Pieniądze na wzmocnienie polskiej gospodarki
Kilka dni temu Komisja Europejska przekazała Polsce pierwszą transzę 6,3 mld euro na sfinansowanie KPO. Nigdy dotąd nie dostaliśmy jednorazowo tak wysokiego przelewu z Brukseli. W sumie na realizację KPO mamy otrzymać 59,8 mld euro, z czego 25,3 mld euro stanowić będą dotacje, a 34,5 mld euro przeznaczonych zostanie na preferencyjne pożyczki. Pieniądze te mają pomóc polskiej gospodarce w zwiększeniu jej odporności na różnego rodzaju kryzysy, a także pozwolą przyspieszyć zieloną transformacją i rozwój cyfryzacji.
Chociaż KPO został przyjęty przez Brukselę w połowie 2022 roku, to kilka miesięcy później Komisja Europejska odmówiła wypłacania środków. Powodem takiej decyzji było obwinienie rządu Prawa i Sprawiedliwości o łamanie standardów praworządności. Odblokowanie pieniędzy z KPO stało się priorytetowym zadaniem premiera Donalda Tuska i jednym ze spełnionych 100 konkretów na 100 dni nowego rządu.
Dzięki funduszom europejskim Polska rozwija się szybciej
Zastrzyk pieniędzy z KPO z pewnością przyczyni się do zwiększenia tempa wzrostu gospodarczego Polski. Doświadczenia z wykorzystaniem funduszy europejskiej polityki spójności pokazują bowiem, że środki unijne przyspieszają wzrost gospodarczy, zwiększają aktywność inwestycyjną, a także poprawiają sytuację na rynku pracy.
Czytaj więcej
W zeszłym tygodniu obchodziliśmy 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego: 22 stycznia 1863 r. Polacy chwycili za broń, aby walczyć z rosyjskim zaborcą. Niecałe dwa tygodnie wcześniej w Londynie uruchomiono pierwszą na świecie linię metra.
Z analiz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej wynika, że w latach 2004-2021 polski PKB zwiększał się średniorocznie w tempie 3,9%. Szacuje się, że około 8,4% tego wzrostu było następstwem wykorzystania funduszy europejskiej polityki spójności. Dodatkowo od 2004 roku dzięki inwestycjom finansowanym z pieniędzy unijnych w Polsce powstało ponad pół miliona miejsc pracy. Gdyby nie było funduszy unijnych, wzrost gospodarczy w naszym kraju byłby niższy, a bezrobocie większe. Dlatego należy spodziewać się, że pieniądze z KPO w połączeniu ze środkami europejskiej polityki spójności będą istotnym impulsem rozwojowym naszej gospodarki.