Od września 2026 roku nowa podstawa programowa obejmie uczniów, którzy przyjdą wówczas do I i IV klasy szkoły podstawowej. Rok później, w 2027 roku – uczniów I klas szkół średnich. Na przeprowadzenie nowego egzaminu ósmoklasisty i nowej matury poczekamy kilka lat.
Czytaj więcej
Nowelizacja Prawa oświatowego i kilku innych ustaw szykuje szkoły na przełom – uczniowie mają ucz...
Nowa podstawa programowa. Barbara Nowacka: reforma od 2026 roku
– Reforma edukacji rozpisana jest na lata. W 2026 r. zaczną obowiązywać nowe podstawy programowe w klasach I i IV szkoły podstawowej – przekazała Minister Edukacji Narodowej Barbara Nowacka na konferencji prasowej. – To dla nas ważny dzień, bo po wielu miesiącach pracy możemy z dużą satysfakcją zakomunikować postępy w reformie – stwierdziła.
Po 2027 roku reforma będzie obejmować stopniowo kolejne klasy, zaś w 2031 roku odbyć ma się pierwszy egzamin ósmoklasisty oraz pierwsza matura dla absolwentów liceów w nowej formie (dla absolwentów pięcioletnich techników – w 2032 roku). Częścią reformy będzie także wdrożenie dwóch przedmiotów: edukacji zdrowotnej (przedmiot fakultatywny od IV klasy szkoły podstawowej w górę) oraz edukacji obywatelskiej (przedmiot dla szkół średnich), które wejdą do szkół już od września 2025 roku.
Reforma edukacji. Co znajdzie się w nowej podstawie programowej?
Jak ogłosiła Barbara Nowacka, jej zdaniem jest to „reforma, która ma uczynić polską szkołę najlepszą na świecie”. Szkoła nie odpowiada według niej wyzwaniom rynku pracy oraz zainteresowaniom i potrzebom młodzieży. Reforma Nowackiej – wprowadzana stopniowo, by nie powtórzyć błędów reformy minister Zalewskiej – ma to zmienić.