Orzeczenie TK: Prof. Leon Kieres oraz Piotr Pszczółkowski złożyli do wyroku zdania odrębne w sprawie aborcji

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na ciężkie wady lub nieuleczalną chorobę płodu jest niezgodna z konstytucją.

Aktualizacja: 23.10.2020 10:05 Publikacja: 23.10.2020 01:03

Sędziowie: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski

Sędziowie: Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski

Foto: Trybunał Konstytucyjny

Jak przypomina Onet - Prof. Leon Kieres oraz Piotr Pszczółkowski złożyli do wyroku zdania odrębne.

- Posłowie mogli tę sprawę rozstrzygnąć, jednak woleli oddać decyzję w ręce Trybunału. To jest próba uniknięcia odpowiedzialności politycznej - podkreślał prof. Kieres.

Czytaj także: Jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji

TK w czwartek uznał, że przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z Konstytucją.

Oznacza to, że ta przesłanka do legalnego przerwania ciąży od momentu opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw będzie przestępstwem.

Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres. Ten ostatni to jedyny ze "starych" sędziów, powołanych do TK przed rządami PiS. Pozostali sędziowie zostali wybrani po 2015 r.

- Społeczne skutki tego orzeczenia mogą być takie, że zasilone zostanie tzw. podziemie aborcyjne lub "aborcyjna turystyka". A to państwo polskie powinno dbać o kobiety w ciąży - powiedział sędzia Pszczółkowski.

Piotr Pszczółkowski to były adwokat.

- Wyrok TK pomija rolę matek, których ochrona także jest obowiązkiem państwa - mówił sędzia Pszczółkowski, uzasadniając swoje zdanie odrębne.

- Nikt nie broni życia własnego dziecka bardziej niż matka. Ona nie potrzebuje ingerencji państwa, ani TK. Bo to matka będzie się mierzyć z heroicznymi wyzwaniami, związanymi z wychowaniem dziecka upośledzonego. Często samotnie i przy obojętności i niedostatkach pomocy ze strony państwa - wskazywał sędzia Pszczółkowski. - A przecież konstytucja daje gwarancję ochrony życia także kobiety, matki, jej zdrowia psychicznego i planów życiowych. To w dzisiejszym orzeczeniu Trybunału całkowicie, mam wrażenie, umknęło - mówił sędzia TK.

- Społeczne skutki tego orzeczenia mogą być takie, że zasilone zostanie tzw. podziemie aborcyjne lub "aborcyjna turystyka". A to państwo polskie powinno dbać o kobiety w ciąży - skwitował.

Prof. Leon Kieres to jedyny sędzia TK, który został wybrany przed 2015 r., czyli przed przejęciem władzy przez PiS. Poza nim w Trybunale zasiadają wyłącznie osoby wyłonione przez obecną partię rządzącą. Mimo to prof. Kieres złożył zdanie odrębne do decyzji TK w sprawie aborcji.

- Rota ślubowania, jaką składałem obejmując funkcję w TK nie pozwala mi poprzeć dzisiejszego rozstrzygnięcia - tak swoje zdanie odrębne do wyroku Trybunału uzasadnił prof. Leon Kieres.

Zdaniem sędziego Kieresa, postępowanie przed TK w sprawie aborcji powinno zostać w całości umorzone.

Czytaj więcej na onet.pl

Jak przypomina Onet - Prof. Leon Kieres oraz Piotr Pszczółkowski złożyli do wyroku zdania odrębne.

- Posłowie mogli tę sprawę rozstrzygnąć, jednak woleli oddać decyzję w ręce Trybunału. To jest próba uniknięcia odpowiedzialności politycznej - podkreślał prof. Kieres.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona