Obrażanie kolegów z pracy może skutkować nałożeniem upomnienia lub nagany

Przepisy obligują pracowników do przestrzegania w firmie zasad współżycia społecznego. Chamskie zaczepki mogą skutkować nałożeniem upomnienia lub nagany.

Publikacja: 10.02.2018 14:00

Obrażanie kolegów z pracy może skutkować nałożeniem upomnienia lub nagany

Foto: 123RF

Za nieprzestrzeganie przez podwładnego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy zatrudniający może stosować m.in. karę nagany. Pozwala na to art. 108 § 1 pkt 2 kodeksu pracy. Natomiast samą organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki stron angażu ustala regulamin pracy (art. 104 § 1 k.p.).

Nie ma słowa o kulturze

Minimalną treść regulaminu, ale tylko w zakresie praw i obowiązków pracodawcy i pracowników związanych z porządkiem w procesie pracy, zawiera art. 1041 k.p. Nie ma w nim mowy o obligu kulturalnego zachowania wobec kolegów z firmy. Nie oznacza to jednak, że zakazane jest umieszczenie w regulaminie pracy stosownej klauzuli wraz ze wzmianką o sankcjach grożących za jej naruszenie.

Są sposoby, by dyscyplinować

Może się oczywiście zdarzyć, że takiego zapisu we wspomnianym dokumencie zabraknie, a podwładny zaprezentuje arogancką postawę w stosunku do współpracowników. W takiej sytuacji i tak narazi się on na ewentualne konsekwencje służbowe. Zatrudniający dysponuje bowiem, w takich przypadkach, odpowiednimi środkami dyscyplinującymi.

Abstrahując od najbardziej skrajnych okoliczności wymagających rozstania z etatowcem (i to również w trybie pilnym), zatrudniający może nałożyć na niesubordynowanego etatowca albo karę porządkową upomnienia, albo nagany.

Do tego, by być miłym i uprzejmym wobec kolegów, obliguje treść art. 100 § 2 pkt 6 k.p. Przepis ten mówi o konieczności przestrzegania w firmie przez pracowników zasad współżycia społecznego. Chamskie zaczepki natomiast niewątpliwie wprowadzają nerwową atmosferę wśród załogi, co – w konsekwencji – może zdezorganizować jej pracę.

Należy wyraźnie podkreślić, że zastosowanie przez szefa kary porządkowej, przede wszystkim nagany, działa z jednej strony prewencyjnie. Jest bowiem wielce prawdopodobne, że odstraszy innych etatowców od tożsamego czy podobnego postępowania. Z drugiej zaś strony utwierdzi podwładnych w przekonaniu, że przełożony, w celu wyegzekwowania kulturalnego zachowania ukarze każdego, kto na to zasłuży. Krzywda ofiary zostanie zatem niejako zrekompensowana.

Przykład

Szef dowiedział się o ostrej wymianie poglądów między pracownikami, w trakcie której jeden z nich ubliżył drugiemu. Po wysłuchaniu wyjaśnień agresora uznał, że podwładny postąpił na tyle karygodnie, że upomnienie byłoby zbyt łagodną karą. W ustawowym terminie chce wręczyć mu pismo informujące o nałożeniu na niego nagany.

Konieczne jest dopełnienie formalności

Jakie elementy powinno zawierać pisemne zawiadomienie pracownika o zastosowaniu kary porządkowej?

Odpowiedzi na to pytanie dostarcza art. 110 k.p. Wyznacza on obligatoryjną treść tego pisma.

W zawiadomieniu należy zamieścić rodzaj i datę naruszenia obowiązków pracowniczych (w tym przypadku naruszenie porządku w procesie pracy).

W piśmie konieczna jest też informacja o prawie zgłoszenia przez zatrudnionego sprzeciwu (pamiętajmy, by wskazać również termin na jego wniesienie).

Dopuszczalne jest również zamieszczenie w piśmie dodatkowych danych, jak np. wzmianki o złożeniu zawiadomienia o ukaraniu do akt osobowych delikwenta, czy wyliczenie czynników, jakimi kierował się przełożony przy wyborze kary >patrz wzór zawiadomienia o nałożeniu kary porządkowej za ubliżenie współpracownikowi. ?

Autorka jest adwokatem

podstawa prawna: art. 100 § 2 pkt 6, art. 104 § 1, art. 1041, art. 108 § 1 pkt 2 oraz art. 110 ustawy z 26 czerwca 1974 r. kodeks pracy (tekst jedn. DzU z 2016r., poz. 1666 ze zm.).

Za nieprzestrzeganie przez podwładnego ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy zatrudniający może stosować m.in. karę nagany. Pozwala na to art. 108 § 1 pkt 2 kodeksu pracy. Natomiast samą organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki stron angażu ustala regulamin pracy (art. 104 § 1 k.p.).

Nie ma słowa o kulturze

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Sądy i trybunały
Prokurator krajowy zdecydował: będzie śledztwo ws. sędziego Nawackiego