Reklama
Rozwiń

Reforma edukacji ruszy w 2026 roku. Przyroda dla młodszych klas i nowa matura

Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka zapowiedziała przebieg planowanej przez resort reformy edukacji. Poza zmianami w przedmiotach takich jak technika czy przyroda, podano daty przeprowadzenia pierwszych matur i egzaminów ósmoklasisty w nowej formie.

Publikacja: 09.07.2025 14:27

Reforma edukacji ruszy w 2026 roku. Przyroda dla młodszych klas i nowa matura

Warszawa, 09.07.2025. Minister edukacji Barbara Nowacka podczas konferencji prasowej na temat reformy edukacji wdrażanej od 2026 r.

Foto: Piotr Nowak/PAP

Od września 2026 roku nowa podstawa programowa obejmie uczniów, którzy przyjdą wówczas do I i IV klasy szkoły podstawowej. Rok później, w 2027 roku – uczniów I klas szkół średnich. Na przeprowadzenie nowego egzaminu ósmoklasisty i nowej matury poczekamy kilka lat.

Czytaj więcej

Olbrzymia zmiana w polskiej szkole. Nowelizacja ustaw oświatowych w konsultacji

Nowa podstawa programowa. Barbara Nowacka: reforma od 2026 roku

– Reforma edukacji rozpisana jest na lata. W 2026 r. zaczną obowiązywać nowe podstawy programowe w klasach I i IV szkoły podstawowej – przekazała Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka na konferencji prasowej. – To dla nas ważny dzień, bo po wielu miesiącach pracy możemy z dużą satysfakcją zakomunikować postępy w reformie – stwierdziła. 

Po 2027 roku reforma będzie obejmować stopniowo kolejne klasy, zaś w 2031 roku odbyć ma się pierwszy egzamin ósmoklasisty oraz pierwsza matura dla absolwentów liceów w nowej formie (dla absolwentów pięcioletnich techników – w 2032 roku). Częścią reformy będzie także wdrożenie dwóch przedmiotów: edukacji zdrowotnej (przedmiot fakultatywny od IV klasy szkoły podstawowej w górę) oraz edukacji obywatelskiej (przedmiot dla szkół średnich), które wejdą do szkół już od września 2025 roku.

Reforma edukacji. Co znajdzie się w nowej podstawie programowej?

Jak ogłosiła Barbara Nowacka, jej zdaniem jest to „reforma, która ma uczynić polską szkołę najlepszą na świecie”. Szkoła nie odpowiada według niej wyzwaniom rynku pracy oraz zainteresowaniom i potrzebom młodzieży. Reforma Nowackiej – wprowadzana stopniowo, by nie powtórzyć błędów reformy minister Zalewskiej – ma to zmienić.

Czytaj więcej

Kierunki polityki edukacyjnej na rok szkolny 2025/2026 – zapowiedzi Ministerstwa Edukacji

Opracowanie nowej podstawy programowej MEN powierzyło Instytutowi Badań Edukacyjnych – Państwowemu Instytutowi Badawczemu. Jak stwierdził jego wicedyrektor Tomasz Gajderowicz, zespoły pracujące nad podstawami do poszczególnych przedmiotów przekazały już swoje „pierwsze szkice”, które trafiły do ekspertów zgłaszających następnie uwagi.

– W tej chwili jesteśmy na etapie, kiedy poszczególne zespoły podstaw programowych implementują te poprawki – powiedział Gajderowicz. 

Według zapowiedzi, zmienione podstawy przedmiotów mają ze sobą korelować, a jednocześnie zapewniać dużą dozę autonomii nauczycielom. Nowacka zapowiedziała, że reforma będzie kontynuowana „bez względu na to, kto będzie ministrem po rekonstrukcji”. Szczegóły reformy opisane zostały na uruchomionej przez ministerstwo stronie internetowej - https://reforma26.men.gov.pl/.

Przyroda od wcześniejszych klas, inna formuła dla techniki

Według jednej z zapowiedzi, które poznaliśmy na konferencji, przedmiot przyroda wróci do klas IV-VI szkół podstawowych, gdzie był już przed likwidacją gimnazjów. Jak zapowiada wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer, mają to być trzy godziny przyrody tygodniowo – szkoły będą zachęcane do organizowania tych zajęć w trzygodzinnych blokach, co ułatwi np. przeprowadzanie eksperymentów. 

Z kolei technika ma być przedmiotem nastawionym na większą praktykę.

– Będzie przedmiotem dużo bardziej praktycznym niż obecnie. Będziemy uczyć choćby o tym, że koszula nie musi być do wyrzucenia, jak odpadnie od niej guzik. Dziś uczniom brakuje wielu umiejętności praktycznych, które kiedyś były zdobywane w domach i szkołach. Chcemy to zmienić – zapowiada Lubnauer. 

Czytaj więcej

Jaka szkoła po 2026 r.? MEN rozpoczyna konsultacje reformy edukacji

Od września 2026 roku nowa podstawa programowa obejmie uczniów, którzy przyjdą wówczas do I i IV klasy szkoły podstawowej. Rok później, w 2027 roku – uczniów I klas szkół średnich. Na przeprowadzenie nowego egzaminu ósmoklasisty i nowej matury poczekamy kilka lat.

Nowa podstawa programowa. Barbara Nowacka: reforma od 2026 roku

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono