Wojciech Hermeliński: Zatrute drzewo nie rodzi zdrowych owoców

Wybrani przez tę KRS sędziowie są wadliwie powołani. Niech wracają do swoich zawodów – mówi Wojciech Hermeliński, sędzia TK w stanie spoczynku, b. szef PKW

Publikacja: 19.07.2023 07:51

Wojciech Hermeliński

Wojciech Hermeliński

Foto: tv.rp.pl

Kolejni sędziowie wygrywają wyroki przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, ale państwo polskie ich nie realizuje. To o nas źle świadczy?

Stawia nas to oczywiście w złym świetle. To niewykonywanie wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu jest już dziś w zasadzie systematyczne. Podobną drogę wybrała Rosja. Pierwotnie powiedziała, że będzie wykonywać tylko wyroki Trybunału strasburskiego zaakceptowane przez Rosyjski Sąd Konstytucyjny. Potem przestała w ogóle być członkiem Rady Europy, tak że dziś żadne wyroki jej nie obowiązują. My może nie jesteśmy jeszcze na etapie wycofywania się z Rady Europy i konwencji, ale powoli zmierzamy w tym kierunku przede wszystkim za sprawą orzeczeń wydawanych przez, jak go nazwę, przyjazny władzy Trybunał Konstytucyjny. Eliminuje on na zasadzie takiego odkrawania jakby plasterków salami z europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka poszczególnych przepisów w odpowiednim kontekście. Myślę tu o art. 6 konwencji. W jednym z wyroków Trybunał Konstytucyjny uznał, że nie ma do niego zastosowania art. 6 konwencji, co można zrozumieć, że sam podważa swój status jako sądu. To dla mnie kompromitacja.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Zamów w promocji 99 zł za pierwszy miesiąc, każdy kolejny w cenie 199 zł

Korzystaj z nieograniczonego dostępu m.in. do artykułów, raportów prawnych i ekonomicznych, specjalistycznych rankingów a także weekendowego wydania „Plus Minus”.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.

Prawo karne
Aktorka Magdalena C. usłyszała zarzut za reklamę wódki w sieci
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Prawo dla Ciebie
Polacy studiują medycynę online w Ukrainie
Prawo dla Ciebie
Od dzisiaj możemy obniżyć rachunek za prąd. Trzeba spełnić jeden warunek
Prawo w Firmie
Afera wizowa w MSZ uderzy rynek pracy
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Zatrzymanie posłanki PO Kingi Gajewskiej: Czy policja zna przepisy?
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej