04:42
25.04.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 61
01:05
25.04.2022

Kończymy niedzielną relację

Na kolejne wiadomości z Ukrainy zapraszamy od rana.

01:01
25.04.2022

Prezydent Biden liczy na bliską współpracę z prezydentem Macronem w sprawie Ukrainy

Gratulując prezydentowi Macronowi zwycięstwa Joe Biden podkreślił, że liczy na bliską współpracę dotyczącą wspierania Ukrainy, obrony demokracji i walki o klimat.

00:43
25.04.2022

Prezydent Zełenski pogratulował zwycięstwa Emmanuelowi Macronowi

"Życzę Emmanuelowi Macronowi nowych sukcesów z korzyścią dla narodu francuskiego. Doceniam wsparcie Francji i jestem przekonany: wspólnie dążymy do nowych zwycięstw! Za silną i zjednoczoną Europę!" – napisał prezydent w mediach społecznościowych.

00:17
25.04.2022

Brytyjczycy: Rosja planuje przeprowadzić referendum w Chersoniu

Według najnowszego raportu brytyjskiego Ministerstwa Obrony Rosja planuje „zainscenizowane referendum” w mieście Chersoń, mające na celu usprawiedliwienie okupacji.

Miasto jest kluczowe dla celu Rosji, jakim jest zbudowanie mostu lądowego na Półwysep Krymski – który został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

Chersoń jest jedynym dużym miastem, które Rosja zdołała przejąć od czasu inwazji pod koniec lutego. Jednak niektóre okoliczne tereny zostały od tego czasu odbite przez wojska ukraińskie, a walki w regionie trwają.

00:04
25.04.2022

Sekretarz stanu USA jest w Kijowie

Sekretarz stanu USA Antony Blinken przyjechał do Kijowa i prowadzi rozmowy z prezydentem Ukrainy Zełenskim - poinformował w mediach społecznościowych doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz.

Sekretarz Blinken jest najwyższym rangą urzędnikiem amerykańskim, który odwiedził stolicę Ukrainy od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji.

23:52
24.04.2022

Rosjanie uniemożliwiają cywilom wyjazd z Chersonia

Rosyjskie siły nie wypuściły z miasta Chersoń dużego konwoju z ludźmi,  którzy próbowali opuścić miasto, aby nie wziąć udziału w tzw. referendum - informuje na Telegramie konto Operacyjne Siły Zbrojne Ukrainy. Opublikowano też film ze zdarzenia. Wcześniej szef chersońskiej obwodowej administracji wojskowej Giennadij Łaguta powiedział, że agresorzy przygotowują „referendum” w obwodzie chersońskim na początku maja, ale teren ten należy do Ukrainy i czeka na uwolnienie.

23:29
24.04.2022

Macron przemawiając po wygranej wspomniał o Ukrainie

Francja na tle trwającego konfliktu na Ukrainie musi wzmocnić swoje siły we wszystkich dziedzinach - powiedział po wygranej w wyborach prezydent Francji Emmanuel Macron. - Wojna na Ukrainie przypomina nam, że żyjemy w tragicznych czasach - zwrócił uwagę.

22:57
24.04.2022

Urzędnik: Rosjanie przygotowują się do ataku na Krzywy Róg, rodzinne miasto Zełenskiego

Ołeksandr Wiłkuł, szef administracji wojskowej Krzywego Rogu, powiedział, że w najbliższych dniach spodziewana jest ofensywa Rosjan, ale miasto jest na to „w pełni przygotowane”.

22:36
24.04.2022

Krzemieńczuk trafiony dziewięcioma rosyjskimi pociskami

Dmytro Łunin, szef administracji obwodu połtawskiego, przekazał w niedzielę, że dziewięć rosyjskich pocisków uderzyło miasto Krzemieńczuk w środkowej Ukrainie. - Wróg nie ma żadnego szacunku, nawet w tak święty dzień - powiedział, nawiązując do obchodzonej dziś w Kościele prawosławnym Wielkanocy.

Łunin nie podał żadnych informacji dotyczących konsekwencji ataków.

