Wiceprzewodniczący Kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej Petro Pantelejew wręczył podziękowania od mera Kijowa Witalija Kliczki mieszkańcom, którzy wytwarzali "jeże", czyli zapory przeciwczołgowe. Pantelejew podkreślił, że w ramach przygotowań do obrony miasta wspólnym wysiłkiem wyprodukowano ponad 600 metalowych zapór.

19:42
05.07.2022

SG Ukrainy o sytuacji w obwodzie donieckim

Na kierunku donieckim wojska rosyjskie koncentrują główne wysiłki na przejęciu kontroli nad drogą Bachmut - Lisiczańsk oraz próbach zajęcia osady Biłohoriwka - podał w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

19:21
05.07.2022

Wielka Brytania rozważa powiększenie sił zbrojnych

Brytyjski minister obrony Ben Wallace wskazał, że liczebność sił zbrojnych kraju może zostać zwiększona w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na posiedzeniu komisji obrony powiedział, że z przebiegu wojny na Ukrainie wyciągnięte zostały wnioski, że potrzebne są większe inwestycje w środki walki elektronicznej i obronę powietrzną. Minister ocenił obecny stan tych obszarów jako "głęboko niewystarczający". - Jeśli miałaby zapaść decyzja o zwiększeniu liczebności armii, proszę się nie dziwić, że nie będzie dotyczyć kawalerii czy piechoty - mówił Wallace.

18:58
05.07.2022

Plaże morskie w Odessie nie zostaną w tym roku otwarte

Obwodowa administracja wojskowa w Odessie oraz Urząd Miejski w Odessie zrezygnowały w tym roku z otwierania plaż morskich. Powodem jest zagrożenie minowe oraz możliwość ataku rakietowego. O decyzji w mediach społecznościowych poinformował szef władz obwodu odeskiego Maksym Marczenko. Jak podawały ukraińskie media, w sobotę w miejscowości wypoczynkowej Karolino-Buhaz (rejon białogrodzki obwodu odeskiego) na wybrzeżu eksplodowała mina - na skutek wybuchu jedna osoba zginęła, a jedna doznała obrażeń. Według ukraińskiego wojska, mimo zakazu wchodzenia na plaże grupa mężczyzn pływała w morzu.

18:38
05.07.2022

Izraelskie media: Agencja Żydowska otrzymała nakaz wstrzymania prac w Rosji

Agencja Żydowska, która zajmuje się głównie pomocą w imigracji Żydów do Izraela, otrzymała od rosyjskich władz nakaz wstrzymania działalności na terenie Federacji Rosyjskiej - podają izraelskie media.

Czytaj więcej

Moskwa nakazuje Agencji Żydowskiej wstrzymanie działalności na terenie Rosji
18:25
05.07.2022

Gubernator Kaliningradu zapowiada działania odwetowe za blokadę tranzytu

Anton Alichanow, gubernator obwodu kaliningradzkiego, poinformował, że całkowity zakaz importu i eksportu jakichkolwiek towarów przez kraje bałtyckie do Rosji może być jednym z możliwych kroków w odpowiedzi na ograniczenie tranzytu do obwodu kaliningradzkiego.

17:59
05.07.2022

Szmyhal: PKB Ukrainy spadnie co najmniej o 35 proc.

W 2022 roku spadek PKB Ukrainy wyniesie co najmniej 35 proc. - powiedział premier tego kraju Denys Szmyhal na konferencji w szwajcarskim Lugano, poświęconej kwestii odbudowy Ukrainy. Szmyhal dodał, że na Ukrainie udało się przeprowadzić "w miarę udaną" kampanię siewną, a przez zachodnią granicę kraju wznowiono logistykę.

17:36
05.07.2022

Naczelny dowódca Ukrainy wzywa poborowych do rejestracji

"Przypominam, trwa wojna. Wasze państwo was potrzebuje!" - napisał w mediach społecznościowych gen. Wałerij Załużny, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, apelując do poborowych o odnowienie dokumentacji wojskowej lub zarejestrowanie się. Dodał, że ci, którzy planują podróż poza granice swych rejonów i obwodów muszą uzyskać zezwolenie z Terytorialnego Centrum Zatrudnienia i Wsparcia Socjalnego.

17:15
05.07.2022

Skwer im. Ługańskiej Republiki Ludowej w pobliżu brytyjskiej ambasady w Moskwie

W Moskwie w rejonie, w którym mieści się ambasada Wielkiej Brytanii w Rosji, jeden ze skwerów nazwano imieniem Ługańskiej Republiki Ludowej - podała rosyjska agencja Interfax. Wcześniej teren wokół ambasady USA władze Moskwy nazwały placem imienia Donieckiej Republiki Ludowej. Tzw. Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa to samozwańcze byty, powołane na części ukraińskich obwodów donieckiego i ługańskiego przez prorosyjskich separatystów. Niepodległość tzw. republik uznała Rosja i Syria oraz separatystyczne Abchazja i Osetia Południowa, które po rosyjsko-gruzińskiej wojnie w 2008 roku oddzieliły się od Gruzji.

16:53
05.07.2022

Film dokumentalny opowie o kulisach "bitwy o Kijów"

Ukraińscy filmowcy przygotowują film dokumentalny o pierwszych tygodniach wojny. Reżyserem został twórca popularnego serialu Netflixa, w filmie wystąpi wielu wysokich rangą oficerów, między innymi polski generał.

Czytaj więcej

Ukraińcy kręcą dokument na temat bitwy o Kijów. W filmie wystąpi polski generał
16:32
05.07.2022

Szojgu twierdzi, że część zachodniej pomocy wojskowej trafia na czarny rynek

- Według informacji, którymi dysponujemy, część zagranicznej broni dostarczanej przez Zachód na Ukrainę rozprzestrzenia się w regionie Bliskiego Wschodu i trafia również na czarny rynek - powiedział minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, nie przedstawiając dowodów na poparcie swych twierdzeń.

16:16
05.07.2022

MSZ Ukrainy apeluje o wykluczenie Rosji z przyszłych misji ISS

Po zdobyciu Lisiczańska przez wojska Rosji rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos w mediach społecznościowych pogratulowała armii swojego kraju przejęcia kontroli nad ukraińskim obwodem ługańskim, co określiła mianem "wyzwolenia". Roskosmos opublikował zdjęcia rosyjskich kosmonautów, pozujących z flagami separatystów z samozwańczych Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej. Na sprawę zareagował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. "Rosyjscy kosmonauci wywieszają na terenie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej flagę, pod którą rosyjskie wojska zabijają kobiety i dzieci w Donbasie, i obracają w pył całe ukraińskie miasta" - napisał na Twitterze. Rzecznik resortu kierowanego przez Dmytro Kułebę zarzucił Rosji, że ta "eksportuje swoje barbarzyństwo nawet w kosmos" i wezwał do wykluczenia Rosji ze wszystkich międzynarodowych programów kosmicznych.

15:57
05.07.2022

Białoruś wyraża gotowość do współpracy wojskowej z Wenezuelą

Aleksander Łukaszenko w nocie do Nicolása Maduro wyraził gotowość do rozwijania współpracy z Wenezuelą, w tym wojskowej.

Czytaj więcej

Łukaszenko chce rozwijać współpracę wojskową z Wenezuelą
15:26
05.07.2022

Mer Melitopola twierdzi, że w ataku na rosyjską bazę zginęło 200 żołnierzy

- W nocy z 2 na 3 lipca zniszczona została jedna z baz wojskowych na terenie miasta Melitopol. Jestem pewien, że została wyłączona z użytkowania na długi czas i że Rosjanie nie będą w stanie szybko przywrócić jej działania. Warto odnotować, że zniszczono magazyny z amunicją, z paliwem, ze smarami, baraki, a także wiele sąsiednich budynków - powiedział Iwan Fiodorow, ukraiński mer okupowanego przez Rosjan Melitopola. Cytowany przez Interfax-Ukraina Fiodorow oświadczył, że podczas ataku zginęło "ponad 200" Rosjan, a "prawie 300" zostało rannych. Mer zastrzegł, że nie są to oficjalne dane lecz ocenił, że informacje są "dość wiarygodne".

