Uchwały Sejmu a skład Trybunału Konstytucyjnego

Tak zwany reset konstytucyjny jest oczywiście możliwy i być może niestety okaże się jedynym sposobem niezwłocznego uchylenia stanu destrukcji prawnej.

Publikacja: 28.02.2024 02:00

Uchwały Sejmu a skład Trybunału Konstytucyjnego

Foto: Adobe Stock

Chaos prawny, dualizm prawny, bałagan prawny, dwugłos prawny – można powiedzieć, że przystawiając ucho do ściany, za którą gromadzi się świat opinii prawnych, na początku słyszy się takie słowa. Symptomatyczne jest to, że stanowią one uniwersalne wrota do wnioskowań prawnych biegnących w różnych kierunkach.

Nie chodzi przy tym o żaden symetryzm, czyli jak rozumiem, bo pojęcie to ma korzenie publicystyczne, o rozwadnianie problemu i stwarzanie iluzji konkurencyjności względem siebie pozornie podobnie mocnych i skutecznych argumentacji prawnych. To jest fakt – egzystują w obrocie prawnym, ale też w obiegu prawnopublicystycznym wprost przeciwstawne poglądy, stanowiska, orzeczenia, interpretacje. To, że jednych jest więcej, drugich mniej, nie zmienia faktu, że ich współegzystowanie wywołuje skutek niepewności wobec prawa i chaos w odbiorze społecznym. Uspokajam: mamy jeden porządek prawny, tylko jest on różnie interpretowany.

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona