Reklama
Rozwiń

Zbankrutował holenderski bank należący do rosyjskich oligarchów

Amsterdam Trade Bank, należący do rosyjskich oligarchów, których znaleźli się na liście osób i instytucji objętych sankcjami, ogłosił upadłość - informuje dziennik “Financieele Dagblad”.

Publikacja: 24.04.2022 11:42

Zbankrutował holenderski bank należący do rosyjskich oligarchów

Foto: Bloomberg

Amsterdam Trade Bank (ATB), filia rosyjskiego Alfa Bank, ogłosił upadłość, podał holenderski bank centralny (DNB), powołując się na orzeczenie Sądu Okręgowego w Amsterdamie.

Bankructwo holenderskiego banku to poważny problem dla 26 tys. klientów z oszczędnościami ponad 400 mln euro. Większość klientów banku to obywatele niderlandzcy, ale według informacji Reutera konta w ATB miało też 6 tys. Niemców.

Zarejestrowany w Holandii Amsterdam Trade Bank to bank komercyjny zajmujący się finansowaniem handlu dla firm, które chcą prowadzić interesy w byłych państwach radzieckich. ATB był nadzorowany przez De Nederlandsche Bank a jest własnością konsorcjum Alfa Group, należącego do miliardera i przyjaciela Putina Michaiła Fridmana. Udziałowcami banku jest także kilku innych jego wspólników.

Holenderski Bank Centralny poinformował w komunikacie na swojej stronie internetowej, że klienci banku mają zagwarantowane depozyty w wysokości maksymalnie 100 tys. euro na oszczędzającego.

Według informacji dziennika klienci nie mieli dostępu do pieniędzy zgromadzonych w ATB od piątkowego popołudnia 22 kwietnia, co wywołało „ogromną panikę”. Niektórzy klienci banku trzymali w nim nawet po dziesiątki tysięcy euro.

W oświadczeniu na stronie internetowej ATB potwierdził, że złożył wniosek o ogłoszenie upadłości. Bank poinformował, że sankcje USA i Wielkiej Brytanii „spowodowały trudności operacyjne, ponieważ większość kontrahentów ATB, w tym banki korespondenci… ma trudności z dalszym wspieraniem ATB”.

Holenderski dziennik pisał kilka dni temu, że właściciele ATB starali się sprzedać bank, po tym jak deponenci odkryli, że inne europejskie banki nie chcą akceptować przelewów z ATB z obawy przed naruszeniem sankcji – informuje Reuters.

W 2017 roku bank był przedmiotem dochodzenia władz holenderskich, które podejrzewały instytucję o pranie brudnych pieniędzy.

Według raportu rocznego z 2020 r., odnotowanego w Izbie Handlowej, ATB posiada aktywa o wartości około 1,2 miliarda euro i kapitał własny w wysokości 174 milionów euro. W tym roku bank zarobił 27 milionów euro.

Czytaj więcej

Sbierbank sparaliżowany, wstrzymał zagraniczne przelewy
Banki
Jak pogodzić cyfrową Alfę z tradycyjnymi Boomersami? Banki mają problem
Banki
Pekao i PZU dogadują szczegóły połączenia
Banki
MF nie chce karać „złych banków”. Ale i tak dołoży im podatków
Banki
Banki z satysfakcją przyjmują wyrok TSUE
Banki
Bank Anglii nie zmienił stóp procentowych