15:08
05.07.2022

Andriuszczenko: Większość mieszkańców Mariupola nie ma dostępu do wody

Doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko podał, że w zajętym przez Rosjan mieście jedynie 3 proc. mieszkańców ma dostęp do wody. Według niego w Mariupolu nie ma lekarzy, co sprawia, że ponad 100 tys. osób nie ma opieki medycznej ani dostępu do leków.

14:49
05.07.2022

Co najmniej jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w wyniku uderzenia rakiety w Słowiańsku

Lokalna policja poinformowała, że pocisk spadł na targowisko. 

Żółty dym wydobywał się ze sklepu motoryzacyjnego, a płomienie ogarnęły rzędy straganów, gdy strażacy próbowali ugasić pożar - podaje agencja Reutera.

W pierwszych komunikatach nie informowano, ile osób przebywało na targowisku w czasie ataku.

14:38
05.07.2022

Rosjanie ostrzeliwują centrum Słowiańska

Słowiańsk w obwodzie donieckim znalazł się pod ostrzałem rosyjskiej armii - poinformował mer miasta.

W ostatnim czasie w mieście mieszkało ponad 100 tys. osób. Według doniesień ukraińskich mediów w ostatnich godzinach setki osób uciekły ze Słowiańska. Władze planowały też dalsze akcje ewakuacyjne.

14:25
05.07.2022

IKEA po raz ostatni otwiera działalność w Rosji przed wyjściem z rynku

IKEA otworzyła dziś po raz ostatni swoje sklepy w Rosji.

"Towary będą w sprzedaży tak długo, jak długo będą w magazynie" - poinformowano klientów.

IKEA, która nadal prowadzi 14 centrów handlowych w kraju, poinformowała w zeszłym miesiącu, że sprzeda fabryki, zamknie biura i zredukuje swoją 15-tysięczną siłę roboczą, ponieważ nie spodziewa się wznowienia sprzedaży w przewidywalnej przyszłości.

13:58
05.07.2022

Kreml planuje połączenie kolejowe z Donbasem

Rosja planuje uruchomienie połączenia kolejowego między południowym obwodem rostowskim a obwodami donieckim i ługańskim - podała rosyjska agencja informacyjna TASS, powołując się na władze obwodu rostowskiego.

Doniesienia te pojawiają się w momencie, gdy siły rosyjskie skupiają się na kolejnych celach we wschodniej części Ukrainy, w obwodzie donieckim, po tym jak prezydent Władimir Putin ogłosił zwycięstwo w sąsiednim obwodzie ługańskim.

13:55
05.07.2022

Ukraińska matematyczka Maryna Wiazowska zdobyła Medal Fieldsa, najbardziej prestiżową nagrodę w dziedzinie matematyki

37-letnia Wiazowska urodziła się i wychowała w Kijowie. Naukowo związana jest z Politechniką Federalną w Lozannie. Jest drugą kobietą w historii, która otrzymała Medal Fieldsa, często określany jako matematyczny Nobel.

13:41
05.07.2022

Zełenski rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii

Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Prezydent Ukrainy podziękował Wielkiej Brytanii za niedawną decyzję o przekazaniu 1 miliarda funtów pomocy w sferze bezpieczeństwa.

13:21
05.07.2022

Rosja bliżej gospodarki wojennej

Duma Państwowa poparła dwie inicjatywy.

Czytaj więcej

Duma udziela pierwszej zgody na wprowadzenie w Rosji gospodarki wojennej
12:56
05.07.2022

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii

- To historyczny moment. Dla Finlandii, Szwecji, NATO i naszego wspólnego bezpieczeństwa - powiedział Jens Stoltenberg.

Czytaj więcej

Członkowie NATO podpisali protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii
12:35
05.07.2022

Wołodin: Ukraina robi wszystko, by rosyjskie siły zbrojne nie zatrzymały się na granicy Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej

Czytaj więcej

Wołodin: Ukraina robi wszystko, by rosyjskie siły zbrojne się nie zatrzymały
12:32
05.07.2022

Łukaszenka bije w zagranicznych inwestorów. Również rosyjskich

Białoruski reżim zakazał zagranicznym inwestorom z „nieprzyjaznych krajów” sprzedaży swojego białoruskiego biznesu. Na liście jest 190 firm nie tylko z kapitałem z Unii i USA, ale też z…Rosji.

Czytaj więcej

Mińsk blokuje zagranicznych inwestorów, także z Rosji
12:17
05.07.2022

Szpieg FSB przejmuje władzę w okupowanym przez Moskwę obwodzie chersońskim

Władze powołane przez Kreml poinformowały, że Siergiej Jelisiejew "został szefem rządu w obwodzie chersońskim".

Były ukraiński parlamentarzysta, który przeszedł na stronę Rosji, Aleksiej Kowaliow, został według doniesień mianowany zastępcą Jelisiejewa.

12:00
05.07.2022

Scholz: Obecny kryzys nie potrwa kilka tygodni

- Musimy być przygotowani, że ta sytuacja nie zmieni się w przewidywalnej przyszłości. Mówiąc inaczej, stoimy przed historycznym wyzwaniem - mówi o rosnących kosztach życia kanclerz Niemiec.

Czytaj więcej

Kanclerz Scholz przygotowuje Niemców na długi kryzys
11:43
05.07.2022

Szojgu: Rosja utworzyła dwa korytarze humanitarne na Morzu Czarnym i Azowskim, aby ułatwić eksport zboża

- Podejmowany jest zestaw środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglugi na wodach Morza Czarnego i Azowskiego. Zagrożenie minowe na wodach portu w Mariupolu zostało całkowicie wyeliminowane - przekazał rosyjski minister obrony.

11:08
05.07.2022

Gwiazda WNBA apeluje do Bidena o pomoc

Zawodniczce Phoenix Mercury grozi do 10 lat więzienia. Amerykanka od marca przebywa w areszcie.

Czytaj więcej

Zatrzymana w Rosji koszykarka apeluje do prezydenta Bidena o pomoc
10:49
05.07.2022

Państwa NATO podpisały protokoły akcesyjne dotyczące Finlandii i Szwecji

Protokoły akcesyjne niezbędne do przyjęcia Szwecji i Finlandii zostały podpisane w siedzibie NATO w Brukseli. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele wszystkich 30 państw członkowskich. Wraz z podpisaniem rządy państw natowskich upoważniają sekretarza generalnego Sojuszu do oficjalnego zaproszenia Szwecji i Finlandii do członkostwa. 

10:39
05.07.2022

Drugi francuski ochotnik zabity na Ukrainie

Na Ukrainie zginął kolejny obywatel Francji, który walczył po stronie ukraińskiej przeciwko wojskom rosyjskim.

Ofiarą jest 20-letni Adrien D., który został ranny w obwodzie charkowskim na początku czerwca podczas rosyjskiego ostrzału artyleryjskiego.

Ciężko ranny, w śpiączce, Adrien D. był leczony w szpitalu polowym w rejonie Charkowa. Należał do Międzynarodowego Legionu walczącego na Ukrainie razem z ukraińskim wojskiem przeciwko Rosji.

1 czerwca na Ukrainie zginął Wilfried Bleriot. Jego pogrzeb odbył się we Francji 30 czerwca.

Według doniesień medialnych, na Ukrainie walczy obecnie około 50 Francuzów.

10:34
05.07.2022

Gubernator Odessy apeluje do Rosjan, by złożyli broń

"Czyniąc to, nie zdradzacie narodu rosyjskiego i swojej ojczyzny. Przeciwnie, dajecie Rosji szansę na zachowanie godności i dajecie nadzieję na przyszłość" - przekonuje gubernator obwodu odeskiego.

