Reklama
Rozwiń

Prof. Antoni Dudek wskazał początek politycznego końca Szymona Hołowni. „Mógł z Donaldem Tuskiem tworzyć duumwirat”

– Problem Szymona Hołowni polega na tym, że zdecydował się być twardym zbyt późno i zachował się wyjątkowo niezręcznie – stwierdził prof. Antoni Dudek, historyk i politolog, komentując nocne spotkanie marszałka Sejmu z Jarosławem Kaczyńskim i jego polityczne konsekwencje.

Publikacja: 09.07.2025 14:33

Prof. Antoni Dudek i Szymon Hołownia

Prof. Antoni Dudek i Szymon Hołownia

Foto: PAP/Albert Zawada, Radek Pietruszka

Prof. Dudek w rozmowie z „Newsweekiem” komentował spotkanie, do którego doszło w nocy z 3 na 4 lipca – marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził europosła Adama Bielana w jego warszawskim mieszkaniu. Spotkanie odbyło się w prywatnej atmosferze – fotoreporterzy zarejestrowali, jak pod blokiem w podziemnym garażu pojawiła się limuzyna Hołowni, a potem samochód prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; później wyszedł także wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z PSL. 

Bielan deklarował, że podczas tego spotkania „nie było żadnego spiskowania”. Z kolei sam Hołownia przekonywał, że „politycy różnych opcji powinni ze sobą rozmawiać” i wyjaśnił, że spotkania o tej porze to efekt napiętego harmonogramu marszałka, a nie wyjątkowej sytuacji. Spłynęła jednak na niego fala krytyki. „Nie ma wytłumaczenia tego, co się stało” – pisał w mediach społecznościowych poseł Tomasz Zimoch, który niedługo później został na miesiąc zawieszony w prawach członka przez prezydium klubu parlamentarnego Polski 2050. 

Prof. Antoni Dudek: Szymon Hołownia zachował się wyjątkowo niezręcznie

Według Antoniego Dudka Szymon Hołownia znalazł się na drodze do politycznego marginalizowania jeszcze przed nocnym spotkaniem z politykami PiS w mieszkaniu Bielana. – Ono było chyba niezbyt przemyślaną, mówiąc najłagodniej, próbą wyjścia z sytuacji, w której marszałek znalazł się po 18 maja – powiedział. Za kluczowy moment uznał wynik pierwszej tury wyborów prezydenckich, w której Hołownia zdobył niespełna 5 proc. głosów, podczas gdy Trzecia Droga w wyborach parlamentarnych osiągnęła 14,4 proc. – Jakiekolwiek nadzieje Hołowni, że za pięć lat może jeszcze odegrać rolę jako kandydat na prezydenta, to mrzonki – ocenił.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Kaczyński pchnął Hołownię w ramiona Tuska

Dudek wskazał, że po „półtora roku zaniedbywania partii” Hołownia próbuje zaznaczyć swoje miejsce w koalicji. – Problem Hołowni polega na tym, że zdecydował się być twardym zbyt późno i zachował się wyjątkowo niezręcznie, decydując się na spotkanie z Jarosławem Kaczyńskim nie w świetle dnia, ale nocą w mieszkaniu Bielana – zauważył.

Według Dudka marszałek miał szansę budować większy wpływ Polski 2050 w rządzie Donalda Tuska, ale „powinien jasno od początku powiedzieć Tuskowi: albo spotykamy się co tydzień i podejmujemy wspólnie najważniejsze decyzje, albo nici z koalicji”. – Gdyby zamiast zachwycać się sobą jako gwiazdą Sejmflixa, Hołownia prowadził taką politykę, to tworzyłby dziś z Tuskiem rządzący koalicją duumwirat – podkreślił. Za początek jego politycznego końca uznał rezygnację z wystawienia własnego kandydata przez Polską 2050 w wyborach na prezydenta Warszawy w 2024 roku i oddanie pola Rafałowi Trzaskowskiemu.

Prof. Antoni Dudek: Polska 2050 Szymona Hołowni nie zbudowała własnej tożsamości

W ocenie Dudka jedynym elementem, który może jeszcze utrzymać Hołownię w polityce, jest rola rozjemcy. – Jest w Polsce grupa wyborców, która ma dość sporu dzielącego Polaków na „pisiorów” i „platfusów”. To nie jest wielka grupa – wynosi kilka procent, ale te kilka procent może dziś Hołownię jeszcze politycznie uratować – stwierdził.

Czytaj więcej

Posłanka odchodzi z partii Hołowni. Polska 2050: To jest prawdziwa geneza decyzji

Profesor ocenił również, że Polska 2050 ma największy problem w koalicji, by odróżnić się tożsamościowo i programowo od Koalicji Obywatelskiej. Jego zdaniem formacja Hołowni „nie zbudowała własnej tożsamości”, ponieważ jej lider „zajmował się czym innym i nie miał czasu”. Wskazał przy tym na transfer Michała Koboski do Brukseli po zdobyciu przez niego mandatu europosła i zaangażowanie Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz w pracę w rządzie.

Dudek zaznaczył, że obecnie koalicja nie zdecyduje się na zerwanie z Polską 2050, a rada krajowa partii przyjęła uchwałę wyrażającą zaufanie do lidera. – Na razie to, co się dzieje w Polsce 2050 i wokół spotkań Hołowni z Kaczyńskim, to burza w szklance wody – ocenił.

Prof. Antoni Dudek: Hołownia może podzielić los Kukiza, Petru i Gowina

Jednak w dłuższej perspektywie przewiduje, że Donald Tusk może próbować rozparcelować Polskę 2050, a jej posłowie zaczną rozglądać się za miejscami na bardziej rokujących listach. – Jeśli zostanie w polityce, to może tak właśnie skończyć – powiedział, porównując możliwy los Hołowni do Pawła Kukiza, Ryszarda Petru czy Jarosława Gowina.

W środę wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty poinformował, że na prośbę Hołowni odroczone zostały plany dotyczące rekonstrukcji rządu – nowa data to 22 lipca. Jak relacjonował Czarzasty, marszałek Sejmu motywował wniosek koniecznością uporządkowania spraw we własnym ugrupowaniu.

Czytaj więcej

Rekonstrukcja rządu się opóźni. Czy zdążą przed zaprzysiężeniem Karola Nawrockiego?

–- Mówił, że musi poukładać tam wszystko – przekazał Czarzasty. Podkreślił przy tym, że wniosek lidera Polski 2050 został zaakceptowany przez pozostałych koalicjantów, ponieważ – jak ujął – „każdy ma prawo do tego, żeby sobie uporządkować rzeczy”.

Prof. Dudek w rozmowie z „Newsweekiem” komentował spotkanie, do którego doszło w nocy z 3 na 4 lipca – marszałek Sejmu Szymon Hołownia odwiedził europosła Adama Bielana w jego warszawskim mieszkaniu. Spotkanie odbyło się w prywatnej atmosferze – fotoreporterzy zarejestrowali, jak pod blokiem w podziemnym garażu pojawiła się limuzyna Hołowni, a potem samochód prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego; później wyszedł także wicemarszałek Senatu Michał Kamiński z PSL. 

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Rekonstrukcja rządu przesunięta. Włodzimierz Czarzasty: to na wniosek Szymona Hołowni
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Polityka
Co dalej z deregulacją? Mariusz Filipek o rządzie i przedsiębiorcach
Polityka
Ernest Wyciszkiewicz: Strzegąc prawdy o Wołyniu, bronimy bezpieczeństwa Polski
Polityka
Polska powstrzymuje Niemcy. Kulisy międzynarodowej wojny na granicy
Polityka
Posłanka odchodzi z partii Hołowni. Polska 2050: To jest prawdziwa geneza decyzji