Borrel: Zależność od Rosji utrudniała decyzję wobec Putina

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell uważa, że Unia Europejska stopniowo uwalnia się od zależności, które od dawna hamowały decyzje polityczne podejmowane w odpowiedzi na agresywne działania prezydenta Rosji Władimira Putina.

Publikacja: 05.07.2022 08:49

Borrel: Zależność od Rosji utrudniała decyzję wobec Putina

Foto: AFP

- Do końca 2022 roku UE zmniejszy import rosyjskiej ropy o 90 proc.. Szybko ograniczamy też import gazu. Władimir Putin prawdopodobnie myślał, że Europa nie odważy się nałożyć sankcji ze względu na swoją zależność energetyczną od Rosji. Jest to jeden z istotnych błędnych obliczeń dokonanych przez rosyjski reżim w tym konflikcie - ocenił Borrell.

Wysoki rangą unijny urzędnik przyznał również, że tak szybkie odejście od rosyjskiej energii stwarza poważne trudności dla wielu krajów UE, a także dla kilku sektorów gospodarki.

Czytaj więcej

Putin prawdopodobnie zarządził przerwę operacyjną po zdobyciu Lisiczańska

- To jest cena, którą musimy zapłacić za ochronę naszej demokracji i prawa międzynarodowego, i podejmujemy niezbędne kroki, by rozwiązać te problemy w duchu pełnej solidarności - podkreślił.

Unia Europejska rozpoczęła prace nad kolejnym, siódmym pakietem sankcji, który może obejmować embargo na import złota z Rosji.

Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Kanada i Japonia już zapowiedziały, że w ramach nowych sankcji wobec Rosji wprowadzą zakaz importu złota z Rosji.

Złoto stanowi znaczną część rosyjskiego eksportu: w 2021 roku Rosja zarobiła na nim około 15,5 mld dolarów.

Dyplomacja
Iran pokazał swój pierwszy pocisk hipersoniczny
Dyplomacja
USA: Chiny coraz agresywniejsze. Komuś może stać się krzywda
Dyplomacja
Cieśnina Tajwańska: O krok od kolizji niszczyciela USA z chińskim okrętem
Dyplomacja
Chiny: Dążymy do dialogu. Starcie z USA byłoby katastrofą
Dyplomacja
Tajna wizyta szefa CIA w Chinach