Czytaj więcej

Gubernator do rosyjskich żołnierzy: Życie nie jest dane, by wykonywać zbrodnicze rozkazy reżimu Putina
10:08
05.07.2022

Rosja straciła ponad 36 tys. żołnierzy

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że od 24 lutego Rosja straciła 36 350 żołnierzy. 

Dodatkowo Rosjanie stracili także 1 594 czołgi, 3 772 transportery opancerzone, 2 634 pojazdy i cysterny paliwowe, 806 systemów artyleryjskich, 247 systemów rakietowych wielokrotnego odpalania, 105 systemów obrony przeciwlotniczej, 187 śmigłowców, 217 samolotów, 660 bezzałogowych statków powietrznych i 15 łodzi.

09:57
05.07.2022

Ukraina tematem rozmów między USA a Chinami

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen poruszyła kwestię obaw swojego rządu dotyczące wpływu wojny Rosji na Ukrainę w rozmowie z chińskim wicepremierem Liu He - poinformował Departament Skarbu.

Podniosła też kwestię nieuczciwych i nierynkowych chińskich praktyk gospodarczych. 

09:32
05.07.2022

Gliński zapowiada gotowość Polski do pomocy w odbudowie Ukrainy

- Proces odbudowy nie powinien ograniczać się do zwykłego przywrócenia przedwojennego status quo, ponieważ stanowi on ogromną szansę na odbudowę na lepsze - powiedział wicepremier Piotr Gliński.

- Polska jest gotowa odegrać aktywną rolę w powojennej odbudowie kraju, zarówno poprzez zaangażowanie strony ukraińskiej na poziomie rządowym, regionalnym i lokalnym, jak i pozarządowym - zadeklarował minister kultury

09:30
05.07.2022

Rosyjskie ataki na Słowiańsk, Kramatorsk i Mikołajów

W obwodzie donieckim w nocy ostrzelano miasta Słowiańsk i Kramatorsk - powiedział gubernator Pawło Kyryłenko. - W obwodzie donieckim nie ma bezpiecznego miejsca bez ostrzału - dodał.

Mer Mikołajowa poinformował o rakietach, które spadły rano na miasto. 

09:21
05.07.2022

Japonia zatwierdziła kolejny pakiet antyrosyjskich sankcji

Nowe sankcje Japonii obejmują zakaz importu rosyjskiego złota. Japońskie firmy nie mogą też świadczyć usług audytorskich, konsultingowych i księgowych w Rosji.

Czytaj więcej

Japonia nałożyła embargo na rosyjskie złoto
09:17
05.07.2022

Białoruś zamraża zagraniczne udziały w 190 swoich firmach

Białoruś poinformowała we wtorek, że zamraża zagraniczne udziały w 190 białoruskich firmach, w tym w EPAM Systems i Lukoil Belarus, w odpowiedzi na zachodnie sankcje za wspieranie inwazji Rosji na Ukrainę i łamanie praw człowieka.

Akcjonariusze z krajów, które "dopuszczają się nieprzyjaznych działań wobec białoruskich osób prawnych i/lub fizycznych, mają zakaz zbywania swoich akcji."

08:36
05.07.2022

Borrell: UE uwalnia się od zależności, która utrudniała decyzje wobec Putina

Unia Europejska stopniowo uwalnia się od zależności, które od dawna hamowały decyzje polityczne, mimo agresywności prezydenta Rosji Władimira Putina - powiedział Josep Borell.

- Do końca 2022 roku UE zmniejszy import rosyjskiej ropy o 90%. Szybko ograniczamy też import gazu. Władimir Putin prawdopodobnie myślał, że Europa nie odważy się nałożyć sankcji ze względu na swoją zależność energetyczną od Rosji. Jest to jeden z istotnych błędnych obliczeń dokonanych przez rosyjski reżim w tym konflikcie - uważa szef unijnej dyplomacji 

Borrell przyznał, że tak szybkie odejście od rosyjskiej energii stwarza poważne trudności dla wielu krajów UE, a także dla kilku sektorów gospodarki.

