Jakie święto obchodzimy 2 maja? Czy to dzień wolny od pracy?

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ma na celu zwiększenie świadomości dotyczącej symboli narodowych. Tego dnia organizowanych jest wiele wydarzeń, które są okazją do manifestacji patriotyzmu i tożsamości narodowej.

Publikacja: 01.05.2025 07:25

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Foto: Lukasz / Adobe Stock

2 maja obchodzony jest nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia przypada również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

2 maja – Dzień Flagi: Historia święta

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony 2 maja to święto wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. Pomysłodawcami i inicjatorami święta byli dziennikarz Andrzej Zaporowski oraz poseł Edward Płonka. Ten drugi był autorem poselskiego projektu zmiany ustawy o godle, barwach i hymnie RP.

Edward Płonka, cytowany na stronie internetowej dzienflagi.org poświęconej Dniu Flagi, w ten sposób wspomina początki inicjatywy: „Mieszkałem przez wiele lat w Szwecji, gdzie Dzień Flagi jest świętem państwowym. […] flaga jest codziennym elementem życia, zupełnie inaczej niż u nas. Bardzo mi się to podobało. Dopiero po latach, gdy zostałem posłem, powróciła idea zrehabilitowania polskiej flagi, nadania jej szczególnej rangi. I tak narodził się pomysł ustanowienia Dnia Flagi”.

Wybór 2 maja na Dzień Flagi nie był przypadkowy. 2 maja 1945 roku grupa pięciu polskich żołnierzy 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki umieściła biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie.

Czytaj więcej

Majówka 2025: Czy 1 i 3 maja sklepy będą otwarte? Gdzie zrobimy zakupy?

Święto Flagi 2 maja: Od kiedy i jak jest obchodzone?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowiony został 20 lutego 2004 roku i po raz pierwszy obchodzony był 2 maja 2004 roku.

Od tego momentu co roku w Dzień Flagi organizowanych jest wiele tematycznych wydarzeń, skupiających się wokół symboli narodowych i patriotyzmu. Odbywają się marsze, manifestacje i koncerty. W ich trakcie uczestnikom często rozdawane są flagi. Coraz więcej Polaków w tym dniu decyduje się wywiesić flagę na swoich domach, balkonach, a nawet samochodach.

W jakim celu został ustanowiony Dzień Flagi?

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ma przypominać o znaczeniu symboli i barw narodowych, a także przybliżać związaną z nimi historię i tradycję.

Jak można przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, „to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych”.

Czy 2 maja to dzień wolny od pracy?

2 maja, czyli Dzień Flagi, wypada między dwoma innymi świętami. Mowa o 1 maja, czyli Święcie Pracy i 3 maja – Święcie Konstytucji 3 Maja. Te dwa wspomniane święta są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Dniem takim nie jest natomiast 2 maja, który jest dniem pracującym.

Jednak w związku z tym, że 2 maja wypada między dwoma świętami, wiele osób decyduje się na wzięcie wówczas urlopu. Tym samym zyskując trzy dni wolnego z rzędu, które popularnie nazywane są majówką lub długim weekendem majowym.

2 maja obchodzony jest nie tylko Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia przypada również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

2 maja – Dzień Flagi: Historia święta

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne