Dodatek mieszkaniowy to dopłata do kosztów utrzymania mieszkania lub domu. Prawo do niego ma osoba z tytułem prawnym do lokalu i spełniająca warunki ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Mogą więc o niego wystąpić: najemcy mieszkań, i to nie tylko komunalnych czy zakładowych, ale także wynajmowanych w budynkach prywatnych; członkowie spółdzielni z mieszkań lokatorskich lub własnościowych; właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych, a także osoby, które płacą odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego, jeśli przysługuje im prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego.
[srodtytul]Gdzie złożyć wniosek[/srodtytul]
Formalności załatwia się w gminie lub ośrodku pomocy społecznej, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego. Można tam dostać formularz wniosku. Trzeba też wypełnić deklarację o dochodach za ostatnie trzy miesiące i dołączyć dokumenty (patrz ramka).Zarządca domu potwierdzi we wniosku dane o miejscu zamieszkania, tytule prawnym do lokalu, sposobie ogrzewania pomieszczeń i wody, wydatkach gospodarstwa domowego ubiegającego się o dodatek (nie dotyczy to właścicieli domów). Pracownik gminy lub ośrodka może sprawdzić, czy informacje w dokumentach nie odbiegają od rzeczywistości. Przepisy dają mu prawo do przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
[srodtytul]Jakie warunki trzeba spełnić[/srodtytul]
Gmina lub ośrodek sprawdza dochód przypadający na jedną osobę w gospodarstwie domowym. [b]Takie gospodarstwo tworzą osoby stale mieszkające pod jednym dachem – nie tylko rodzina, ale też np. konkubenci. Dostanie go także osoba samotna.