[b]Żona wraz z teściową nabyły w spadku mieszkanie po teściu w kwietniu 2008 r. (obie po 50 proc.). Żadna z nich nie była zameldowana w tym lokalu, nie mają więc prawa do skorzystania z ulgi meldunkowej. Teściowa zadeklarowała, że podaruje nam swój udział. W 2009 r. chcemy rozpocząć z żoną budowę domu. Dlatego planujemy sprzedać mieszkanie, a zysk przeznaczyć na tę inwestycję. Czy interpretując projektowane przez rząd zmiany w PIT, w celu uniknięcia zapłaty 19 proc. podatku żona i teściowa mogą sporządzić akt darowizny po 1 stycznia 2009 r. na moją rzecz? Następnie sprzedałbym w 2009 r. nabytą w ten sposób nieruchomość i przeznaczył pełną kwotę na budowę.Dodam, że nie mamy rozdzielności majątkowej. Czy jest to legalny sposób na ominięcie prawa, czy może błędnie zinterpretowaliśmy przepisy?[/b] – pyta czytelnik.
[i]Odpowiada Anna Misiak - doradca podatkowy MDDP[/i]
Należy zwrócić uwagę na kilka aspektów opisanej sprawy. Musimy najpierw rozważyć, w jakich sytuacjach czytelnik lub jego rodzina zapłaci podatek od spadków i darowizn.
1. Jeśli matka (teściowa dla czytelnika) podaruje swój udział w mieszkaniu córce, to darowizna ta będzie zwolniona z podatku. Od początku 2007 r. obowiązuje bowiem art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, który przewiduje zwolnienie dla najbliższej rodziny. Chodzi o małżonków, rodzeństwo, zstępnych (czyli dzieci i wnuki), wstępnych (czyli rodziców i dziadków) oraz ojczyma i macochę. Osoby, które chcą skorzystać z tej preferencji, muszą jednak zgłosić darowiznę naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od jej przekazania, czyli od dnia powstania obowiązku podatkowego.
2. Również jeśli żona czytelnika dokona tej darowizny na rzecz męża, skorzysta on ze wspomnianego zwolnienia, pod warunkiem że zgłosi darowiznę do urzędu w wyznaczonym terminie.