Praca zdalna: powrót do biura czasem na przymus

Pracodawca może wydać polecenie stawienia się w miejscu pracy, a za odmowę wyciągnąć konsekwencje. Kontrowersje budzi jednak odmienne traktowanie pracowników, szczególnie w kwestii związanej z dobrowolnymi szczepieniami.

Aktualizacja: 11.07.2021 08:23 Publikacja: 11.07.2021 00:01

Praca zdalna: powrót do biura czasem na przymus

Foto: Adobe Stock

Pracę zdalną regulują obecnie przepisy tzw. ustawy covidowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciw-działaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm.; dalej: ustawa). Z jej art. 3 ust. 1 wynika, że w czasie epidemii, zagrożenia epidemicznego, a także przez trzy miesiące od ich zakończenia pracodawca ma prawo skie-rować zatrudnionych do wykonywania pracy spoza biura. Wiele firm skorzystało z tego uprawnienia, a pracownicy dostrzegli zalety pracy zdalnej. Mimo to, jak wynika z marcowego badania Skanska, aż 46 proc. pracowników uważa się za mniej efektywnych podczas pracy z domu (https://www.skanska.pl/o-skanska/media/informacje-prasowe/251668/Polacy-najwiekszymi-zwolennikami-powrotu-do-biur-wynika-z-badania-Skanska-).

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP