Opiekowałam się mamą przez ostatnie 10 lat przed jej śmiercią. Miała niewysoką emeryturę, więc czasami musiałam dokładać się do rachunków za leki. Założyłam też centralne ogrzewanie w jej mieszkaniu, wyremontowałam łazienkę, całość odmalowałam. Teraz moja siostra chce równego udziału w spadku (mieszkanie), choć nie musiała się mamą zajmować na co dzień, bo mieszka w innym mieście. Nie dołożyła się też do remontu jej mieszkania, choć jej to sugerowałam. Czasami tylko, gdy przyjeżdżała, robiła mamie większe zakupy. Mama nie spisała testamentu. Czy w sprawie spadkowej sąd weźmie pod uwagę lata mojej opieki nad mamą i wydatki na jej mieszkanie?
– pyta czytelniczka
Zaznaczmy na wstępie, że udział w spadku wynikający z reguł dziedziczenia ustawowego może zostać zmniejszony tylko przez spadkodawcę w testamencie. Również tylko on może w testamencie pozbawić niewdzięcznego członka najbliższej rodziny jakiegokolwiek udziału w zgromadzonym majątku, czyli go wydziedziczyć. Mama czytelniczki nie zostawiła jednak testamentu, a zatem spadek dziedziczą po połowie ona i siostra, zgodnie z art. 931 kodeksu cywilnego. I tak zapewne postanowi sąd stwierdzając nabycie spadku.
Złagodzenie tych zasad dopuszczalne jest tylko w wyjątkowych sytuacjach i dopiero przy dziale spadku lub w sądowej sprawie o zachowek. Sąd może bowiem, powołując się na względy słusznościowe (np. trudna sytuacja osobista, rodzinna lub majątkowa jednego ze spadkobierców, sprawowanie opieki nad spadkodawcą) miarkować kwoty, które mają być wypłacone z tytułu spłat lub zachowku (uchwała Sądu Najwyższego z 19 maja 1981 r., sygn. akt III CZP 18/81).
Czego można żądać przy podziale spadku
W sprawie o dział spadku nie można jednak żądać zaspokojenia każdego roszczenia. Zgodnie z art. 686 kodeksu postępowania cywilnego w postępowaniu o dział spadku sąd rozstrzyga o wzajemnych roszczeniach pomiędzy współspadkobiercami z tytułu posiadania poszczególnych przedmiotów spadkowych, pobranych pożytków i innych przychodów, poczynionych na spadek nakładów i spłaconych długów spadkowych.