Czytaj więcej

Borrel: Zależność od Rosji utrudniała decyzję wobec Putina
08:27
05.07.2022

Rosyjscy kosmonauci pozowali do zdjęcia z flagami donieckiej i ługańskiej republiki ludowej

Rosyjska agencja kosmiczna gratulowała armii przejęcia kontroli nad obwodem ługańskim.

Czytaj więcej

Flagi separatystów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kosmonauci gratulują rosyjskiej armii
08:02
05.07.2022

Wielka Brytania: Walki w obwodzie donieckim będą kontynuowane w ten sam sposób

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Rosja przejęła kontrolę nad całym obwodem. Odwrót Ukrainy zgodnie z planem
07:41
05.07.2022

Johnson: Szkocja i Walia deklarują 120 mln dolarów pomocy wojskowej dla Ukrainy

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił, że Szkocja i Walia wspólnie przeznaczyły 100 milionów funtów (120 milionów dolarów) na wsparcie wojskowe dla Ukrainy. Johnson podziękował również obu krajom za przyjęcie 9 tys. ukraińskich uchodźców. 

07:40
05.07.2022

Scholz i Macron rozmawiali o wojnie na Ukrainie

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się w poniedziałek wieczorem w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Najważniejszymi tematami rozmów było porozumienie francusko-niemieckie w sprawie dalszego przebiegu wojny na Ukrainie oraz dalsze wsparcie dla tego kraju - podał Pałac Elizejski. Omówiono również kroki w kierunku europejskiej niezależności w obszarach energii, obrony i surowców strategicznych.

07:38
05.07.2022

Inflacja najwyższa od 1997 roku. Co trzecia osoba wini za to politykę rządu

Niemal tyle samo respondentów uważa, że rekordowa inflacja to wynik polityki rządu i inwazji Rosji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Sondaż: Kto odpowiada za wysoką inflację w Polsce? Najwięcej wskazało politykę rządu
07:18
05.07.2022

Amerykański think tank: Putin zarządził przerwę operacyjną

Prezydent Rosji chce, by jednostki biorące udział w oblężeniu Lisiczańska odpoczęły przed kolejną ofensywą.

Czytaj więcej

Putin prawdopodobnie zarządził przerwę operacyjną po zdobyciu Lisiczańska
07:04
05.07.2022

Rosja zaatakowała obwód dniepropietrowski 7 rakietami

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentyn Rezniczenko poinformował, że w nocy Rosja zaatakowała region siedmioma pociskami. Ukraińskie siły zbrojne zestrzeliły sześć z nich, a jeden trafił w dzielnicę mieszkalną w mieście Pokrowsk, uszkadzając kilka domów. Na razie nie odnotowano żadnych ofiar. 

07:00
05.07.2022

Ukraińska flaga na Wyspie Węży zostanie wzniesiona, gdy na miejscu pojawią się żołnierze

Wyspa została w ubiegłym tygodniu porzucona przez Rosjan.

Czytaj więcej

Na Wyspie Węży nie ma żołnierzy, którzy mogliby wznieść ukraińską flagę
06:29
05.07.2022

Ukraińska armia przygotowuje się do dalszej obrony

- To ostatnie zwycięstwo Rosji na terytorium Ukrainy - powiedział w nagraniu zamieszczonym w internecie Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Wołodymyra Zelenskiego.

Czytaj więcej

Po utracie obwodu ługańskiego siły ukraińskie zbierają się do obrony obwodu donieckiego
06:13
05.07.2022

Ławrow odwiedzi Hanoi przed spotkaniem G20

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przyleci do Hanoi we wtorek na dwudniową wizytę w Wietnamie przed udaniem się na spotkanie G20 w tym tygodniu w Indonezji.

06:03
05.07.2022

Relacja z poniedziałku

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 131