Wojenna sprawiedliwość pełna sprzeczności

W obecnym stanie prawnym problematyczne może okazać się prawidłowe wymierzanie sprawiedliwości żołnierzom Sił Zbrojnych RP w razie wybuchu konfliktu militarnego dotykającego bezpośrednio terenu naszego kraju.

Publikacja: 10.04.2024 04:30

Wojenna sprawiedliwość pełna sprzeczności

Foto: Adobe Stock

Czas po 1991 r. to okres odprężenia i spokoju w Europie. Zniknęło zagrożenie ze strony Związku Radzieckiego, co skutkowało rozpoczęciem procesu ograniczania liczebności i wyposażenia sił zbrojnych praktycznie wszystkich państw naszego kontynentu.

Tendencja ta miała bezpośredni wpływ na funkcjonowanie sądów wojskowych w państwach NATO i państwach należących kiedyś do Układu Warszawskiego. Słowacja, Łotwa i Czechy w ogóle zlikwidowały swoje sądownictwo wojskowe. Z kolei np. Belgia, Dania, Francja i Holandia utrzymały rozwiązania prawne pozwalające na ich powołanie w czasie wojny. W Polsce było to ściśle związane ze znacznym zmniejszeniem liczby żołnierzy, zawieszeniem poboru do zasadniczej służby wojskowej i ograniczeniem kognicji sądów do przestępstw ściśle wojskowych lub związanych z wojskiem.

Pozostało 95% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt