Szef austriackiej dyplomacji: Ukraina nie powinna być członkiem UE

Podczas szczytu mediów europejskich w Lech am Arlberg austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg stwierdził, że Ukraina nie powinna otrzymać w czerwcu statusu kandydata do UE i nie powinna zostać członkiem Wspólnoty.

Publikacja: 24.04.2022 14:34

Alexander Schallenberg , szef MSZ Austrii

Alexander Schallenberg , szef MSZ Austrii

Foto: PAP/CTK, Katerina Sulova

Uzasadniając swoją opinię, austriacki polityk stwierdził, że Kijowowi powinna zostać zaproponowana "inna forma" bliskiej współpracy z Unią. Schallenberg mówił o „skrojonych na miarę ofertach dla jak najściślejszego połączenia" Ukrainy z UE, które niekoniecznie oznacza "pełne członkostwo".

Czytaj więcej

Von der Leyen obiecuje Ukrainie przyspieszony proces ubiegania się o członkostwo w UE

Austriak powiedział, że rozumie "emocjonalne podejście" do członkostwa Ukrainy we Wspólnocie, powodowane obecną sytuacją, ale wskazał na kraje takie jak Serbia, Czarnogóra, Macedonia i Albania, które od lat czekają na otwarcie negocjacji akcesyjnych.

- Można  na przykład wyobrazić sobie system, w którym państwa takie jak jak Mołdawia, Gruzja i Ukraina byłyby w pełni zaangażowane w określone obszary, takie jak energia, transport i rynek wewnętrzny, nie będąc formalnym członkiem UE - mówił Schellenberg.

Ukraina otrzymała dokumenty potrzebne do rozpoczęcia przez Brukselę procesu decyzyjnego ws prawie jej przyjęcia do UE podczas wizyty szefowej KE Ursuli von der Leyen w Kijowie.

Polityka
Dziesiątki chińskich samolotów naruszyły strefę identyfikacji powietrznej Tajwanu
Polityka
Aleksander Łukaszenko ułaskawił Sofię Sapiegę, byłą partnerkę Ramana Pratasiewicza
Polityka
Turcja: 16-latek aresztowany po dorysowaniu wąsów na plakacie Erdogana
Polityka
Korea Północna: Organizacja dziecięca przekazała armii wyrzutnie rakiet
Polityka
Indie: Szef rządu szuka winnych katastrofy