Wpływ APA na sprawozdanie finansowe

Obowiązujące od 2018 r. zmiany w przepisach podatkowych dotyczące usług niematerialnych spowodowały lawinowy wzrost zainteresowania uprzednimi porozumieniami cenowymi. Procedury ich uzyskania trwają jednak dłuższy czas, a ich pozytywne zakończenie ma zwykle istotne skutki księgowe.

Publikacja: 25.05.2021 17:00

Księgowy

Księgowy

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2018 roku w polskim prawie podatkowym znacznemu ograniczeniu uległa możliwość ujmowania w kosztach podatkowych kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych (art. 15e ustawy o CIT). Limitowaniu podlega nadwyżka kosztów związanych z nabyciem tych usług powyżej kwoty 3 milionów złotych. Do tej wysokości koszty mogą być w całości ujęte w kosztach podatkowych pod warunkiem spełnienia pozostałych wymogów prawa podatkowego, jak m.in. wykazanie związku kosztów z osiąganymi przychodami. Nadwyżka kosztów jest objęta limitem w wysokości 5 proc. EBITDA.

Pozostało 94% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej