Nowela dla KPO na ostatniej prostej w Sejmie

Sejmowa komisja sprawiedliwości nie poparła poprawek opozycji do noweli ustawy o SN wdrażającej ustalenia rządu z KE, które mają odblokować wypłatę funduszy z KPO.

Publikacja: 12.01.2023 21:51

Nowela dla KPO na ostatniej prostej w Sejmie

Foto: PAP

Finalne głosowanie nad tą ustawą w Sejmie ma być w ten piątek.

Formalnie poprawek było 15, ale są one powiązane w cztery zagadnienia: trzy zgłoszone przez opozycję, a jedną poprawkę zgłosił rząd.

Pierwsza grupa dotyczy wycofania z projektu przeniesienia dyscyplinarek sędziowskich i testów sędziów do NSA i przekazania ich do kompetencji Izby Karnej SN, po drugie by w sprawach dyscyplinarek orzekali wyłącznie sędziowie z co najmniej siedmioletnim stażem, a więc z tzw. starego nadania.

Druga grupa poprawek dotyczy rozszerzenia testu niezależności i bezstronności sędziów, aby do jego uruchomienia wystarczyły zastrzeżenia do okoliczności powołania sędziego lub zachowania sędziego po nominacji, a nie było wymogu badania tych przesłanek łącznie.

Trzecia poprawka opozycji proponowała unieważnienie wszystkich orzeczeń zlikwidowanej Izby Dyscyplinarnej, ale minister Szymon Szynkowski vel Sęk wskazał w tym miejscu, że ani kamienie milowe ani KE nie oczekuje takiej zmiany, zresztą jakie racje miałyby przemawiać, aby uchylać np. orzeczenia za jazdę sędziego pod wpływem alkoholu.

Przyjęta, rządowa poprawka, przedłuża vacatio legis tej ustawy z 14 do 21 dni - to efekt stanowiska prezesa NSA Jacka Chlebnego, który wskazał, że przeniesienie do NSA dyscyplinarek i testów sędziowskich z SN wymaga dłuższego czasu. Choć prezes prosił o trzy miesiące, gdyż nowe obowiązki wymagać będą poważnych zmian organizacyjnych w tym sądzie.

Co dalej?

Poseł Borys Budka, szef klubu KO mówił jeszcze przed II czytaniem ustawy w czwartek po południu, że od tego jak będzie wyglądał finalny kształt projektu zależy finalna decyzja jak KO zagłosuje. Nieco wcześniej mówił, że prawdopodobnie opozycja nie zablokuje noweli, ale poprawi ją w Senacie.

W Senacie opozycja ma owszem większość, ale jeśli Senat nie odrzuci ustawy, a tylko wniesie do niej poprawki, to nie można jej zatrzymać, ewentualnie zostanie z poprawkami Senatu gdyby Sejm ich nie odrzucił. Na końcu jest jeszcze prezydent, ale w ostatnich dniach najwyraźniej postanowił czekać na finał prac parlamentarnych, z kolei PIS mimo twardego sprzeciwu mniejszego koalicjanta - Solidarnej Polski liczy na uchwalenia ustawy choćby także głosami opozycji.

O szczegółach poprawek opozycji pisaliśmy w tekście:

Czytaj więcej

Ustawa o SN: nowela dla Brukseli idzie do II czytania

Czytaj więcej

"Nie ma zgody prezydenta na podważanie statusu sędziego"

Finalne głosowanie nad tą ustawą w Sejmie ma być w ten piątek.

Formalnie poprawek było 15, ale są one powiązane w cztery zagadnienia: trzy zgłoszone przez opozycję, a jedną poprawkę zgłosił rząd.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów