Decyzje środowiskowe będą potrzebne częściej

Więcej inwestycji ma mieć decyzję środowiskową. Będą je musieli uzyskiwać deweloperzy dla osiedli. Takie zmiany wejdą w życie już od 15 listopada

Publikacja: 07.09.2010 04:39

Decyzje środowiskowe będą potrzebne częściej

Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Za dwa miesiące wydłuży się czas i koszt wielu inwestycji. Coraz więcej będzie bowiem wymagało decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Bez niej nie otrzymają pozwolenia na budowę.

[srodtytul]Unia narzuca[/srodtytul]

Trwają prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Ma ono wejść w życie 15 listopada. Wtedy bowiem straci ważność stare.

Zmiany wymusiła na nas Komisja Europejska. Zarzuciła Polsce, że przepisy oceniające wpływ inwestycji na środowisko są niezgodne z unijnymi. Nad Polską zawisła groźba utraty środków unijnych. Najpierw więc powstała nowa ustawa, a teraz rozporządzenie.

[wyimek][b]20 proc.[/b] powierzchni Polski pokrywają obszary Natura 2000, z tego 10 proc. to są lasy.[/wyimek]

Z jego projektu wynika, że znacznie wydłuży się lista inwestycji wymagających decyzji środowiskowej.

– Pojawią się na niej wszystkie utwardzone drogi, które mają więcej niż 1 km. Chodzi nie tylko o drogi publiczne, ale i prywatne, osiedlowe, prowadzące do zakładów etc. – wyjaśnia Piotr Otawski, zastępca dyrektora Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

W tej chwili postępowanie oceniające przeprowadza się tylko wobec dróg publicznych. A dyrektywa mówi jedynie o drogach, nie rozróżnia ich kategorii, stąd zmiana. [b]Decyzja środowiskowa będzie także niezbędna dla budowy szpitali, placówek edukacyjnych, kin, teatrów, obiektów sportowych wraz z towarzyszącą im infrastrukturą.[/b] Chodzi o te, które zajmują 2 ha. Podobnie będzie z zabudową mieszkaniową zajmującej powyżej pół hektara na terenach objętych ochroną – od rezerwatów po obszary Natura 2000 (ochrona m.in. siedlisk ptaków, roślin). W tej chwili nie wymaga ona decyzji środowiskowej. Kanalizacji zmiana wyjdzie na korzyść. Decyzji środowiskowej ma bowiem wymagać odcinek nie krótszy niż kilometr. Dziś nie ma ograniczeń.

[srodtytul]Spór o kumulacje [/srodtytul]

Najwięcej emocji przedsiębiorców budzi propozycja, by każda inwestycja, która może powodować „negatywne skutki w środowisku” i „kumulować oddziaływania”, wymagała decyzji środowiskowej (mają to badać sami przedsiębiorcy). Protestowali pracodawcy RP i BCC.

– Przyjęcie tego projektu przyniesie wiele szkody i znacznie wydłuży procedury administracyjne, na wiele miesięcy blokując inwestycje infrastrukturalne – uważa Adam Kwaśnik, ekspert Pracodawców RP. Według dyrektora Otawskiego będzie nieco inaczej.

– Przedsiębiorca będzie sprawdzał „kumulowanie” tylko z inwestycjami podobnymi do tej, jaką planuje, a nie wszystkich, ponadto ma dotyczyć przedsięwzięć na terenie jednego zakładu lub obiektu.

Projekt krytykuje Artur Kawicki, ekspert i były pracownik Ministerstwa Ochrony Środowiska.

– Obawiam się, że wprowadzone zmiany nie uchronią Polski przed zarzutami Komisji Europejskiej – twierdzi. – Wytyczne Komisji wyraźnie mówią, że należy uzasadnić, dlaczego wprowadzono takie, a nie inne progi, np. dla zabudowy mieszkaniowej. Tymczasem projekt najpierw przewidywał 0,2, a teraz 0,5 ha. Nie ma też nic o tym w uzasadnieniu.

[ramka][b]Jakie formalności środowiskowe[/b]

>> Decyzję środowiskową wydaje najczęściej wójt, burmistrz, prezydent miasta. Powinna być wydana w ciągu dwóch miesięcy, trwa to dłużej.

>> Rozporządzenie zalicza inwestycje do I lub II grupy.

>> Do I należą te, które zawsze mają negatywny wpływ na środowisko. Dlatego, zanim wystąpi się o wydanie decyzji, trzeba sporządzić raport oceniający wpływ inwestycji na środowisko.

>> Do II grupy należą inwestycje, które mogą, ale nie muszą negatywnie wpływać na otoczenie. Inwestor przygotowuje kartę informacyjną zawierającą ogólną charakterystykę tego, co planuje, a urzędnik ocenia, czy potrzebny jest raport.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=r.krupa@rp.pl]r.krupa@rp.pl[/mail][/i]

Za dwa miesiące wydłuży się czas i koszt wielu inwestycji. Coraz więcej będzie bowiem wymagało decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Bez niej nie otrzymają pozwolenia na budowę.

[srodtytul]Unia narzuca[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem