Flagi separatystów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kosmonauci gratulują rosyjskiej armii

Rosyjska agencja kosmiczna opublikowała zdjęcia, na których widać kosmonautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej trzymających flagi dwóch samozwańczych, separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy.

Publikacja: 05.07.2022 08:26

Flagi separatystów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kosmonauci gratulują rosyjskiej armii

Foto: AFP

W wiadomości zamieszczonej na oficjalnym kanale Roskosmos w serwisie Telegram, Oleg Artemiew, Denis Matwiejew i Siergej Korsakow trzymają flagi dwóch okupowanych terytoriów wschodniej Ukrainy.

Wiadomość towarzysząca zdjęciom brzmi: "Dzień Wyzwolenia Ługańskiej Republiki Ludowej! Świętujemy zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie".

"Roskosmos i nasi kosmonauci, którzy pracują dziś na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, przyłączają się do gratulacji szefa LPR Leonida Pasecznika z okazji dnia wielkiego zwycięstwa" - przekazała rosyjska agencja kosmiczna.

"To długo oczekiwany dzień, na który mieszkańcy okupowanych terenów obwodu ługańskiego czekali osiem lat. Jesteśmy pewni, że 3 lipca 2022 roku na zawsze zapisze się w historii republiki. Obywatele sojuszniczej Donieckiej Republiki Ludowej, czekajcie!" - poinformowano.

Nie wiadomo, w jaki sposób flagi mogły dotrzeć do ISS, choć 3 czerwca do stacji kosmicznej zadokował bezzałogowy rosyjski towarowy statek kosmiczny Progress, po odlocie z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Według NASA, przewoził on prawie trzy tony żywności, paliwa i zaopatrzenia.

Na stacji oprócz Rosjan znajdują się amerykańscy kosmonauci: Jessica Watkins, Robert Hines i Kjell N Lindgren oraz Włoszka Samantha Cristoforetti z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Artemiew, Matwiejew i Korsakow byli pierwszą rosyjską załogą, która dołączyła do ISS od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, a kiedy wyłonili się z kapsuły Sojuz w żółtych uniformach, było to powszechnie postrzegane jako przesłanie solidarności z Ukrainą. Kosmonauci byli jednak nieśmiali co do tej interpretacji. Zapytany o kombinezony w tamtym czasie Artemiew powiedział, że każda załoga wybrała swój własny.

- Przyszła kolej na nas, by wybrać kolor. Mieliśmy dużo żółtego materiału, więc musieliśmy go wykorzystać - powiedział. - Więc dlatego musieliśmy nosić żółty - dodał.

Konflikty zbrojne
Ukraiński kontratak: jutro, pojutrze, za tydzień
Konflikty zbrojne
Tak zmasowanego ataku dronów na Kijów jeszcze nie było
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458
Konflikty zbrojne
Wiceszef rosyjskiego MSZ precyzuje warunki "sprawiedliwego i trwałego pokoju"
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Węgry zyskały sojusznika. Ateny i Budapeszt blokują sankcje wobec Rosji
Konflikty zbrojne
Ukraińcy rozpoczynają szkolenia na czołgach Abrams