Do stolicy Wielkopolski zaprosili wspólnie: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych i Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.
Sobotnie spotkanie podzielono na trzy panele. W pierwszym pt. „Sądy i prokuratura w demokracji konstytucyjnej" tematami będą m.in postępowania dyscyplinarne, niezależne sądy i prokuratura, sto lat politycznego nadzoru nad sądami i walki o niezależne sądy oraz jak usuwać złych sędziów, a chronić odważnych. Organizatorzy przedstawili bilans zysków i strat z perspektywy obywatela i sędziego.zawarli też pakt dla sadownictwa. Liczy on sześć punktów a jednym z nich jest rozdzielenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Zanim jednak doszło do merytorycznej dyskusji doszło do kilku mocnych i emocjonalnych wystąpień. Prof. Małgorzata Gersdorf dziękowała obywatelom, którzy zaangażowali się w obronę praworządności i SN.
- Sędzia, który wyrzeka się niezawisłości służy kłamstwu, wspiera proces niszczenia państwa prawnego – mówiła profesor.
Organizatorzy II Kongresu Prawników Polskich zapowiadają, że propozycje, które przedstawili w sobotę szybko, trafią do Ministerstwa Sprawiedliwości i Sejmu. Czy liczą na dialog?
– Nie jesteśmy w tej sprawie optymistami – odpowiada Maciej Bobrowicz, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, ale ze strony prawników deklaruje chęć współpracy.
Zmiany dotyczą kodeksu postępowania cywilnego, kosztów sadowych i Krajowej Rady Sądownictwa.