Szkolenia sędziów i prokuratorów z finansów

Współpraca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ?z ministrem finansów ?i skarbówką ma pomóc ?w ściganiu i zwalczaniu przestępczości gospodarczej.

Publikacja: 09.09.2014 08:27

Szkolenia sędziów i prokuratorów z finansów

Szkolenia sędziów i prokuratorów z finansów

Foto: www.sxc.hu

Ruszają właśnie specjalistyczne szkolenia sędziów i prokuratorów przewidziane w podpisanym w lipcu porozumieniu. Krakowska szkoła ustaliła w nim zasady współpracy nie tylko z Ministerstwem Finansów, ale także z generalnym inspektorem kontroli skarbowej oraz generalnym inspektorem informacji finansowej.

Współpraca dotyczy nie tylko nauki i zajęć. Strony mają też polecać sobie wzajemnie wykładowców, wymieniać się publikacjami i zgłaszać własne propozycje tematów seminariów i konferencji.

Od dwóch lat mówi się o pilnej potrzebie szkoleń dla sędziów i prokuratorów z tematyki finansowo-gospodarczej, zwłaszcza po aferze Amber Gold. Sami prokuratorzy uważają, że oferta krakowskiej szkoły jest bogata.

– Reagują na wszelkie sugestie zarówno co do tematyki, jak i wyboru wykładowców – chwali prokurator Maciej Kujawski z Prokuratury Generalnej.

Gdy prokuraturze nie uda się skłonić szkoły do zorganizowana szkolenia na wybrany temat, ratuje się wideokonferencjami czy telekonferencjami we własnym zakresie.

Krakowska szkoła uczy sama albo współpracuje z innymi instytucjami, m.in. Komisją Nadzoru Finansowego. W sierpniu przymierzyła się do organizacji dwudniowych szkoleń przeznaczonych dla sędziów i prokuratorów „Ujawnianie i zwalczanie przestępczości podatkowej ze szczególnym uwzględnieniem podatku VAT i podatku akcyzowego". Pilotażowo w tym roku zorganizowane zostaną szkolenia w czterech apelacjach. Zaplanowano je na 14–15 października w Lublinie, 4–5 listopada w Warszawie, 27–28 listopada w Katowicach i 2–3 grudnia w Gdańsku. Zakłada się, że w każdym weźmie udział 60 osób (35 prokuratorów i 25 sędziów orzekających w sprawach karnych).

Sprawy gospodarcze w sądach są coraz bardziej skomplikowane

Podczas wspólnych spotkań ustalono też tematykę szkoleń. Sędziowie i prokuratorzy będą się uczyć podstaw prawnych funkcjonowania i współpracy z innymi organami generalnego inspektora informacji finansowej, skali zagrożeń związanych z wyłudzaniem i zaniżaniem podatku VAT oraz akcyzowego w krajowym i międzynarodowym obrocie gospodarczym.

Poznają też przestępcze mechanizmy wyłudzania i unikania opodatkowania VAT i akcyzą oraz możliwości i metody wykrywania oszustw podatkowych. Specjalny blok szkoleń przeznaczono dla tematów współdziałania służb kontroli skarbowej, organów ścigania i prokuratury w zwalczaniu przestępczości podatkowej.

Obsadę wykładowców zapewni Ministerstwo Finansów. Ono też poniesie koszty z tym związane. Resztę bierze na siebie krakowska szkoła.

Prezesi sądów apelacyjnych i prokuratorzy apelacyjni otrzymują właśnie ofertę szkoleń i rekrutują chętnych. Chodzi o naukę z funkcjonowania rynku kapitałowego oraz z manipulacji.

Szkoła prowadzi też studia podyplomowe z prawa karnego skarbowego i gospodarczego. Dokształcanie odbywa się też z funduszy unijnych. Dzięki nim w latach 2009–2011 wiedzę o prawie gospodarczym poszerzało 894 sędziów i 784 prokuratorów. Najwyraźniej to jednak wciąż za mało.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr