Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 25.03.2020 02:00 Publikacja: 25.03.2020 02:00
Foto: Adobe Stock
W wyroku z 9 stycznia 2019 r. (sygn. II PK 246/17) SN przypomniał, że wobec wątpliwości co do charakteru określonych w art. 264 k.p. terminów dochodzenia przez pracownika roszczeń z tytułu sprzecznego z prawem rozwiązania stosunku pracy (które uległy zmianie od 1 stycznia 2017 r.) SN już w uchwale składu siedmiu sędziów z 14 marca 1986 r. (sygn. III PZP 8/86) stwierdził, że terminy te są terminami prawa materialnego, do których nie mają zastosowania przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące uchybienia i przywrócenia terminu. Zatem wraz z ich upływem co do zasady wygasa możliwość dochodzenia na drodze sądowej wymienionych w przepisie roszczeń i powództwo wniesione po upływie terminów określonych w przepisie podlega oddaleniu. Równocześnie SN wskazał, że w doktrynie prawa pracy, obok materialnoprawnych terminów zawitych i terminów przedawnienia, wyodrębnia się również terminy podobne do terminów zawitych (terminy quasi-zawite), różniące się od najbardziej rygorystycznej postaci dawności, jaką są terminy zawite, tym, że upływ tych terminów nie zawsze powoduje ostateczną utratę możliwości zaspokojenia roszczeń na drodze procesowej przed sądem pracy, który ma możliwość przywrócenia uchybionego terminu.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Ujawniono, że poszukiwany sprawca tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie - Łukasz Żak - miał aż pięć sądowych zakazów prowadzenia pojazdów.
Wrocławscy kierowcy, którzy zabezpieczyli swoje samochody przed powodzią parkując je na trawiastym wzniesieniu, otrzymali od policji wezwania na komendę.
Podczas rozpoczynającej się w czwartek wizyty w USA szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski ma spotkać się ze swoim odpowiednikiem ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Tematem rozmowy ma być wydanie Polsce Sebastiana M., kierowcy ściganego w sprawie spowodowania wypadku na autostradzie A1 we wrześniu ubiegłego roku.
Pracodawcy z terenów objętych stanem klęski żywiołowej muszą wypłacać pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności. Ale rozwiązania pomocowe obejmują też przedsiębiorców i mieszkańców tych terenów.
Całą flotą trzeba zarządzać: na bieżąco serwisować, dbać o każde auto i reagować w razie nieplanowanych zdarzeń, a w przypadku skali staje się to nie lada wyzwaniem.
Wraz z kolejną już w ciągu ostatnich 30 lat katastrofalną w skutkach powodzią w południowo-zachodniej Polsce, pojawiają się pytania dotyczące praw i obowiązków stron stosunku pracy w tej kryzysowej sytuacji. Oto odpowiedzi pytania, które pojawiają się najczęściej.
Do 25 września firmy muszą wdrożyć procedury wewnętrzne dotyczące sygnalistów. Muszą zadbać o szereg kwestii. W kolejnym webinarze "Rzeczpospolitej" wyjaśnimy: kto powinien weryfikować zgłoszenia i jak prowadzić postępowania związane z naruszeniami.
Wierzyciele coraz częściej decydują się na dochodzenie niespłaconych należności wykorzystując różne mechanizmy prawne. Bez względu na to, czy sprawa ma charakter prawnocywilny czy też prawnokarny, sądy lub organy posiłkują się dowodem z opinii biegłego, który następnie jest podstawą rozstrzygnięcia.
Czy użycie przez sprzedawcę części zamiennej znaku towarowego producenta samochodu może być dozwolone? O tym rozstrzygał w tym roku TSUE, ale jak pokazuje niedawny wyrok polskiego sądu wnioski z unijnego orzeczenia nie są oczywiste. W unijnym prawodawstwie szykują się też zmiany dotyczące wzorów przemysłowych związane z tzw. klauzulą napraw.
Nasz barometr mierzący rotacje szefów państwowych spółek osiągnął latem najwyższy poziom od niemal dekady. Już prawie wszystkie z tych firm mają nowe władze.
Czy pracodawca może całkowicie zlekceważyć kandydata do pracy, w żaden sposób nie odnosząc się do jego kwalifikacji i wymogów rekrutacji? Czy takie lekceważenie może zostać uznane za dyskryminację?
Od ograniczenia handlu w niedziele i święta obowiązuje wiele wyłączeń. Kogo one dotyczą? Jak rozumieć przeważający rodzaj działalności? Co grozi za omijanie zakazu?
Na jaki etat pracownik korzystający z urlopu rodzicielskiego może wrócić do swojej firmy? Jak to przekłada się na jego wynagrodzenie, zasiłek oraz długość tego urlopu? Czy to rozwiązanie dotyczy obojga rodziców?
Czy firmy muszą rozpatrywać zgłoszenia anonimowe sygnalistów? Co, jeśli w procedurze zgłoszeń wewnętrznych naruszeń prawa nie zostanie wyłączone rozpatrywanie zgłoszeń anonimowych? Jak zapewnić anonimowość zgłoszeń?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 19 na 20 sierpnia Ukraina była celem ataku dronów. Eksplozje rozlegały się w miastach Równe i Chmielnicki, w Iwano-Frankiwsku aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Jeszcze 12 tysięcy klientów Tauron Dystrybucja nie ma dostępu do prądu. W niedzielę, 15 września, było to ponad 100 tys. Elektrownie wodne spółki Tauron nadal są zalane.
W obiegu informacji podczas powodzi jest coś niepokojącego i bardzo bym prosił, żeby sprawdzić, gdzie on szwankuje – powiedział premier Donald Tusk do prezydenta Wroclawia i wojewody dolnośląskiego podczas posiedzenia sztabu kryzysowego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej będzie pomagać w organizowaniu wyjazdów dzieci powodzian na zielone szkoły. Uruchomiono specjalny system za pomocą którego te działania będą koordynowane.
Długie trzymanie się rynków krajów objętych sankcjami Zachodu coraz drożej kosztuje austriacką grupę bankową. Ogromne zyski zarabiane na rosyjskiej wojnie szybko mogą się zamienić w rosnące straty. Austriacy sprzedali właśnie białoruski oddział ze stratą 300 mln euro. W Rosji mogą stracić jeszcze więcej, bo Kreml już zamroził ich potężne aktywa.
Itaka, największe polskie biuro podróży, otworzyła 200. salon firmowy. Nowy punkt sprzedaży wycieczek znajduje się w Gliwicach, w Parku Handlowym Arena. W tym roku touroperator planuje jeszcze otworzenie trzech nowych salonów.
Po 10 latach znacząco wzrósł udział OZE w produkcji energii elektrycznej. Są to jednak źródła częściowo niesterowalne potrzebujące stabilizatora. Tymczasem moc dyspozycyjna dramatycznie spada. To dylemat, którzy trzeba rozwiązać jak najszybciej – mówi Remigiusz Nowakowski, wiceprezes Qair Polska oraz prezes Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych DISE, które organizuje jubileuszowy 10 Kongres Energetyczny DISE we Wrocławiu.
We Wrocławiu posiedzenie sztabu kryzysowego - uczestnicy omawiają sytuację zalanych terenów i przedstawiają plany służb ratowniczych w związku z powodzią. Spotkaniu przewodniczy premier Donald Tusk.
Premier Donald Tusk obiecał powstrzymać drożyznę po powodzi i ostrzegł sklepy, że w razie potrzeby wprowadzi ceny urzędowe na produkty pierwszej potrzeby. Największe sieci handlowe w Polsce zareagowały na słowa szefa rządu.
Watykańskie „nic nie stoi na przeszkodzie” w sprawie objawień w Medziugorie to uspokojenie sumień dla tych, którzy mieli poczucie, że robią coś wbrew Kościołowi. Ale dokument Stolicy Apostolskiej to też znak, że temat ewentualnego uznania objawień maryjnych za autentyczne został przez Kościół na wiele lat zamknięty.
Nawet niechętni Platformie Obywatelskiej widzą premiera, który jest na innym poziomie komunikacji, polityki i sprawczości niż jakikolwiek inny polityk dzisiaj w Polsce – mówili autorzy podcastu „Polityczne Michałki”, Michał Płociński i Michał Szułdrzyński.
Brytyjscy badacze stworzyli specjalny nośnik, opatrzony instrukcją wizualną, na którym zapisali cały ludzki genom. Twierdzą, że w ten sposób informacja o nas może przetrwać miliardy lat i różne kataklizmy.
Co najmniej 3 osoby zginęły, a 17 zostało rannych podczas izraelskiego nalotu na południowe przedmieścia Bejrutu. Celem miał być dowódca operacyjny Hezbollahu Ibrahim Aqil.
Przed profesjonalnym mikrofonem w studiu nagrań – tak zaprezentował się ostatnio w mediach społecznościowych Izaak Theo, syn piosenkarki Sade. 28-latek często podkreśla, jak ważna była dla niego rodzina w procesie tranzycji płciowej.
WIG20 piątkową sesję zamknął 2 proc. pod kreską. Oznacza to, że notowania zakończył poniżej poziomu 2300 pkt. Byki znów są więc w opałach.
Złoty w piątek notował symboliczne zmiany. Cały tydzień również nie przyniósł istotniejszych przetasowań.
Rzecznik praw obywatelskich złożył kasację w sprawie kobiety, która znieważyła dwóch policjantów oraz zniszczyła protokół przesłuchania. Sąd umorzył postępowanie, ale orzekł wobec niej środek zabezpieczający w postaci terapii farmakologicznej.
Boks żyje i ma się dobrze. Potwierdza to sobotnia walka w Londynie, w której Anthony Joshua zmierzy się z Danielem Dubois. Na stadionie Wembley obejrzy ją 96 tysięcy ludzi.
Czasem nie ma innego wyjścia. Trzeba sobie rodzinną historię wymyślić po swojemu – zdają się sugerować w nowych książkach Jadwiga Malina i Joanna Wilengowska.
„Trzeba wybrać mniejsze zło. Kto jest tym mniejszym złem? Nie wiem” – tak na pytanie o postępowanie katolików w czasie wyborów prezydenckich w USA odpowiedział papież Franciszek.
Ostatnio przysłuchuję się pewnej piosenkarce, która deklaracją poparcia dla Kamali Harris przestawiła do góry nogami scenę polityczną w USA.
Skąd to uporczywe powracanie Amerykanów do tematu szkoły średniej w popkulturze? Czy szkoły rzeczywiście są dla nich źródłem szczególnie traumatycznych doświadczeń?
Świat, w którym wszyscy i zawsze mówiliby prawdę, byłby miejscem nie do zniesienia. Dlatego nie ma sensu czepiać się polityków, że kłamią, istotne jest pytanie o intencje.
Mija 80 lat od powstania warszawskiego. Czytam, że pewien jego uczestnik należał do „pokolenia Kolumbów”, i któryś już raz się wzdragam na tę nazwę. Czy można ją jeszcze odesłać w niebyt? Czy za późno?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas