Obecnie, zgodnie z ustawą o cudzoziemcach, cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na: pobyt czasowy, pobyt stały, pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, oraz o przedłużenie wizy lub okresu pobytu w ruchu bezwizowym jest obowiązany wystąpić z wnioskiem osobiście, nie później niż w ostatnim dniu jego legalnego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z ograniczeniem przyjmowania interesantów w urzędach wojewódzkich cudzoziemcy mogą jednak stracić prawo do legalnego pobytu i pracy w Polsce.
Obecnie, jeżeli wniosek nie zostanie złożony przez cudzoziemca osobiście, wojewoda wzywa go do stawiennictwa w terminie nie krótszym niż siedem dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
Warunek osobistego stawiennictwa wynika z konieczności pobrania od cudzoziemca odcisków linii papilarnych. Dodatkowo w czasie wizyty w urzędzie cudzoziemiec dostaje stempel do paszportu potwierdzający złożenie wniosku i legalizujący jego pobyt w Polsce do czasu zakończenia postępowania w sprawie legalizacji pobytu. Ten sam problem dotyczy wniosków składanych przez przedsiębiorców.
Wydłużenie legalności pobytu cudzoziemców potrwa do końca okresu epidemii. Wtedy wszyscy zainteresowani będą mieli 30 dni na złożenie niezbędnych wniosków we właściwych urzędach wojewódzkich.