Szefowa KE i szef unijnej dyplomacji przyjechali w piątek na Ukrainę. Ursula von der Leyen spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Przekazała mu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, co będzie punktem wyjścia dla UE do podjęcia decyzji w sprawie członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

Komisja musi formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo-kandydata do UE. - Sprawa wyrażenia tej opinii nie będzie, jak zwykle, kwestią lat, ale sądzę, że tygodni - powiedziała Ursula von der Leyen. Wołodymyr Zełenski odparł, że Kijów przygotuje odpowiedź w ciągu tygodnia.

Czytaj więcej

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie broń wartą 100 milionów funtów

Von der Leyen zaznaczyła, że "Ukraina należy do europejskiej rodziny". - Dziś zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - dodała, odnosząc się do kwestionariusza. - To podstawa naszych nadchodzących rozmów - podkreśliła.

Przewodnicząca KE mówiła też o sankcjach nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę. - Rosja pogrąży się w gospodarczej, finansowej i technologicznej ruinie, podczas gdy Ukraina zmierza w stronę europejskiej przyszłości - oceniła.

Prezydent Zełenski wezwał do nakładania kolejnych dotkliwych sankcji na Rosję.

Wcześniej von der Leyen w towarzystwie szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella, premiera Słowacji Eduarda Hegera oraz szefa ukraińskiego rządu Denysa Szmyhala odwiedzili miasto Bucza pod Kijowem, skąd wcześniej napłynęły doniesienia o zbrodniach wojennych wojsk rosyjskich na cywilnej ludności.

Czytaj więcej

Reznikow: Ukraina wygrała pierwszą fazę wojny z Rosją. Potrzebujemy nowej broni

"Wizyta w Buczy była ważnym początkiem mojej wizyty (na Ukrainie), ponieważ w Buczy człowieczeństwo uległo zniszczeniu" - napisała w mediach społecznościowych. "Mój przekaz dla narodu ukraińskiego: wasza walka jest naszą walką. Jestem dziś w Kijowie by powiedzieć, że Europa jest po waszej stronie" - dodała.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Wojna na Ukrainie trwa od ponad miesiąca. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożył sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.