Dzisiaj posłowie z połączonych sejmowych komisji Obrony Narodowej oraz Polityki Społecznej i Rodziny rozpoczynają prace nad rządowym projektem ustawy o weteranach działań poza granicami państwa.
Szacuje się, że z przewidzianych w projekcie świadczeń może skorzystać nawet 100 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy. Chodzi tu o wojskowych uczestniczących w zagranicznych misjach pokojowych lub stabilizacyjnych, członków kontyngentu policyjnego, Straży Granicznej oraz funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu wykonujących zadania ochronne poza granicami naszego kraju nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni.
W wypadku członków grup ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej skierowanie do służby poza granicami Polski musi też wynosić co najmniej 60 dni, ale łącznie. Swoich uprawnień, w odróżnieniu od pozostałych weteranów, nie będą więc musieli wypracować podczas jednego wyjazdu.
Podstawowe uprawnienia tej grupy żołnierzy i funkcjonariuszy przewidziane w projekcie dotyczą zachowania prawa do noszenia umundurowania po zakończeniu służby, a także ułatwienia w uzyskaniu pomocy psychologów dla siebie i członków rodziny.
Uczestnicy misji będą mogli się starać także o miejsce w domu weterana i przyznanie specjalnej zapomogi. Dodatkowo będą mieli prawo do dodatkowego urlopu w wymiarze pięciu dni rocznie, a okres służby poza granicami kraju będzie się im zaliczał do stażu, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze (np. do urlopu).