10 listopada 2012 r. europejskie stowarzyszenie sędziów i prokuratorów MEDEL przyjęło deklarację w sprawie sytuacji władzy sądowniczej w okresie kryzysu ekonomicznego w Europie.
- Kryzys finansowy i ekonomiczny, który od 2008 r. trwa w Europie, zmusił wiele krajów europejskich do poszukiwania pomocy finansowej ze strony instytucji międzynarodowych takich jak Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Instytucje te zobowiązały kraje ubiegające się o pomoc do wprowadzenia surowych ograniczeń ekonomicznych, przy czym większość z nich skierowana została na ograniczenie wydatków publicznych. W celu spełnienia tych wymogów wiele państw, w tym m.in. Grecja, Portugalia i Hiszpania, wprowadziło surowe cięcia budżetowe dotyczące sfery publicznej - czytamy w deklaracji przyjętej podczas posiedzenia Rady Administracyjnej w Bukareszcie.
Zdaniem stowarzyszenia, kraje te nie rozważyły jednak w wystarczającym stopniu szczególnej pozycji wymiaru sprawiedliwości, sędziów i prokuratorów oraz tego, że sprawowane przez nich funkcje są kluczowe dla zagwarantowania praw i wolności obywateli, zwłaszcza w sytuacji, gdy ich istotna część jest zagrożona. Jednocześnie te same rządy, które odmawiają uznania szczególnej roli sędziów i prokuratorów, wyłączają stosowanie cięć budżetowych wysokim urzędnikom zatrudnionym w bankach centralnych, czy urzędach regulacyjnych.
Transgraniczny wpływ
W deklaracji stowarzyszenie powołało się m.in. na raport Parlamentu Europejskiego dotycząc sytuacji praw podstawowych na Węgrzec, przedstawiony we wrześniu 2012 r. przez Komitet Praw Człowieka, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, w którym jasno stwierdzono, że jakiekolwiek wątpliwości co do niezawisłości i niezależności sędziów wynikające z systemowych wad konstytucji i prawa krajowego mogą wywrzeć znaczący wpływ na współpracę odbywającą się we wspólnym obszarze wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości opartym na zasadzie wzajemnego uznawania, przewidzianego w Traktacie o Utworzeniu Unii Europejskiej.
Dlatego - zdaniem MEDEL - jakiekolwiek problemy w zakresie niezawisłości i niezależności sędziów zagrażają całej istniejącej strukturze opartej na wzajemnym zaufaniu.