22:21
24.04.2022

Bellingcat: Od początku wojny Rosja zużyła ok. 70 proc. swoich precyzyjnych pocisków

Dziennikarz śledczy, dyrektor wykonawczy i prezes zarządu platformy Bellingcat Christo Grozev w rozmowie z ukraińską telewizją informacyjną ocenił, że jeśli chodzi o precyzyjne pociski, Rosjanie „mają około 30 proc. tego, z czym rozpoczęli wojnę”. Dodał, że Ukraina „pracuje nie tylko nad zestrzeliwaniem i niszczeniem pocisków, ale także nad identyfikacją osób, które mogą te pociski zaprogramować”. - Dlatego nie zdziwię się, jeśli w Rosji zabraknie nie tylko sprzętu, ale także tak zwanego oprogramowania - dodał.

21:54
24.04.2022

Ukraińcy i przyjaciele Ukrainy pomalowali płot przed ambasadą Rosji w Wiedniu na niebiesko-żółto

Jak tłumaczy portal Ukrinform ogrodzenie, pierwotnie będące miejscem upamiętniania rosyjskiego bestialstwa na Ukrainie, zostało pomalowane na ukraińskie barwy „aby Rosjanie nie mogli tak łatwo pozbyć się wspomnień o krwawej wojnie, jaką prowadzą z narodem ukraińskim”.

21:34
24.04.2022

Zacharowa: Rosja i Białoruś wiedzą, jak odpowiedzieć na sankcje Zachodu

Rosja i Białoruś od wielu lat są objęte zachodnimi sankcjami i wiedzą, jak na nie reagować - powiedziała w rozmowie z białoruską telewizją rzeczniczka rosyjskiego MSZ. - Siła tkwi w jedności - dodała.

Zdaniem Zacharowej „fundamentalną zasadą Zachodu jest nieakceptowanie polityki Rosji”. Według niej ​​ta sama „zasada” dotyczy Wenezueli, Kuby i innych krajów, ale może się ona „zmienić w ciągu jednej sekundy”, kiedy „zachodni przywódcy muszą rozwiązać swoje palące problemy”.

20:54
24.04.2022

Biden: Będziemy nadal wspierać Ukraińców w ich walce

„Dwa miesiące po tym, jak Putin rozpoczął niesprowokowany i nieuzasadniony atak na Ukrainę, Kijów nadal stoi. Prezydent Zełenski i jego demokratycznie wybrany rząd pozostają u władzy. Będziemy nadal wspierać Ukraińców w ich walce o obronę ojczyzny” - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden, dwa miesiące po rosyjskiej inwazji.

20:18
24.04.2022

Banki z USA odmawiają otwarcia nowych rachunków dla rosyjskiego konsulatu w Nowym Jorku

Amerykańskie banki odmawiają otwarcia nowych rachunków dla rosyjskiego konsulatu generalnego w Nowym Jorku - ubolewa w rozmowie z agencją TASS konsul generalny Wiaczesław Sławkin, podkreślając, że „nie ma dostępu do kont, nie można wypłacić pieniędzy, płacić rachunków za media”.

Wcześniej ambasador Rosji w Stanach Zjednoczonych Anatolij Antonow poinformował, że rachunki rosyjskich konsulatów generalnych w Houston i Nowym Jorku zostały zamknięte przez Bank of America.

20:08
24.04.2022

Szef Bellingcat: Rosja straciła 90 proc. swoich najlepszych spadochroniarzy

Rosja już na początku wojny z Ukrainą straciła 90 proc. swoich najlepszych spadochroniarzy, bez których nie da się zdobyć kluczowej infrastruktury - powiedział dziennikarz śledczy, dyrektor wykonawczy i prezes zarządu platformy Bellingcat Christo Grozev. Zauważył również, że w drugim rzucie Rosja straciła większość wysokiej klasy wojska, tzn. żołnierzy, którzy byli zaangażowani jako najemnicy. Zdaniem Grozeva mobilizacja w Rosji wywołaby kryzys społeczny, a jakość wojska po mobilizacji spadnie o prawie 70 proc.

19:39
24.04.2022

Liczba uchodźców, którzy opuścili Ukrainę od 24 lutego, wynosi 5 186 744

Takie dane (z 23 kwietnia) przekazało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Ponad 1,15 mln Ukraińców wyjechało w kwietniu, a 3,4 mln opuściło kraj w marcu.

Najwięcej Ukraińców wyjechało do Polski, obecnie jest ich nad Wisłą 2,9 mln. Druga pod względem liczby przyjętych uchodźców jest Rumunia - ponad 774 tys. osób.

19:08
24.04.2022

Doradca Zełenskiego: Rosjanie zniszczyli ukraińskie aktywa o wartości ok. 650 mld dolarów

W wyniku rosyjskiej agresji zniszczono ukraińskie aktywa o wartości ok. 650 miliardów dolarów - poinformował doradca prezydenta ds. gospodarczych Oleh Ustenko.

- W pierwszym tygodniu wojny nasze straty wyniosły 100 miliardów dolarów. To nasze aktywa zniszczone przez rosyjskich okupantów. Liczba ta rosła z każdym dniem. Teraz jest to około 650 miliardów dolarów – powiedział Ustenko, cytowany przez Ukrinform.

Według niego, biorąc pod uwagę dodatkowe straty, spowodowane negatywnym wpływem rosyjskiej agresji na biznes i gospodarkę, ukraińskie straty wynoszą ok. 1 biliona dolarów.

18:39
24.04.2022

Korytarz ewakuacyjny z Mariupola w niedzielę nie został otwarty

Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk powiedziała, że korytarz ewakuacyjny z Mariupola nie został otwarty w niedzielę, ponieważ strona rosyjska nie zagwarantowała zawieszenia broni. - Spróbujemy ponownie jutro - zapowiedziała.

18:16
24.04.2022

USA i Ukraina rozmawiają o wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów do pomocy Kijowowi

Kijów i Waszyngton rozmawiają o wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów do pomocy finansowej dla Ukrainy - powiedział w wywiadzie dla CBS ukraiński premier Denys Szmyhal stwierdził to w wywiadzie dla CBS. - Prowadzimy takie negocjacje ze Stanami Zjednoczonymi i wszystkimi naszymi partnerami (...). To bardzo ważna międzynarodowa kwestia i cel, międzynarodowy cel dla całego cywilizowanego świata - znaleźć rozwiązanie, jak przejąć te zamrożone aktywa i sfinansować odbudowę Ukrainy - powiedział szef rządu. 

17:54
24.04.2022

Prorosyjska demonstracja odwołana w stolicy Niemiec

Część źródeł podaje, że w dzielnicy Marzahn w stolicy Niemiec, w której mieszka wielu imigrantów z krajów byłego Związku Radzieckiego, policja zmusiła jednego kierowcę do zdjęcia rosyjskiej flagi z maski, a inni „nawet nie próbowali użyć podobnych akcesoriów”.

Czytaj więcej

Odwołano prorosyjską demonstrację w Berlinie. Zamiast tego demonstracja „ludzie przeciwko zombie”
17:33
24.04.2022

Niemieckie dostawy broni dla Ukrainy mogą zostać dodatkowo spowolnione przez blokadę ze strony Szwajcarii

Jak informuje szwajcarska gazeta „SonntagsZeitung”, rząd w Bernie nie zgadza się na to, aby Niemcy przekazały Ukrainie pociski do bojowych wozów piechoty typu Marder. Ich producent – niemiecki koncern zbrojeniowy Rheinmetall – wytwarza pociski do Marderów właśnie w Szwajcarii.

Czytaj więcej

Szwajcaria blokuje niemieckie dostawy broni dla Ukrainy
17:03
24.04.2022

Przedstawiciel ONZ wzywa do przerwania działań wojennych w Mariupolu

Amin Awad, koordynator ONZ ds. sytuacji kryzysowych w Ukrainie, powiedział, że należy natychmiast przerwać walki w Mariupolu, aby ludność cywilna miała możliwość ewakuacji.

„W Mariupolu zagrożone jest życie dziesiątek tysięcy ludzi, w tym kobiet, dzieci i osób starszych (...). Potrzebujemy teraz przerwy w walce na ratowanie życia. Im dłużej będziemy czekać, tym więcej żyć będzie zagrożonych. Oni (cywile) muszą mieć możliwość bezpiecznej ewakuacji już dziś. Jutro może być za późno” – wskazał Awad w wydanym oświadczeniu.

16:55
24.04.2022

Zastępca doradcy Bidena ds. bezpieczeństwa: W tym tygodniu kolejna pomoc dla Ukrainy

W stacji NBC Jon Finer mówił, że „właściwie każdego dnia, a jeśli nie każdego dnia, to każdego tygodnia” USA ogłaszały kolejne dostawy pomocy dla Ukrainy. - Będziemy mieli jeszcze więcej do powiedzenia na ten temat w nadchodzącym tygodniu - zapowiedział.

Czytaj więcej

Przedstawiciel Białego Domu zapowiada jeszcze więcej pomocy USA dla Ukrainy
16:32
24.04.2022

W Niemczech jest ponad 370 tys. ukraińskich uchodźców

Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych niemiecka policja federalna potwierdziła do tej pory przybycie 376 124 uchodźców z Ukrainy. Są to głównie dzieci, kobiety i osoby starsze - poinformowano w opublikowanym w niedzielę wpisie na Twitterze.

16:02
24.04.2022

Główny gazociąg w obwodzie ługańskim uszkodzony przez rosyjski ostrzał

Ostrzał uszkodził gazociąg w okolicy miejscowości Hirśke. W ogniu stanęła podstacja transformatorowa - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Według niego odciętych od gazu jest około 5,5 tys. domostw.

15:35
24.04.2022

Agresja Rosji na Ukrainę zachwiała światowym rynkiem oleju spożywczego

Indonezja całkowicie wstrzymuje eksport oleju palmowego.

Czytaj więcej

Indonezja zakazuje eksportu oleju palmowego. Ceny gwałtownie rosną
15:03
24.04.2022

Ukraina odpowiada szefowi MSZ Austrii: Podejście strategicznie krótkowzroczne

Naród ukraiński płaci wysoką cenę za błędy popełnione przez wiele europejskich rządów - powiedział Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

14:27
24.04.2022

Minister spraw zagranicznych Austrii: Ukraina nie powinna zostać członkiem UE

Ukrainie nie należy proponować członkostwa w Unii Europejskiej - uważa austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg.

Czytaj więcej

Szef austriackiej dyplomacji: Ukraina nie powinna być członkiem UE
13:40
24.04.2022

Łukaszenko wzywa kraje sąsiednie do "przyjaznych stosunków"

"Dbajmy o świat. To jest teraz tak ważne".

Czytaj więcej

Łukaszenko apeluje do sąsiadów: Żyjmy razem w przyjaźni
13:27
24.04.2022

Niemiecki biznes nie chce zrezygnować z Rosji

Wojna w Ukrainie to za mało dla niemieckich przedsiębiorców, by zrezygnować z intratnych interesów

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie. Krwawe interesy niemieckiego biznesu
13:03
24.04.2022

Praca rosyjskiej ambasady w Waszyngtonie jest „zablokowana”

Ambasador Rosji w Waszyngtonie poinformował, że "konta bankowe są zamknięte, a personel otrzymuje groźby".

Czytaj więcej

Antonow: Praca ambasady Rosji w USA jest zablokowana
12:39
24.04.2022

W wyniku rosyjskiego ostrzału w niedzielę w obwodzie donieckim zginęło dwoje dzieci

W wyniku działań wojennych zginęły dwie dziewczynki w wieku 5 i 14 lat.

12:32
24.04.2022

Przez wojnę w Ukrainie z niemieckich sklepów znika olej

 Niemcy przyjeżdżają po deficytowe towary do Polski.

Czytaj więcej

Niemieckie problemy wchodzą do polskich sklepów. Z półek znikają kolejne towary
12:29
24.04.2022

Rosyjska redakcja BBC publikuje zdjęcia Czernichowa. "Skala zniszczeń jest niewyobrażalna"

11:46
24.04.2022

Zbankrutował bank rosyjskich oligarchów

 Holenderscy i niemieccy klienci w panice. Od piątku nie mają dostępu do swoich pieniędzy

Czytaj więcej

Zbankrutował holenderski bank należący do rosyjskich oligarchów
11:40
24.04.2022

Podolak proponuje specjalne rozmowy z Rosją na temat Azowstalu

- Rosja powinna się zastanowić nad resztkami swojej reputacji - stwierdził doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Czytaj więcej

Podolak proponuje Rosji rozmowy na temat Azowstalu
11:00
24.04.2022

Załamanie na rynku nowych samochodów w Rosji

Sprzedaż gwałtownie spada, a ceny gwałtownie rosną.

Czytaj więcej

Rynek nowych samochodów w Rosji topnieje. Łada o 64 proc. w dół
10:15
24.04.2022

Onet:  Rosjanie wożą przez Polskę paliwo jądrowe na Węgry

Polska zgodziła się, by Rosjanie przewozili nad naszym terytorium paliwo do rozbudowywanej przez nich elektrowni atomowej na Węgrzech

Czytaj więcej

Rosyjskie samoloty z paliwem dla Węgier nad Polską
09:48
24.04.2022

Brytyjskie MON: Ukraina skutecznie odpiera ataki

Pomimo osiągnięcia przez Rosję pewnych zdobyczy terytorialnych, opór ukraiński był silny   i przyniósł znaczne straty siłom rosyjskim = przekazał w najnowszym raporcie brytyjski wywiad.

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad o "słabym rosyjskim morale"
09:24
24.04.2022

Od początku inwazji zginęło 213 dzieci

W wyniku działań wojennych 389 dzieci zostało rannych.

09:02
24.04.2022

Rosjanie porwali konsula honorowego Bułgarii

W Melitopolu Rosjanie uprowadzili konsula honorowego Bułgarii.

08:53
24.04.2022

Niemcy ociągają się w karaniu Kremla za wojnę w Ukrainie

Reakcja Niemiec na rosyjską agresję na Ukrainę nie przestaje budzić, czasem skrajnych, emocji.

Czytaj więcej

Niemiecka "zdrada" Ukrainy? Cóż, Berlin ma wiele do stracenia
08:29
24.04.2022

12 tys. zł dla dzieci uchodźców z Ukrainy. Można już składać wnioski

Specjalny wniosek o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w języku ukraińskim można już składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Czytaj więcej

Od soboty uchodźcy z Ukrainy mogą starać się o 12 tys. zł
07:59
24.04.2022

Ukraina zwróciła się do MAEA o sprzęt do elektrowni atomowych

Czytaj więcej

Ukraina wystąpiła o sprzęt do elektrowni jądrowych
07:21
24.04.2022

Rosja rozmieściła Iskandery 60 km od granicy z Ukrainą

Systemy rakietowe rozmieszczone zostały w obwodzie biełgorodzkim. Informację przekazał w mediach społecznościowych Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Czytaj więcej

Rosyjskie Iskandery tuż przy granicy z Ukrainą
07:07
24.04.2022

Rusłan Szoszyn:  Ukraina nigdy już nie będzie taka sama, jak wcześniej. Ale jaka będzie?

Nie zabraknie pewnie ukraińskich rodzin, które tę Wielkąnoc spędzą w schronach bombowych, piwnicach i na stacjach metra.

Czytaj więcej

Rusłan Szoszyn: Zmartwychwstanie Ukrainy
07:04
24.04.2022

Putin wziął udział w wielkanocnej mszy

Władimir Putin uczestniczył w mszy wielkanocnej odprawianej przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną, która popiera to, co Kreml nazywa „specjalną operacją wojskową” w Ukrainie.

06:37
24.04.2022

Zełenski o ostrzale Odessy: Podzielam ból każdego, kto stracił dzieci

"Jako prezydent na szczęście lub niestety nie wiem, podzielam ból każdego, kto stracił dzieci" - powiedział prezydent.

06:32
24.04.2022

Dziś prawosławna Wielkanoc. Władze ostrzegają

Władze zaapelowały do prawosławnych wiernych o zdalne uczestnictwo w uroczystościach wielkanocnych oraz o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, w tym godzin policyjnych. Szanse na zawieszenie broni na czas Wielkanocy są niewielkie.

06:32
24.04.2022

Antony Blinken i Lloyd Austin w niedzielę w Kijowie

Sekretarz stanu i sekretarz obrony USA złożą jutro wizytę w stolicy Ukrainy. Będzie to pierwsza wizyta na Ukrainie tak wysoko postawionych przedstawicieli amerykańskiej administracji od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji. Rozmowy z ukraińskimi władzami mają dotyczyć dostaw broni dla ukraińskiej armii.

06:31
24.04.2022

Rosja ostrzelała Odessę. Zginęło 8 osób, w tym niemowlę

"Rosjanie nazywają to atakowaniem obiektów wojskowych. To, co jest za moimi plecami, to nie jest obiekt wojskowy. Zginęła trzymiesięczna dziewczynka. Nie zdążyła zobaczyć, czym jest życie. Dranie, spłoniecie w piekle!" - powiedział mer Odessy Hennadij Truchanow, w nagraniu, w którym nawiązał do sobotniego ostrzału budynku mieszkalnego i cmentarza w Odessie.

06:29
24.04.2022

Gerhard Schroeder: Putin jest zainteresowany zakończeniem wojny

"To nie jest takie proste. Najpierw trzeba wyjaśnić kilka kwestii" - powiedział były kanclerz Niemiec w rozmowie z gazetą "New York Times". Poinformował też, że chce być mediatorem w rozmowach między Rosją i Ukrainą.

Czytaj więcej

Gerhard Schroeder dla "NYT": Putin jest zainteresowany zakończeniem wojny