Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 10.03.2020 10:07 Publikacja: 11.03.2020 00:01
Foto: Fotolia
Art. 237[11] § 1 k.p. obliguje pracodawcę zatrudniającego ponad 100 pracowników do utworzenia służby BHP. Pojawia się pytanie, czy wobec brzmienia § 2 tego przepisu, który w przypadku braku kompetentnych pracowników umożliwia powierzenie wykonywania zadań służby BHP specjalistom spoza zakładu pracy, taki pracodawca może zrealizować swój obowiązek poprzez zaangażowanie specjalistów zewnętrznych i zlecić im wykonywanie zadań służby BHP. Czy wystarczy więc nie zatrudnić własnych specjalistów z zakresu BHP, aby wykazać przesłankę „braku kompetentnych pracowników" i skorzystać z usług zewnętrznego dostawcy?
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Domowe kominki, podobnie jak inne urządzenia grzewcze nie spełniające wymogów związanych np. z emisją pyłów czy efektywnością energetyczną, muszą być stopniowo wycofywane z użycia. To efekt lokalnych uchwał antysmogowych oraz przepisów unijnych. Za nieprzestrzeganie zakazów właścicielom nieruchomości grożą kary.
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił już 32 skargi kasacyjne, złożone m.in. przez Rzecznika Praw Obywatelskich, w sprawie odebrania praw jazdy kursantom nieuczciwej szkoły nauki jazdy.
Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze wszczęła śledztwo w sprawie przerwania w niedzielę 15 września wałów przeciwpowodziowych w Cieplicach. Wcześniej w internecie pojawiły się doniesienia, że tamtejszy deweloper miał wykopać przy użyciu koparki przepust, by ratować nowo wybudowany luksusowy resort. Deweloper kategorycznie odpiera te zarzuty. Publikujemy jego oświadczenie.
Pracodawcy z terenów objętych stanem klęski żywiołowej muszą wypłacać pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności. Ale rozwiązania pomocowe obejmują też przedsiębiorców i mieszkańców tych terenów.
Amerykańskie firmy odgrywają ważną rolę w rozwoju polskiej gospodarki, nie tylko poprzez wielomiliardowe inwestycje, ale także wsparcie lokalnych przedsiębiorców, tworząc miejsca pracy i promując innowacyjne technologie.
Wraz z kolejną już w ciągu ostatnich 30 lat katastrofalną w skutkach powodzią w południowo-zachodniej Polsce, pojawiają się pytania dotyczące praw i obowiązków stron stosunku pracy w tej kryzysowej sytuacji. Oto odpowiedzi pytania, które pojawiają się najczęściej.
Czy pracodawca może całkowicie zlekceważyć kandydata do pracy, w żaden sposób nie odnosząc się do jego kwalifikacji i wymogów rekrutacji? Czy takie lekceważenie może zostać uznane za dyskryminację?
Od ograniczenia handlu w niedziele i święta obowiązuje wiele wyłączeń. Kogo one dotyczą? Jak rozumieć przeważający rodzaj działalności? Co grozi za omijanie zakazu?
Na jaki etat pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego może wrócić do swojej firmy? Jak to przekłada się na jego wynagrodzenie, zasiłek oraz długość tego urlopu? Czy to rozwiązanie dotyczy obojga rodziców?
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów? Co, jeśli w procedurze zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa nie zostanie wyłączone rozpatrywanie zgłoszeń anonimowych? Jak zapewnić anonimowość zgłoszeń?
Za niecały tydzień wchodzą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów. A pytań o termin ich wdrożenia tylko przybywa. Czy brak procedury zgłoszeń wewnętrznych na 25 września 2024 r. niesie dla organizacji jakieś ryzyka?
Brak przepisów przejściowych dot. sygnalistów rodzi niepewność pracodawców. Od kiedy musi ruszyć system zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa? Jak liczyć stan zatrudnienia? Z jakimi działaniami nie należy zwlekać?
Zarówno zleceniobiorca, jak i inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą wnieść do sądu pracy pozew o ustalenie stosunku pracy. Jak w takiej sytuacji może się bronić zleceniodawca?
Gdy pracownik umyślnie wyrządza szkodę pracodawcy, musi pokryć tę stratę w pełnej wysokości, ale też spłacić utracone przez firmę zyski. A to tylko część konsekwencji, które może ponieść.
Według nieoficjalnych informacji, poszukiwany po wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie Łukasz Żak został zatrzymany przez niemiecką policję - informuje TVN24.
W piątek od wczesnych godzin porannych prezydent Andrzej Duda przebywał będzie na Dolnym Śląsku, a następnie również w innych miejscach, które najbardziej ucierpiały wskutek powodzi – ogłosiło Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
- Kwestie bezpieczeństwa i współpracy obronnej zdominowały kolejny dzień wizyty marszałka Sejmu Szymona Hołowni w Turcji. - Po tej wizycie relacje wejdą na wyższy poziom - mówił Hołownia w trakcie konferencji prasowej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W przyszłym tygodniu dojdzie prawdopodobnie do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem w USA.
Nowy projekt ustawy o kryptoaktywach nadal przewiduje, że Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła nałożyć milionowe kary na tych, którzy nie zastosują się do przepisów. Czas na przygotowanie się do zmian będzie jednak krótszy.
W chwili gdy lider Hezbollahu zapowiada odwet, Izrael nie kryje, że jest coraz bliżej do inwazji na Liban. Od Iranu teraz zależy, czy wojna rozleje się na cały region.
Dla krajów, które dotknęła powódź, przeznaczonych zostanie dodatkowe 10 miliardów euro – zapowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Booking nie może stosować w umowach z hotelami klauzul, które zakazują oferowania usług po niższych cenach. I to zarówno na ich własnych stronach, jak i za pośrednictwem platform innych pośredników.
W piątek 20 września nastąpią zmiany w przekazywaniu danych o ciąży do Systemu Informacji Medycznej.
Czy islam i chrześcijaństwo były w średniowiecznej Hiszpanii odrębnymi, zawsze wrogimi światami? Niezupełnie, a z pewnością nie zawsze.
Brazylijski Sąd Najwyższy nakazał Elonowi Muskowi zawiesić dostęp do serwisu społecznościowego X po tym, jak miliarder udostępniał usługę Brazylijczykom pomimo zakazu. Władze grożą portalowi karą w wysokości ponad 900 tysięcy dolarów dziennie.
Europa decyzję Fedu o obniżce stóp przyjęła optymistycznie. W przypadku WIG20 sytuacja była bardziej złożona.
Obniżka stóp procentowych przez Fed pomogła złotemu w środę wieczorem. W czwartek zmiany były już umiarkowane.
Krótka wizyta szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen we Wrocławiu ma przede wszystkim znaczenie polityczne.
Platforma AFI Home oddała do użytku swój czwarty obiekt PRS w Krakowie. Przy ul. Czyżewskiego powstało 311 mieszkań na wynajem.
Postępowanie z powództwa kredytobiorcy o ustalenie nieważności umowy kredytu przeciw bankowi w upadłości, może być kontynuowane z chwilą ustalenia osoby syndyka.
Funkcjonariusze ABW zatrzymali osobę, która przebrana w mundur dezinformowała mieszkańców o rzekomym planie wysadzenia wału przeciwpowodziowego. Trwają czynności ABW i prokuratury.
"Są dwa powody, dla których Polska cieszy się dużym szacunkiem USA w ramach NATO" – publicysta „Le Monde” pisze o Polsce z perspektywy Francji.
Naukowcy z projektu badawczego ClimaMeter przekonują, że główną przyczyną bezprecedensowych opadów deszczu, które doprowadziły do powodzi w Europie Środkowej i Wschodniej, jest pogłębiający się kryzys klimatyczny, spowodowany działalnością człowieka.
Dom Development rozbudowuje osiedle na warszawskim Bemowie. W ciągu kilku lat Metro Zachód powiększy się o co najmniej 2,3 tys. mieszkań.
Premia do 2200 zł i oprocentowanie 5,5 procent – to tylko niektóre benefity wynikające z oferty, jaką przygotował dla mikroprzedsiębiorców Bank Pekao S.A. Proste zasady, lepsze warunki i większe korzyści ułatwią firmom codzienne zarządzanie finansami.
Prokuratura Okręgowa w Świdnicy wydała komunikat ws. reakcji organów ścigania w związku z sygnałami o przypadkach szabrownictwa na terenach popowodziowych. Policja poinformowała zaś o zatrzymaniu internauty, który miał przekazywać na Facebooku nieprawdziwe informacje o rzekomych szabrownikach.
Pikniki komunikacyjne, zwiedzanie zajezdni, czy szkolenia z pierwszej pomocy - takie m.in. atrakcje przygotowali miejscy przewoźnicy z okazji Europejskiego Tygodnia Mobilności. A w niedzielę - na jego zakończenie - Dzień bez samochodu. Wówczas w wielu miastach komunikacja będzie bezpłatna.
Rosnące obciążenia pracy są na rękę budżetowi państwa, ale zabijają przemysł i usługi. W transporcie drogowym składka na ZUS wzrosła w ostatnich trzech latach o 1154 zł.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas