Wojciech Hermeliński: Zatrute drzewo nie rodzi zdrowych owoców

Wybrani przez tę KRS sędziowie są wadliwie powołani. Niech wracają do swoich zawodów – mówi Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku, b. szef PKW

Publikacja: 19.07.2023 07:51

Wojciech Hermeliński

Wojciech Hermeliński

Foto: tv.rp.pl

Kolejni sędziowie wygrywają wyroki przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, ale państwo polskie ich nie realizuje. To o nas źle świadczy?

Stawia nas to oczywiście w złym świetle. To niewykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest już dziś w zasadzie systematyczne. Podobną drogę wybrała Rosja. Pierwotnie powiedziała, że będzie wykonywać tylko wyroki Trybunału strasburskiego zaakceptowane przez Rosyjski Sąd Konstytucyjny. Potem przestała w ogóle być członkiem Rady Europy, tak że dziś żadne wyroki jej nie obowiązują. My może nie jesteśmy jeszcze na etapie wycofywania się z Rady Europy i konwencji, ale powoli zmierzamy w tym kierunku przede wszystkim za sprawą orzeczeń wydawanych przez, jak go nazwę, przyjazny władzy Trybunał Konstytucyjny. Eliminuje on na zasadzie takiego odkrawania jakby plasterków salami z europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka poszczególnych przepisów w odpowiednim kontekście. Myślę tu o art. 6 konwencji. W jednym z wyroków Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie ma do niego zastosowania art. 6 konwencji, co można zrozumieć, że sam podważa swój status jako sądu. To dla mnie kompromitacja.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Rzecznik generalny TSUE o restrukturyzacji Getin Banku: ocenić musi polski sąd
Praca, Emerytury i renty
Rząd ma problem z emeryturami. Trybunał wymusił kosztowne zmiany
Prawo dla Ciebie
Miliony z Funduszu bez konkursów. Eksperci są pewni: Ziobro złamał konstytucję
Podatki
Skarbówka będzie łapać już tylko prawdziwych oszustów
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Sądy i trybunały
SN dopuszcza piętrowe wyłączenia sędziów
Płace
Ostatnia taka podwyżka pensji. W przyszłym roku czeka nas rewolucja