Reklama
Rozwiń

Reforma sądownictwa: co, jeśli sędziowie z innych krajów przestaną nam ufać

Jeśli sędziowie innych krajów przestaną ufać naszemu wymiarowi sprawiedliwości, to wszystkim obywatelom będzie trudniej – zauważają adiunkci z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Maciej Taborowski i dr Piotr Bogdanowicz w rozmowie z Szymonem Cydzikiem.

Publikacja: 21.08.2017 08:05

Reforma sądownictwa: co, jeśli sędziowie z innych krajów przestaną nam ufać

Foto: Fotolia

Rz: Pod koniec lipca Komisja Europejska powiedziała, że Polska ma miesiąc na rozwiązanie problemów związanych z reformą sądownictwa. Termin upłynie za ok. tydzień, najpewniej bez skutku. Jaki, panów zdaniem, będzie następny krok KE?

dr Maciej Taborowski: Widać, że Komisja jest bardzo zdeterminowana, więc z pewnością coś się wydarzy. W odniesieniu do procedury uchybieniowej z art. 258 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), jeśli Polska nie zareaguje w terminie miesięcznym, KE wyda tzw. uzasadnioną opinię. Ona jest formalnym elementem, który umożliwia później wniesienie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości. Zapewne w tej opinii znajdą się te same zarzuty, co w wysłanym już liście z zarzutami, tj. te dotyczące niezależności sądów oraz przejścia sędziów w stan spoczynku. Komisja wyznaczy nowy termin na dostosowanie się do opinii. Jeśli on też upłynie bezskutecznie, to KE będzie mogła wnieść skargę do TS. Ten będzie rozstrzygał sprawę naruszenia na dzień upływu terminu wyznaczonego w opinii uzasadnionej. Tak to wygląda formalnie, jeśli chodzi o procedurę z art. 258 TFUE.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono