Komu powierzyć prowadzenie ksiąg

Przed podpisaniem umowy z firmą zewnętrzną, m.in. na prowadzenie księgowości warto poznać różnice pomiędzy biurem rachunkowym, a kancelarią doradztwa podatkowego, a więc pomiędzy księgowym a doradcą podatkowym.

Publikacja: 15.12.2020 16:00

Komu powierzyć prowadzenie ksiąg

Foto: Adobe Stock

Deregulacja ustawy z 9 maja 2014 r. dotycząca ułatwienia dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych, wprowadziła szereg ułatwień między innymi w prowadzeniu biura rachunkowego.

Zarówno księgowy jak i doradca podatkowy są zawodami zaufania publicznego, posiadają dostęp do danych finansowych przedsiębiorstw. Natomiast uprawnienia obu zawodów tylko w pewnej części się pokrywają. W zakres usługi księgowej nie wchodzą wszystkie sprawy związane z szeroko pojętymi sprawami administracyjnymi firmy. W przeciwieństwie do księgowego, doradca podatkowy może prowadzić postępowania podatkowe przed organami skarbowymi, składać skargi w sądach administracyjnych, NSA. Dodatkowo wymagania, posiadane kwalifikacje, uprawnienia dają znaczącą przewagę dla powierzenia obsługi prowadzenia spraw księgowych, podatkowych doradcą podatkowym. Warto zatem zawrzeć umowę z podmiotem uprawnionym do doradztwa podatkowego, aby wszystkie potrzebne przedsiębiorcy usługi otrzymać w jednym miejscu celem zaoszczędzenia czasu na poszukiwanie kilku firm do obsługi swojego przedsiębiorstwa.

Pozostało 81% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą