W policji powstaje jedna służba odpowiadająca za prowadzenie działań kontrterrorystycznych. W związku z tym w życie wchodzi właśnie 19 nowelizacji rozporządzeń z tym związanych.
Czytaj także: Akcje antyterrorystów: zdążyć, zanim padnie śmiertelny strzał
Do tej pory działalnością antyterrorystyczną zajmowały się niezależne względem siebie oddziały antyterrorystyczne, czyli Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP i samodzielne pododdziały w województwach. Teraz dla funkcjonariuszy, którzy zajmą się tymi zadaniami, przewidziano nadzwyczajne uprawnienia. Przykład? W okolicznościach uzasadnionych stanem wyższej konieczności policjant służby kontrterrorystycznej może odstąpić od przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny służby, z zachowaniem dostępnych w danych warunkach zabezpieczeń. Powinna jednak być spełniona ważna przesłanka: według oceny policjanta dokonanej w miejscu i czasie wykonywania zadania, musi istnieć prawdopodobieństwo uratowania życia ludzkiego lub odwrócenia zagrożenia godzącego w bezpieczeństwo państwa.
Inny z przepisów stanowi, że za przygotowanie i zapewnienie właściwych warunków bezpieczeństwa i higieny służby w trakcie szkolenia lub doskonalenia zawodowego odpowiedzialni są odpowiednio komendanci: główny policji, CBŚP, BSWP, wojewódzcy policji, stołeczny policji, powiatowi (miejscy) policji, rejonowi policji itd.
Podstawa prawna: nowela z 9 listopada 2018 r., DzU z 4 stycznia 2019 r., poz. 15